Dünyadan Festival ve Kültürler

Dünyadan Festival ve Kültürler
14.05.201512:08

Dünyanın birçok ülkesinde değişik amaçlarla festivaller düzenlenmektedir. Bazen süre gelen bir dini inanıştan veya kültürden kuşaktan kuşağa aktarılan rivayetler bu etkinliklerin devamlılığını sağlamıştır

Haber güncelleme tarihi 21.06.2019 12:13

Dünya üzerinde her ülkenin ya da her ırkın kendine ait farklı etkinlikleri bulunmaktadır. Bu etkinlikler günümüzde festival olarak adlandırılmaktadır.

Bu durum, zamanla insanoğlunun eğlence anlayışına empoze edilen bu etkinlikler amacından az da olsa sapmış olsa da  insanları bir araya getirme noktasında ve turizm sektörü açısından gücünü korumaktadır.

HOLİ FESTİVALİ- HİNDİSTAN

Hindistan'da iyiliğin kötülüğe olan zaferi ve boyaların baharın gelişiyle birlikte doğanın uyanışını simgelediğine inanılıyor.

 Holi Festivali, her yıl baharın gelişiyle birlikte ilk dolunay zamanı kutlanıyor. Festival, ismini ise iyiliğin kötülüğe karşı zaferini simgeleyen "Holika" dan alıyor.

holi-festivali-018.jpg

Festival, Hindistan'ın yanı sıra  Bangladeş ve Pakistan'da da her yıl geleneksel olarak kutlanıyor.

holi-festivali-020.jpg


LA TOMATİNA-İSPANYA

''La Tomatina" domates festivali her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü İspanya, Valencia yakınlarındaki Bunol şehrinde düzenleniyor.

Kimse domates savaşının neden yapıldığını kesin olarak bilmemekle birlikte 1944-1945 yılından beri devam eden bu savaşın arkadaşlar arasında başlamış ve daha sonra geniş bir kitleye yayılmış olabileceği ihtimali yüksek gibi görünüyor.

tomatina-festivali-001.jpg

Daha güçlü bir teoriye göre ise sevilmeyen bir belediye başkanını protesto etmek için atılan domatesler bir savaşa dönüp de heyecanlı bir hal alınca her yıl tekrarlanmasına karar verilmiştir. İspanya'nın Francisco Franco hakimiyeti altındaki dönemde hiç bir dini inanışa önem verilmemesinden dolayı domates savaşı yasaklanmıştır. Ancak 1970'li yıllarda bu yönetimin yıkılmasından sonra eski geleneğe devam edilmiştir.

tomatina-festivali-003.jpg


AFRİKA

 Etiyopya’nın Hamar kabilesinde ise bir erkeğin erkek kabul edilebilmesi için ilginç bir gelenek mevcut. Teste girecek olan erkeğin kız arkadaşları önce test alanında dans ediyorlar , sonra büyükleri tarafından sopayla dövüyorlar, ta ki vücutlarında yaralar oluşana dek. Bu durum kızların arkadaşlarına olan bağlılığını gösteriyor. 

afrika-etiyopya-003.jpg

Daha sonra genç delikanlı 4 tane boğa/öküz/dananın üzerlerine çıkıyor ve düşmeden bir ileri bir geri 3 tur yapmak suretiyle erkekliğini ilan ediyor.Fakat gördüğünüz gibi aslında bu turu tamamlayamamış olsa bile alenen her şey ortada :)

Etiyopya'nın bir diğer kabileleri Bodi ve Surma kabileleri de gelenekleri ile herkesi şaşırtıyor... Kabile üyelerinin vücutlarına yaptıkları bu yara izleri bir olgunluk göstergesi olarak sayılıyor.Yaraların iyileşememe buna bağlı olarak sıtmaya yakalanma riski de bulunmakta ve dolayısıyla bu duruma dayanamayıp ölenler de olabiliyor.

afrika-etiyopya-004.jpg

Etiyopya'da günümüzde de hala daha devam bu gelenek insan vücuduna gerçekten de çok büyük acı vermektedir.

afrikakabilesi-etiyopya.jpg


SALLANAN TABUTLAR - FİLİPİNLER

Filipinler Sagada’da bulunan kireç taşlarından oluşmuş mağaralar, ''bölge ölülerinin evleri''olarak kabul ediliyor.Bir çok insan mağaralara gömülürken, uzun zamandır süre gelen bir  geleneğe göre, tabutlar da ölünün gömüldüğü mağaranın dışına asılıyor.Görüntü  İstanbul’un plazalarla kaplanması kadar korkunç.

filipinler-sallanan-tabutlar.jpg


SONGKRAN SU FESTİVALİ 

Tayland’da Nisan ayında kurak geçen günlerin ardından uzun zamandır beklenen yağmurlu mevsimin başlangıcını müjdeler.

tayland-songkran-su-festivali.jpg

Myanmar, Laos ve Kamboçya’da da her yıl kutlanan bir yeni yıl bayramıdır ve bu eğlenceli festivalde tüm ülke birkaç gün tatile girer.Sadece su sıkmak ve herkesi ıslatmakla kalmazlar; beyaz pudraları yakaladıklarının yüzlerine sürerler.

tayland-songkran-su-festivali-001.jpg

Tabi bu oldukça ilginç sahnelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Songkran, sadece insanların gelen geçeni ıslattığı bir festival değildir.Yeni yıl döneminde tapınakların ve Budha heykellerinin temizlenip, yıkanması bir gelenektir.

tayland-songkran-su-festivali-002.jpg

Kutsal ritüeller eşliğinde yapılan bu temizleme geleneğinin, günümüzdeki popüler yansıması ise insanların bu günü, bir parti ve eğlenceye dönüştürmüş olması.


ROSWELL UFO FESTİVALİ - ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde bulunan Roswell kasaba her yıl Haziran ayında düzenlenen festivalde tarihin en tartışmalı olaylarından birini kutlamak üzere ilginç bir etkinlik gerçekleştiriliyor.

abd-roswell-ufo-festivali.jpg

8 Temmuz 1947 yılında New Mexico eyaletinin roswell kasabası yakınlareında ABD’nin Eyelati’nde orman servisi için kurtarış pilotluğu yapan Kenneth Arnold’un  Washington Eyaletindeki Cascade Dağları üzerinde aramaya çıkışının ve tahminlere göre dört metre yükseklikte saatte 222.000 km hızla giden dokuz disk şeklinde uçan daireler gördüğünü iddia edişinin iki hafta sonrasında bir uzay gemisi ele geçirildiği duyuldu.

abd-roswell-ufo-festivali-001.jpg

Ancak ertesi gün ABD ordusu bu haberi yalanlayarak bunun bir meteoroloji balonu olduğunu iddia etti.

abd-roswell-ufo-festivali-002.jpg

Her yıl Haziran ayında düzenlenen festivalde insanlar uzaylı kostümleriyle sokakları dolduruyor, festivalde ayrıca UFO konusunda bilgilendirici etkinlikler ve dersler de veriliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
4
1
3
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.