Doğu Türkistan Sorunuyla İlgili Kısa Bilgi

Doğu Türkistan bugün Çin Seddi’nin kuzeyinde bulunan ve 19.y.y.’ın 2. yarısından itibaren Çinliler tarafından Sincan, yani yeni fethedilmiş topraklar diye adlandırılmaktadır.
Doğu Türkistan Sorunuyla İlgili Kısa Bilgi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi asırlardır Türk toprağıdır ve öyle de kalmaya devam edecektir. Burada yapılan Çin Mezalimi'nin kaynağına bu makalemizde değineceğiz. 

Çin’in kendi sınıları Çin Seddi’nin gerisinde kalmakta olup şüphesiz Doğu Türkistan bugün, Çin işgali altındadır. Çin'in Doğu Türkistan’ı bırakmamasının sebebi şüphesiz yeraltı kaynaklarıdır.

dogu-turkistan-002.jpg

Nitekim kendilerinin bu bölgeye Sincan yani yeni feth edilmiş bölge adını vermeleri Doğu Türkistan'ın işgal altında olduğunu göstermektedir. Doğu Türkistan’da doğacak olan her çocuk şehid olmak için doğar.Yaklaşık 2 asırdır işgal altında yaşayan Türkmenler’in isyan etmeleri haklı direnişleridir.

Çin'in ve Rusya'nın Doğu Türkistan'a yaptığı tüm zorbalıklar neticesinde Türkistan'da son yüzyılda 200'den fazla isyan çıkmış ve 3 tane de devlet kurma teşebbüsünde bulunulmuştur.

dogu-turkistan.jpg

Rusya ve Çin senelerce Doğu Türkistan'ı sömürmüşler ve bu bölgede her türlü nükleer denemeyi yapmaktan da geri kalmamışlardır. Çin burayı hem ekonomik olarak hem de demografik şekilde göç etmeye zorlamaktadır. Hem nükleer denemeler yaparak hemde ibadet olanağı vermeyerek Doğu Türkistanlılar’ı sindirmek istemiştir. Doğu Türkistan'da Türkler Çin nüfusu içinde asimile olmamak için dağlarda yaşıyorlar ve çok az bir kısmı şehre inebiliyorlar.

NeOldu.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum