Dondurma Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta!

Dondurma Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta!
11.06.201512:11

Büyük küçük herkesin çok sevdiğin dondurma içerdiği vitaminler açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Ancak dondurmanın temiz ortamda yapılmış olması ve taze olması çok önemlidir. Aksi halde ciddi sağlık problemlerine neden olur.

Haber güncelleme tarihi 14.02.2019 18:07

 Dondurma Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dondurma yapımında içinde bulundurduğu süt ve süt ürünlerinin taze kullanılması çok önemlidir. Süt ürünlerinin yanı sıra dondurmanın içerisinde yer alan çikolata, meyve, kakao,doğal ve doğala özdeş aromalar gibi katkı maddelerinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olması çok mühim bir konudur.

dondurma-alinirken-nelere-dikkat-edilmelidir.jpg

Ergenlik döneminde kalsiyuma çok fazla ihtiyaçları olduğundan çocuklar daha kolay dondurma tüketebilmektedirler. İçerisindeki kalsiyum ve fosfor nedeniyle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalı olan dondurma, kemik ve diş gelişimi için de yenmesi gerekli besinlerdendir. Bir çeşit süt tatlı olan dondurma diye sütlü tatlılardan kalori olarak daha düşük ve besleyicidir. Dondurmayı tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dondurmanın sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak hazırlanmış olmasıdır. 


1. Açıkta Satılan Dondurmalara Dikkat!

İstanbul'da bolca bulunan açık dondurmalar, hava ile doğrudan temas halinde olan ve bilmediğiniz yerlerde ambalajsız satılan dondurmaların tüketilmesi aslında oldukça sağlıksız bir tercihtir. Özellikle sokak dondurmacılarında bulunan, çevrede oluşan toz ve diğer maddelerin temasıyla yenmesi sakıncalı olan dondurmalar mikrop yuvasıdır diyebiliriz. Dondurmanın üretim ve hijyen kurallarının önemi sağlık açısından çok mühimdir. Bu gibi durumlar sonucu gıda zehirlenmesi olasılığı çok yüksektir. 

acikta-satilan-dondurma.jpg


2. Hijyenik Koşullarda Üretildiğine Emin Olun

Dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. Çünkü süt mikroorganizmaların üremesi için çok elverişli bir ortamdır. Paketlenmiş dondurma ve buzlu gıdalar satın alırken özellikle paket üzerindeki etiket okunmalıdır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı üretim izninin olup olmadığına ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. 

paketlenmis-dondurma.jpg


3. Güvenilir Olmayan Yerlerden Dondurma Almayın

Dondurmayı bilmediğiniz ve güvenilir olmayan yerlerden satın almamanız önemlidir. Sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurma tüketilebilir olandır. Sağlıksız ve hijyenik şartlardan uzak dondurmaların tüketimi hastalıklara davetiyedir.

dondurmada-hijyenin-onemi.jpg


4. Besin Değerlerini Kontrol Edin

Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinin önemi birçok araştırmayla ortaya koyulmuştur. Sağlıklı beslenmek için ve kilo kontrolünüzü sağlamak için yeterli ve dengeli beslenmek hiçbir lezzetten mahrum kalmanızı gerektirmemektedir. Kilonuzu koruyor ve düzenli egzersiz yapıyorsanız dondurma tüketmenizde hiçbir fayda yoktur. Dondurma alırken ambalajındaki besin değerlerini kontrol ederseniz istediğiniz kiloya uygun dondurmayı da seçebilirsiniz. Dondurmanın ayrıca antioksidan özelliğininde olduğunu belirten uzmanlar, kalp-damar ve şeker hastalarının doktor kontrolüyle birlikte yemelerinde bir sakınca yoktur. Yaz aylarında forma giren, zayıflamak isteyen kişilerinde çok fazla abartıya kaçmadan diyet listelerinde dondurma bulundurmalarında da bir sakınca yoktur.

besin-degerlerini-kontrol-edin.jpg


5. Dondurma Kolay Bozulan Bir Yiyecektir

Mikroorganizmalar dondurmalar içinde çok hızlı ve çok çoğalabildiklerinden dondurma da bozulma çabuk gerçekleşir. Bu nedenle dondurmanın pastorize sütlerle yapılması gereklidir. Ve tarihi geçmiş dondurma asla alınıp tüketilmemelidir. 

dondurma-yemek.jpg


6. İçinde Ne Olduğunu Bilin

Dondurma yapılırken veya süt tozu, şeker, glikoz şurubu gibi tat verici maddeler, bitkisel yağ ya da süt yağı, çikolata, kakao, meyve, fındık, fıstık, karamel gibi besinler ile salep ve aromalar kullanılıyorsa sağlıklı bir besin olma özelliğini kaybeder. Dondurmanın hijyen kurallarına uygun bir şekilde ve taze yapılmış olması çok önemlidir. Bu şartlarda üretilmeyen ve iyi koşullarda saklanmayan dondurmalar insanlar açısından büyük risk arz etmektedir.

dondurma-006.jpg

Önerilen İçerik; İstanbul'un En İyi Dondurmacıları

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
32
0
21
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.