• DOLAR5,36060.45
 • EURO6,12040.18
 • ALTIN211,3171.05
 • BIST92.864-1.80

Doğada Yiyecek Nasıl Bulunur ?

Doğada Yiyecek Nasıl Bulunur ?

Hayatta kalmak için su ihtiyacının yanı sıra yiyecek ihtiyacı da önemli sıralarda yer almaktadır.

Haber güncelleme tarihi 08.03.2018 09:30

Tek başına doğada kaldığınızda nelerin nasıl yeneceğini bilmek hayatta kalmak için büyük önem taşımaktadır. Su ihtiyacının önemi olduğu kadar enerji sağlayacak besinleri tüketmek de önemlidir. Bu nedenle nelerin nasıl yeneceğini bilmek gerekmektedir.

Doğada Yalnız Kalındığında Neler Yapılmalı ?
• Doğada ne kadar kalacağınızı bilmek ve ona göre yiyecek ve su miktarı ayarlamak önemlidir.
• Enerjinizi boş yere harcamamalı, gerekli olacak durumlar için saklamalısınız.
• Eğer doğada yabani yiyecek bulursanız bir öğün sıcak yemek tüketimi gerçekleştirin.
• En iyi yiyecekler karbonhidrat içerdiği için şeker ve meyve bakımından zengin yiyeceklerdir, onları tüketmeye çalışın.


Doğada Hangi Bitkiler Nasıl Yenilmeli ?

Uzmanlara göre doğada yenilebilir 120.000 çeşit bitki bulunmaktadır fakat bu bitkilerin bir kısmı yenilebilir cinstendir. Kabuklu veya kabuksuz meyvesi olan bitkilerin yemek için seçilmesi daha uygundur. Bir dal üzerinde tek meyveler genelde yemek için emindir.

bitki.jpg


Doğada Hangi Bitkilerden Uzak Durulmalı ?

Mantar
Parlak yapraklı bitkiler
Sütlü öz suyu olan bitkiler vb.

Bitkiye test yapın !

Bitkinin yenilip yenilemeyeceğini anlamanız için birkaç aşamadan geçirmeniz gerekmektedir.

• Bitkiyi koklayarak keskin kokusu olup olmadığına bakın, daha sonra yaprak, sap, kök, tomurcuk ve çiçek gibi ana elemanlarına ayırın.
• Bitkiyi dirsek ve bileğinizin iç kısmına bir parça temas ettirin, 15 dakika süre zarfında bir reaksiyon yoksa (kaşıntı, acıma) teste devam edin.
• Bitkiden bir parça alarak yenecek duruma getirin ve dudak veya dilinize değdirin.
• Eğer 3 dakika içerisinde dudak veya dilde bir reaksiyon yoksa küçük bir lokmayı çiğneyin .
• 15 dakika içerisinde yanma, kaşınma, acıma hissedilmezse çiğnediğinizi yutun.
• Yuttuktan sonra 8 saat bekleyin eğer vucudunuz herhangi bir tepki vermediyse bitki zehirli değildir.

bitki-001.jpg

Yenilebilir Yabani Bitkiler Hangileridir ?

Beyaz Hardal: 60 cm. boyunda, tüylü kökleri, soluk sarı renkli çiçekleri olan, kıraç topraklarda yetişen bir bitkidir. Taze yaprak ve çiçekleri çiğ olarak yenir.

Çoban Çantası: 60 cm boyunda gül şeklinde lopları, mızrak şeklinde yaprakları olan bir bitkidir. Başak şeklinde beyaz çiçekleri vardır. Kıraç ve çorak arazide bulunur. Yaprakları kaynatılarak yenir.

Çuha Çiçeği: Otlak ve gölgelik yerlerde yetişir. Gül şeklinde kırışık yaprakları, uzun saplı gövdesi, sarı ve pembemsi çiçekleri olan ve taze yaprakları yenilen bir bitkidir.

Kara Hindiba: Yaprakları mızrak şeklinde uzun ve derin dişli sarıçiçekli bir ottur. Genç sürgünleri çiğ olarak salata yerine, büyük yaprakları pişirilerek sebze olarak yenir. Çayır ve yol kenarlarında çok rastlanır.

Hindiba (Radika): Mavi çiçekli, uzun yaprakları olan 50-100 cm. yüksekliğinde bir bitkidir. Taze yaprakları kaynatılarak salata olarak, kökleri kaynatılıp sebze olarak yenilebilir.

