Dünyanın En Eski Destanları

Dünyanın En Eski Destanları
18.05.201511:05

Devletlerin ve milletlerin tarihi hakkında bilgi veren en eski kaynaklardan olan destanlardan bazılarını sizin için derledik.

Haber güncelleme tarihi 10.11.2018 00:44

Gılgamış Destanı:

Bilinen en eski yazılı destan olan Gılgamış Destanı, Sümerlerin tarihi hakkında bir çok bilgi verir.

 

Oğuz Kağan Destanı:

Yazılış tarihi tam olarak belli olmayan bu destanda Türk milletinin atası olarak kabul edilen Oğuz Kağan’ın hayatı anlatılmaktadır.

 

İlyada Destanı:

Homeros’un Truva savaşını anlattığı bu destan 6. veya 7. yüzyılda yazılmıştır.

 

 

Odysseia Destanı:

Yine Homeros tarafından yazılan bu destanda Odysseus adında ki Yunanlı kahramanın vatanına dönmeye çalışırken başından geçenler anlatılır.

 

Mahabarata Destanı:

Bu destan, Hint kültüründe ki Vishna inancıyla ondan önceki inanç sisteminin bütünleştirilmesiyle şekillendirilmiş destandır. Hint inanç sisteminde ki ahlak ve erdem tanrısı olarak kabul edilen Dharma’nın etkisi görülmektedir.

 

Kalevala Destanı:

Kahramanlık konulu bir destandır. Fin halk hikâyelerinin derlenmiş hali olan bu destan Fin halkının milli destanı haline gelmiştir. 19. yüzyılda Elias Lönnrot tarafından kaleme alınmıştır.

 

Ramayana Destanı:

Hint kültürünün sosyal, dini ve siyasal yaşamını konu edinen bu destan Hint halkının iki büyük destanından biridir. Ünlü Hintli halk ozanı Valmiki tarafından yazılmıştır.

 

Şehname:

Firdevsi tarafından yazılan bu destan İran efsanelerini konu edinir. Manzum olarak yazılan bu destanda 60 bin beyit bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
195
414
333
352
48
200
149
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.