Dişe Ne Zarar Verir? Dişlere Zarar Veren 10 Yiyecek

Dişe Ne Zarar Verir? Dişlere Zarar Veren 10 Yiyecek
12.06.201512:59

Günlük hayatta tükettiğimiz birçok yiyecek aslında dişlerimize zararlıdır. İçeriğimizde dişlerinize zarar veren yiyecekleri ve içecekleri bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 20.01.2023 09:08

Diş Hastanesi Başhekimi Dr. Oğuz Kara dişlerimize zarar veren yiyecekler hakkında "Asit, gıdaların içinde direk bulunabileceği gibi aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren gıda ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir.” demiştir.

Dişlerimize zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda sarılaşmasına neden olan yiyecekleri bir an önce tüketmeyi bırakmamız gerekiyor. Dişe zarar veren yiyecekler arasında şeker, beyaz ekmek, limon, kuru meyve, yapışkan gıdalar, kabuklu yiyecekler, cips ve kraker gibi gıdalar bulunuyor. Bu yiyecekleri tüketirseniz dişleriniz zarar görebilir.

Dişe Zararlı Yiyecekler Listesi

SıraYiyecekEtkisi
1ŞekerÇürüğe Neden Olur
2LimonDiş Minesini Aşındırır
3Beyaz EkmekDiş Minesini Aşındırır
4Kuru MeyveÇürüğe Neden Olur
5TurunçgillerDiş Minesini Aşındırır
6KrakerÇürüğe Neden Olur
7CipsDişlerin Arasına Yapışır
8Yapışık GıdalarDişlere Yapışır
9Kabuklu BesinlerDiş Kırıklarına Neden Olur
10Abur CuburDiş Minesini Aşındırır

İşte dişimiz için olabildiğince uzak durmamız gereken yiyecekler...

1. Şeker

dişe zarar veren yiyecekler

Dişlerin en büyük düşmanının şeker olduğunu herkes bilir. Ne kadar fazla şeker tüketirseniz dişleriniz o kadar çok çürür. Bu yüzden şeker tüketimini azaltmalı, mümkünse sıfıra indirmelisiniz.

2. Limon

dişe zarar veren yiyecekler

PH oranı düşük olan besinlerden birisi limondur. Bu sebeple mümkün olduğu kadar limonu az kullanmanızı öneriyoruz. PH oranı 2 olan limon, meyve sularından bile daha fazla dişlerimize zarar vermektedir.

3. Beyaz Ekmek

dişe zarar veren yiyecekler

Dişlerimize zarar veren besinlerden birisi de beyaz ekmektir. Amiloz enzimi tükürükte bulunur ve karbonhidratları şekere dönüştürür. Beyaz ekmek tüketimi enzimin bu işlevinin çalışmasına neden olduğu için dişlerimize zarar vermektedir. Şekerin zararının ortaya çıkması ise bakterilerin şekeri yemesi ve asidin ortaya çıkmasıyla olur.

4. Kuru Meyve

dişe zarar veren yiyecekler

Yoğun miktarda karbonhidrat içeren kuru meyveler, yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde diğer yiyeceklere göre daha uzun süre kalır. Bu yüzden sürekli olarak kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamazsanız dişleriniz günden günde çürümeye başlar.

5. Turunçgiller

dişe zarar veren yiyecekler

Doğanın bize sunmuş olduğu mucizelerden olan mandalina, greyfurt ve portakal gibi turunçgiller çok yüksek miktarlarda asit içermektedir. Bu yüzden de aşırı tüketilmesi durumunda dişlerimizi aşındırmaktadır. Bu meyveleri sınırlı bir şekilde tüketirseniz ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu besinleri tükettikten sonra bir bardak su içmektir.

6. Kraker

dişe zarar veren yiyecekler

Yüksek miktarlarda karbonhidrat içeren kraker, ağızda kısa süre içinde şekere dönüşmektedir. Bu da dişlerimize ve diş etlerimize zarar vermesine neden oluyor. Ayrıca krakerler ağızda kötü bakterilerin oluşmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden kraker tüketimini sınırlandırın.

7. Cips

dişe zarar veren yiyecekler

Her ne kadar film ve dizilerin yanında çok iyi gitse de cipsin de diş sağlığını olumsuz etkilediğini bilmemiz gerekiyor. Cipsler dişlerin arasına girerek uzun süre boyunca kalmaktadır. Bu yüzden de diş çürümelerine sebebiyet verirler. Ek olarak ağızda hızlı bir şekilde şekere dönüştüğü için diş minelerini aşındırmaktadırlar. Bu sebeple cips tüketimini azaltmalısınız.