Kuzu Kulağı: Yaprakları ok biçiminde ve 50-100 cm. kadar boyu olan bir ottur. Küçük, kırmızımsı yeşil çiçekleri vardır. Ekşi bir tadı olup yaprakları çiğ olarak yenir veya ıspanak gibi pişirilebilir.

Kara Buğday: Otlak ve ılıman yerlerde yetişen, 60 cm. boyunda ve gövdesi kırmızı olan bir bitkidir. Küçük pembe ve beyaz çiçek salkımları vardır.

Güzel Kral Henri: 60 cm. boyunda, yeşil üçgen yapraklı, küçük yeşilimsi çiçek salkımları olan, çorak topraklarda yetişen bir bitkidir. Yaprakları ve genç filizleri çiğ olarak yenir.

Su Teresi: Çoğunlukla tatlı su kenarlarında bulunur. Sürüngen bir bitkidir. Karşılıklı çift büyüyen parlak yaprakları ve küçük beyaz dört yapraklı çiçekleri vardır. Yaprakları ve kökleri çiğ olarak yenir.

Isırgan: Yaprakları testere dişli ve üzeri yakıcı tüylerle örtülüdür. Taze yaprakları salata olarak yenilebilir. Isırgan otu hafif tuzlu suda kaynatıldıktan sonra ıspanak gibi pişirilerek veya gözleme içi olarak yenilebilir.

Kuşburnu: Yağışlı, rutubetli bölgelerde yetişmez. Orman kenarlarında ve tarlalarda yetişir.2-3 m. boyunda, asılı güllere benzeyen parçalı yaprakları bulunan, dikenli dalları bulunan bir bitkidir. Salkım şeklinde kırmızı veya portakal renginde meyvesi vardır. Sonbaharda olgunlaştığında meyvenin etli kısımları yenir. A vitamini açısından zengindir.

Böğürtlen (Yabani Ahududu): Yaprakları dikenli 2 m.ye kadar boyu olan bir çalıdır. Çileği andıran ekşimtırak siyah renkli meyveleri yenir. Orman ve dere kenarlarında bol bulunur.

Çilek: Kenarları testere dişli ve üç parçalı yaprakları olan beyaz çiçekli bir ottur. Tadı hoş ve lezzetli kırmızı renkli meyveleri yenir. Marmara ve Ege bölgelerinde yetişir.

Alıç: Parçalı yaprakları olan 2-4 m. boyunda dikenli bir ağaçtır. Küçük kırmız renkli meyveleri yenir. Orman ve fundalıklarda rastlanır.

Yabani Elma: Açık ormanlık arazide ve nadiren sık ormanlıklarda yetişir. Adi elmaya benzer, küçük meyveleri olan bir ağaçtır. Çiğ olarak ve pişirilerek meyveleri yenir.

Yabani Kiraz (Vişne): 24 m. ye kadar boyu olan kirazımsı bir ağaçtır. Soluk yeşilden kırmızıya doğru yaprakları, parlak kırmızı-kahverengi kabuğu ve beyaz ya da pembe çiçeği vardır. Meyveleri kırmızı veya siyahtır. Meyveleri yenir.

İncir: 6 m’ ye kadar boyu olan el şeklinde yaprakları olan ve her kısmında süt bulunan ağaçtır. Meyveleri sarımtırak yeşil veya siyah kabuklu olup iç kısımları yenir. Ege bölgesinde çok yetişir.

Döngel (Muşmula): Dikenli dalları uzun yaprakları olan bir ağaçtır. Küçük armudumsu esmer renkli meyveleri yenir.

Hünnap: Yaprakları derimsi ve yumurta şeklinde olan 5-6 m. boyunda olan ağaçtır. Kırmızı renkli, yumuşak tatlı ve lezzetli olan etli meyveleri yenir. Batı ve Güney Anadolu'da rastlanır.

İğde: Dar mızrak şeklinde kurşuni renkli yaprakları bulunan bir ağaçtır. Uzunca yuvarlak ve kırmızı kabuklu meyvelerin iç kısmı olgunlaşınca yenir.

deniz-yosunu.jpg

Deniz Yosunu Yenir mi ?
Deniz yosunları iyot ve C vitaminine sahiptir. Bu nedenle bazıları yenmektedir. 

Esmer Deniz Algı ve İrlanda yosunu kaynatılarak yenirken,  Yeşil Deniz Yosunu ile Şeker Deniz Yosunu çiğ olarak yenmektedir. 

 

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.