Değerli Taşların İç Dünyası: Gemoloji

Değerli Taşların İç Dünyası:  Gemoloji
29.05.201511:38

Gemoloji değerli taş bilimidir. Pırlanta, yakut, safir, zümrüt gibi içinde yüzlerce çeşit renkli taşı barındıran bir bilim dalıdır. Gemeloji nedir? Gemoloji hakkına bilinmesi gerekenler nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 01.07.2018 17:36

Gemoloji,  1940’larda GIA enstitüsü tarafından geliştirilmeye başlandı. Gemoloji, özellikle renkli taşlarda yakutun, safirin, zümrüt’ün belirlenmesi, bunların sahtemi orjinal mi olup olmadığını anlamak için yararlanılan bir dilim dalıdır. Gemolog ise,  süstaşları üzerinde uzmanlaşmış kişidir ve temel görevi süstaşlarını tanımlamak, sentetik ve imitasyonlarını gerçeğinden ayırmak ve gerekirse taşın temel özelliklerine göre işlenmesini yönlendirmektir.

 Türkiye’de bu bilim dalı fazla yaygın değildir, ancak bu konu hakkında Türkiye'de de çalışmalar vardır. Türkiye’de belirli firmaların laboratuarları bulunmaktadır. Kuyumcu olan taş ile uğraşan esnafların sattıkları ürünler hakkında bilgi sahibi olmaları için bu tür laboratuarlar eğitim vermektedir. Fakat Tükiye'de bulunan laboratuarların yurt dışındakiler gibi çok fazla saygın niteliği yoktur.

Taşlar iki gruba ayrılır.

Değerli taş grubu ve yarı değerli taş grubu olarak taşlar iki grupta sınıflandırılmaktadır.  Değerli grubunun içinde zümrüt, yakut, safir gibi taşlar yer alırken, yarı değerli grubunu içinde ise ametist, citrine, topaz, tourmaline gibi taşlar yer almaktadır.

Elmas ve Pırlanta aynıdır.

İnsanlar elmas ile pırlantayı farklı iki taş zannetmektedirler Aslında ikisi de aynı madendir. Sadece kesimleri farklıdır. Elmasın kesimi roza kesim, pırlantanın kesimi ise pırlanta kesimdir.

İnsanların yarı değerli taşlara bakış açısı farklı

Türkiye’de insanların renkli taşa bakış açısını yurtdışındaki insanların bakış açısından farklıdır. Yurtdışında insanlar yarı değerli taşa bile sanki değerliymiş gibi önem göstermektedirler. Türkiye ise, insanlar yarı değerli taşa son 2-3 yıldır önem vermeye başlamışlardır. Bu nedenle gemoloji bilimi giderek önem kazanmaya başlamıştır

İlgili İçerik;

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.