Rüya Kapanı Dreamcatcher Hakkında Merak Edilenler

Rüya Kapanı Dreamcatcher Hakkında Merak Edilenler
06.06.201615:12

Dreamcatcher son yıllarda hayatımızda yer edinen güzel nesnelerden biri... İşte, dreamcatcher hakkında bilmeniz gerekenler ve merak ettikleriniz...

Haber güncelleme tarihi 06.08.2022 10:20

Dreamcatcher Hakkında Bilgiler

Son birkaç yıldır gerek sosyal medyada fotoğraflarda, gerek odalarımızda duvarlarda, gerek takı eşyalarında kullanımı artan ve güzel görüntüsüyle genellikle herkesin sevdiği dreamcatcher nedir ve nasıl yapılır merak ediyorsanız bu haberi sizin için hazırladık.

İşte rüya kapanı olarak da geçen dreamcatcher hakkında bilgiler;

Dreamcatcher (Rüya Kapanı) Nedir?

Dreamcatcher Hakkında Bilgiler

Rüya yakalayan, rüya avcısı olarak da bilinir. Küpe, bileklik, kolye olarak da kullanımı artmış olan dreamcatcher, kötü düşünceleri uzaklaştırıp iyi düşüncelerle dolmayı sağlayan bir Kızılderili inanışıdır. Genellikle söğüt ağacından yapılan çemberin hayatı sembol ettiği söylenir. Çembere örülen ağın ise çemberle buluştuğu nokta sayısına göre anlamının değiştiği söylenir. Çevresine eklenen tüylerin ise iyi yolun bulunacağını gösterdiği söylenirken, bunu ilk yayan kişinin rüyasında öyle gördüğü için öyle devam ettiğine dair inanış da yaygındır.

Kızılderililerin kabusları engellediğine inandığı bu nesne, uyurken baş ucundaki duvara asılır. Bir inanışa göre buna rağmen kabus görülürse uyanıldığında o dreamcatcher yakılmalı ve yerine yenisi alınmalıdır.

Dreamcatcher Hakkında Bilgiler

Batıl inanç olarak görülmekten çok şeklinin insanların hoşuna gittiği bir gerçek olan rüya kapanı, belki de gerçekten kabusları önlüyordur, gerçeğin ne olduğunu kim bilebilir? Belki de sadece buna inanmak bile bunu gerçekleştirebilir.

Dreamcatcher Efsanesi Nasıldır?

Dreamcatcher Hakkında Bilgiler

Rüya kapanının efsanesine göre İktomi (bilge) örümceğe dönüşerek bir ruhani liderin rüyasına girmiştir ve onun söğüt ağacından yapılma çemberini alarak ağ örmüş. Bunu yaparken, dünyada iyi ve kötü şeylerin bir arada bulunduğunu ve bu kapanın arzu ile istekleri tutup kötü düşünceleri kovacağını söylemiş.

Çember sekiz noktada buluşuyorsa halka örümcektir.

Dreamcatcher Nasıl Yapılır?

Dreamcatcher Hakkında Bilgiler

Dreamcatcher yapımı oldukça kolay olan bir nesnedir. Malzemelerini temin ederek çok rahat bir şekilde siz de rüya kapanı yapabilirsiniz.

Gereken Malzemeler

 • Çemberi oluşturmak için tel ya da bakır kablo kullanabilirsiniz. (Tel ile daha kolay yapacağınızı belirttikten sonra, eğer bulabilirseniz bir halkanın daha da güzel duracağını söyleyelim.)
 • İnce yün ip (Boncukçularda satılan yağlı deri ipler de çok işe yarıyor)
 • Tüyler
 • Boncuklar

Adım Adım Dreamcatcher (Düş Kapanı) Hazırlama

 • İlk olarak halkayı iple kaplayın. (Bunu yapmayıp diğer aşamadan başlayabilirsiniz ama çemberin dışı da iple kaplanınca güzel görünebilir.)
 • Eğer çemberi iple kaplayacaksanız tepesinden duvara asmak için ipi biraz bol bırakıp düğüm atarak devam edin. Bunu yapmayıp yukarıdan asmak için bir ip de geçirebilirsiniz.
 • Çembere birkaç nokta bağlayın. Bu noktaları bağlarken birinden diğerine geçerek ötekini öyle bağlayın.
 • Bu tamamlandığında ipi ilk aralıktan geçirip aynı şekilde devam edin, ta ki çemberin ortasına gelene kadar örün.
 • Bunu yaparken istediğiniz yerde ipe boncuk da geçirebilirsiniz.
 • Son olarak iplere tüyleri asarak düş kapanının altına istediğiniz kadar bağlayın.
Benzer İçerik Önerileri
Kabus Görmenizin NedenleriRüya Nedir ve Niçin Rüya Görürüz?
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
226
181
73
35
54
29
28
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.