Çocuk Eğitiminde Ceza ve Ödülün Yeri

Çocuk Eğitiminde Ceza ve Ödülün Yeri
08.08.201516:28

Çocuk eğitiminde anne ve babanın tutumları oldukça önemlidir. Evde anne ve baba ile başlayan eğitimin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için eğitim sürecinde ceza ve ödülün önemini sizler için hazırladık.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 17:05

Çocukların eğitimlerinde anne ve babanın rolü çok önemlidir. Eğitim öncelikli olarak evde başlar ve bu eğitim çocuğun geri kalan hayatında büyük rol oynar. Ancak anne babanın eğitim sürecindeki bazı tutumları eğitim sürecini olumsuz yönde etkileyebilir.

Eğitim sürecinde çocukların üzerinde baskıcı bir otorite kurmak ve onları sürekli olarak kısıtlamak amacın tam tersi yönünde sonuçlar vermektedir. Çocuklar sık sık hata yaparlar. Yaptıkları hatalarla doğruyu bulmaya çalışır ve bu konuda anne ve babalarının yaklaşımlarını görmek isterler.

baskici-otorite.jpg

TUTARLI DAVRANIŞLAR SERGİLEYİN

Çocuk eğitiminde en önemli faktör anne ve babanın davranışlarındaki tutarlılıktır. Çocuğun yaptığı hatayı her zaman hoşgörü ile karşılamak ve uyarmamak çocuğun aynı hatayı defalarca yapmasına neden olur fakat o anki ruh hallerine bağlı olarak hatayı oldukça hoşgörülü karşılayıp uyarmadıktan sonra aynı hatanın tekrarlanması durumunda aşırı tepki çocuğun hatayla yüzleşmesini engeller. Bu durumda çocuk, hatayı kendisinde değil anne ve babasının davranışlarında arar.

Öncelikle anne ve baba olarak evde uyulması gereken belli başlı kurallar belirlenmelidir. Gerekirse bu kurallar bir pano şekilde hazırlanıp evin bir köşesinde durabilir. Ebeveynler çocuklarının uymasını istedikleri kurallara öncelikle kendileri uymalılardır. Aksi takdirde çocuklarına yanlış gösteren bir ayna görevi yapmış olurlar. Unutmayın ki çocuklarınız sizi kendilerine bir ayna olarak görür ve sizin davranışlarınızı kendilerine örnek alırlar.

tutarsizlik.jpg

ÇOCUKLARI ÖDÜLLENDİRME

Çocuk eğitimlerinin bir parçası da ödüllerdir. Çocuklarınızı başarı durumlarında ödüllendirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu durumda hem çocuğunuzun kendine olan güvenini hem de motivasyonunu arttırmış olursunuz. Ancak ödüllendirmede dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ödüllerin büyüklüğü ve sıklığıdır. Her başarı durumunda verilen ödüller çocuklarda “rüşvet” algısının oluşmasına neden olur.

Sık sık ödüllendirilen çocuklarda sık sık ödül beklentisi ve kuralları yanlış kullanma gibi durumlar gözlemlenir. Bu durumu ortadan kaldırmak ve çocuğunuzun ödül almadığı zamanlarda kendini değersiz ve başarısız olarak görmemesi için ödül sıklığını çok iyi belirlemelisiniz.

odullendirme.jpg

Ödüllerin sıklığı kadar miktarı ve büyüklüğü de çok önemlidir. Ders ve okul konusundaki başarılarından dolayı çocuğunuzu ödüllendirmek istiyorsanız bunun miktarını ve büyüklüğünü mutlaka çocuğunuzun karakter yapısına göre belirleyin. Ona sevdiği yemeği yapabilir, ihtiyacı olan bir şeyi alabilir veya onunla birlikte sosyal aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ancak bu ödülleri çocuğunuza göre belirlemeli ve her seferinde onu yüksek beklentilere sokmamalısınız.

Doğru zamanlarda ve doğru şekillerde verilen ödüller çocuğunuzun motivasyonunu arttırırken aynı zamanda bir sonraki başarıya ulaşmak için daha çok çaba sarfetmesini sağlayabilirsiniz. Ancak az önce belirttiğimiz gibi bu ödülleri mutlaka çocuğunuza ve aile yapınıza göre belirlemelisiniz.

motive-etme.jpg

ÇOCUKLARI CEZALANDIRMA

Ebeveynlerin çocuk eğitimlerinde ve evde kurdukları otorite düzeninde sık sık kullandıkları yöntemlerden biri de cezalandırma yöntemidir. Aileden aileye değişen bu ceza yöntemleri kimi ailelerde şiddete dayalı olabildiği gibi kimi ailelerde de çeşitli kısıtlamalar şeklinde oluyor.

Çocuğunuzun yaptığı bir davranış ve bir hata karrşısında kesinlikle ve kesinlikle onu döverek ve çeşitli şiddet uygulamalarıyla cezalandırmayınız. Her seferinde şiddet uygulamanız çocuğunuzun hatası ile yüzleşmesini engelleyerek size karşı kin beslemesine neden olabilir. Aynı zamanda nadiren de olsa uygulanan şiddet çocukta “cezamı çeker yine yaparım” algısı oluşturabilir. Büyüklerimizin dediği gibi çocukları “dayak arsızı” yapmak yerine onunla konuşmalı ve şiddet dışı cezalar uygulamalısınız.

siddet.jpg

Şiddet aynı zamanda çocuklarınızın doğruyla yanlışı ayırt etmesine yardımcı olmaz. Aksine çocuğunuzda özgüven eksikliğine de neden olabilir. içine kapanıklık, özgüven eksikliği ve ileriki hayatında başarısızlığı da beraberinde getirebilir.

Örneğin çocuğunuz yememesi gereken bir şeyi yediğinde veya ölçüsünü çok kaçırdığında ertesi gün yediği şeyden onu mahrum bırakarak bir ceza yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu tür cezaların yanı sıra dışarı çıkma cezası ve arkadaşları ile görüşme cezası verebilirsiniz.

Ancak bu cezaların süresi ve ölçüsü çok önemlidir. Yağtığı hata ile orantılı olarak çok uzun sürmeyen ve tıpkı ödüllerde olduğu gibi aile yapınıza ve çocuğunuzun yapısına uygun olarak cezalandırmalısınız. Her şeyden önce mutlaka çocuğunuzla konuşmalısınız. Onu dinlemeli ve kendinizi dinlettirmelisiniz. 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
9
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.