8. Yapışık Gıdalar (Jelibon, Lokum vb.)

dişe zarar veren yiyecekler

Yapışık gıdalar ağız içerisinde daha uzun süre kaldıkları için dişlerimizle daha fazla temas etmektedir. Bu gıdaların içeriğinde bulunan asit ve şeker de daha fazla dişlerimize zarar verir. Bu yüzden bu tarz gıdaları daha az tüketmeli, mümkünse hayatınızdan çıkartmalısınız.

9. Kabuklu Besinler

dişe zarar veren yiyecekler

Çekirdek çitlemek, fındık kırmak gibi alışkanlıklar dişlerimize büyük zararlar vermektedir. Sürekli olarak tekrarlanmaları durumunda ön dişlerde kırılmalara neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tarz kabuklu yiyecekleri tükettiğiniz zaman dişlerinizi kullanmamaya özen gösterin.

10. Abur Cubur

dişe zarar veren yiyecekler

Kısa süre içerisinde şekere dönüşmelerinden dolayı çoğu abur cubur da dişlerimize zararlıdır. Hem yüksek karbonhidrat hem de yüksek şeker oranına sahip olan abur cuburlar, diş minemizin aşınmasına sebep oluyorlar. Bu da gün geçtikçe dişlerimizin daha hassas olmasına ve ağrımasına neden olur. 


İlginizi Çekebilir
Diş Beyazlatma YöntemleriDiş Ağrısına İyi Gelen Besinler

Dişe zarar veren yiyecekler nelerdir?

Şeker, limon, beyaz ekmek, kuru meyve, turunçgiller, kraker, cips, yapışık gıdalar, kabuklu besinler ve abur cubur dişe en çok zarar veren yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri tüketmeniz durumunda diş mineniz aşınır ve diş etleriniz zarar görür. Bu yüzden bu tarz gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

Dişe en çok ne zarar verir?

Şekerli yiyecekler, asitli gıdalar, meyve suları ve diğer içecekler dişe en çok zarar veren şeylerdir. Asitli gıdalar ve şekerli yiyecekler fazla tüketildiği takdirde dişler üzerinde birçok olumsuz etki oluşturur. Bu yüzden bu tarz yiyecekleri hayatınızdan bir an önce çıkartmanız gerekiyor. 

Maden suyu dişlere zarar verir mi?

Maden suyunun pH değeri 5 civarındadır. Bu yüzden çok fazla olmasa da aşırı tüketilmesi durumunda dişlerimize zarar vermektedir. Ancak maden suyunun içerisinde bulunan flor gibi çeşitli mineraller dişi çürükten korumaktadır. Bu sebeple çok fazla tüketmediğiniz takdirde maden suyu içmenizde sakınca yoktur.

Meyve şekeri dişe zarar verir mi?

Yapay tatlandırıcı ve meyve suları içeren alkolsüz içecekler bile dişlerinize zarar vermektedir. Şekerli bir şey yediğinizde ve içtiğinizde dişlerinizde oluşan asit, dişlerinizin aşınmasına neden olabilir. Dolayısıyla meyve şekerinin de dişlerinizi zarar vereceğini belirtelim.

Elma dişlere zarar verir mi?

Yapılan araştırmalara göre elmanın dişler için gazlı içeceklerden bile daha zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Elma yemek dişlere gazlı içecek tüketiminden 4 kat daha fazla zarar vermektedir. 

Türk kahvesi dişlere zarar verir mi?

Türk kahvesi de dişlere zarar veren içeceklerden birisidir. İçeriğinde bulunan kafein diş yüzeylerinde renklenmeye neden olmaktadır. Bu da kişilerin daha sık temizlenmesine neden olur. Bu yüzden de dişlerinizde mineral kaybı oluşur.

Diş minesine ne zarar verir?

Alkol ve asit bazlı sıvı ve gıda tüketimi, reflü hastalığı, fazla kullanılan C vitamini, bazı ilaçlar ve bol miktarda asit içeren takviyeler diş minesine zarar vermektedir. 

Önerilen İçerik: 20’lik Diş Ağrısı ve Doğal Tedavi Yöntemleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.