Bitkilerin İnsan Hayatı Üzerine Etkileri

Bitkilerin İnsan Hayatı Üzerine Etkileri
24.06.201516:18

Bitkiler olmasaydı oksijen olur muydu ? Bitkisiz bir yağmur düşünülebilir mi? Sağlık kolunda bitkilerden ne kadar yararlanıyoruz? Tüm detayları haberimiz de bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 13.12.2019 10:49

Tüm canlılar için hayatın anahtarı aslında bitkilerdir. Derine inildiğinde tüm canlılar biyolojik yapıları gereği besinlerini doğrudan ya da dolaylı yoldan bitkilerden sağlamaktadırlar. Buna karşın bitkiler ise tüketici değil üreciti konumu ile de kendi ihtiyaçlarını güneş ışığından alırken özellikle yeşil yapraklı bitkilerin fotosentez süreci sonrası oksijen salınımı ile tüm canlılara hayat vermektedir.

Temel İhtiyaçlarımız

İhtiyaçlarımız noktasında en temel öge tabiki oksjinedir, bunun yanında su, besin gibi diğer temel ihtiyaçlar da bitkilerin bizlere sunduğu ana maddelerdir. Bitkilerin farkında olmadığımız özellikleri de vardır, mesela yeryüzündeki ısı kontrolünün her daim sağlaması, atmosferdeki gazların dengesinin korunması sadece insanlar için değil bütün canlılar için büyük önem arz etmektedir.

Bitkiler ve İnsan

İnsanlar ve hayvanlar metabolizmaları gereği güneş ışınlarını enerjiye dönüştüremez ve bir şey üretemezler. Bu canlılar ancak bitkilerin güneş enerjisini kullanarak sunduğu besinleri tüketerek dolaylı yoldan güneş enerjisinden faydalanmış olurlar. Vitamin, protein, karbonhidrat gibi bir çok ihtiyaçlar bu besinler ile sağlanır.

Bitkiler ve İnsan

Yağmurlar biz canlıların su ihtiyaçlarını karşılamaktadır, tabi buna bitkiler de dahildir. Bu defa bitkiler’in de bu hususda üretken olmadıklarını görüyoruz. Peki bitkiler’in yağmurlar üzerinde yani canlıların su kaynaklarının üzerinde bir etkisi varmıdır. Kesinlikle vardır, bitkiler yoğun oldukları yani ormanlık bölgelerde yoğun terleme ile havaya buhar yayarlar bu yoğunluk oluşabilecek yağmur bulutlarının daha uzun soluklu yağmasına neden olur. Yani kısas sürecek olan bir yağmur’un daha uzun ve daha yoğun yağmasına etki ederler.

Oksijen ve Bitki ilişkisi

Bitki yada orman örtüsü her iklim de kendine yer bulmuş ve coğrafi şartlarına göre yapısını geliştirmiştir. Bu özellikleri ile dünyanın tüm oksijen salınımı bu devasa orman örtüsü sayesinde ortaya çıkmaktadır. Nasa bu bilgiler doğrultusunda ilk hamle olarak Mars gibi yaşam formları bulanan uygun gezengenlerin öncelikli olarak bir bitki örtüsüne sahip olması gerektiği ve bunu nasıl yapacağına ilişkin yeni projeleri hayata geçirdiği bilinmektedir.

Bitkiler ve İnsan

Sağlık Sektörü Bitkilere Endeksli

21. yüzyılda tedavi işlemlerinin yoğunlaştığı ve ilaç bağımlılığının arttığı göz önünde bulundurulursa bitki menşeli çözümler’in yoğunlaştığını söylemek pek de yanlış olmaz. Hem doğal bitki kürleri hem de ilaçlar insanlar ve hatta hayvanlar içinde büyük önem arz etmektedir.

Bitkiler ve İnsan

Bazı kanser türlerinde, Kalp krizi riskinin azaltılmasında, karaciğer yetmezliği, cilt hastalıkları ve ağrı kesici özellikleri ile Allahın bir lütfu olan bitkiler’in hayatımızda ki yeri çok büyüktür. Onlara iyi bakalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
214
335
57
40
44
212
312
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.