Süs Bitkileri Hakkında Herşey

Süs Bitkileri Hakkında Herşey
27.06.201509:07

İnsanlar çevrelerini daha yaşanılabilir hale getirmek amacıyla bitkilere yönelmektedir. Bu durum 'süs bitkisi yetiştiriciliği' adı altında ticari bir sahanın oluşmasını sağlamıştır.

Haber güncelleme tarihi 09.05.2018 01:46

Süs bitkileri; güzel görüntü oluşturmak, işlevsellik ve finansal maksatlarla üretimi yapılan bitkilerdir. Genel itibarıyla süs bitkileri; ağaçlar, çiçekli ve çiçeksiz bitkilerden oluşur. Bunlar farklı tür ağaç fidanları, gül, papatya, açelya, begonya gibi bitkilerdir. Evlerin bahçesi ve içi, ofisler, tatil yerleri, şehir merkezlerindeki peyzaj alanlarında süs bitkilerinden faydalanılmaktadır.

suslenmis-ev-bahcesi.jpg

Süs Bitkiciliğinin Ortaya Çıkışı

Süs bitkisi yetiştiriciliği, ticari olarak 1900’lü yılların başında rağbet görmeye başlamıştır. Özellikle şehirleşmenin hat safhaya erişmesi insanların tabiattan uzaklaşmasına sebep olmuştur. İnsanların güzel görünen bitkilere olan merakının artması ile süs bitkiciliği sektörü her geçen gün büyüme kaydetmektedir. Bu da süs bitkilerinin değerini arttırmış ve süs bitkiciliği adına dev bir ticari sahanın oluşmasına zemin hazırlamıştır.

sus-bitkiciligi-2.JPG

Süs Bitkiciliğinin Yaygın Olduğu Ülkeler

Dünya’da yaklaşık 60 ülkede süs bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Süs bitkisi üretim sahası 2 milyon hektara yaklaşmıştır. En çok yapıldığı kıta Asya’dır. Çin, Hindistan, Japonya, Tayland, Malezya, Güney Kore gibi ülkelerde çok yaygındır.

Ancak Avrupa ülkeleri süs bitkiciliğinden diğer ülkelere nazaran daha fazla gelir elde etmektedirler. Bunun sebebi ise ekim alanına göre verimin yüksek olmasıdır. Avrupa’da Hollanda, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya önemli süs bitkisi üreticileridir.

Amerika kıtasında Brezilya, Kolombiya, Ekvador gibi ülkeler de süs bitkisi üretiminde önemli paya sahiptir. Bu ülkelerde iklim koşulları ve üretim tutarlarının cüzi oluşu süs bitkisi yetiştiriciliğine olumlu etki yapmaktadır.

Afrikalıların temel ekonomik kaynaklarını tarım oluşturmaktadır. Afrika’daki iklim çeşitliliği birçok bitki türünün yetişmesine imkan sağlamış, iş olanaklarının kısıtlılığı ise süs bitkiciliğine olan önemi arttırmıştır. Kenya, Uganda, Etiyopya gibi ülkeler süs bitkisi üretiminde büyük aşama kaydetmiştir.

peyzajli-alanlar.jpg

Ülkemizde Süs Bitkiciliği

Türkiye’nin coğrafi koşulları ve iklim özellikleri süs bitkisi üretimine olumlu yansımıştır. Ayrıca ticari pazara yakınlığı ve işgücünün düşük maliyette olması büyük avantaj sağlamıştır. Ülkemizde ekonomik bakımından süs bitkisi üretimi 1940’lı yıllara tesadüf etmektedir. İlk olarak İstanbul daha sonra da Yalova ve ilçelerinde yayılma göstermiştir. Daha sonra İzmir, Sakarya, Antalya, Isparta, Bursa ve Adana gibi merkezlerimizde süs bitkiciliği önemli bir konuma ulaşmıştır. Sadece Türkiye'de en az 400 bin kişinin bu sektörde istihdam edildiği bilinmektedir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
2
2
2
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.