Çinlilerin Gözleri Neden Çekiktir

Çinlilerin Gözleri Neden Çekiktir
05.06.201517:57

Sadece Çinlilerin gözü çekik değil, Japonları, Güneydoğu Asya'da yaşayanların hatta Eskimoların da gözleri çekiktir. Aslında çekik demek yanlıştır. İşte bu konu hakkında merak edilenler.

Haber güncelleme tarihi 25.12.2019 13:51

Bütün insanların göz yapıları aynıdır. Ancak farklı olan göz kapaklarıdır. Çekik gözlü dediğimiz insanların göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne doğru daha inmiştir ve bu durumda gözleri daha darmış izlenimi verir.

Peki göz kapaklarının farklı olmasının sebebi nedir? Bir teoriye göre göz kapağının üzerindeki ikinci kıvrım, bu insanları yoğun kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korunmak için, bir nevi kar gözlüğü gibi gelişmiştir.

Çinli İnsanlar

Buzul Çağlarının Etkisi

Her ne kadar bazı bölgelerde kar yağmıyorsa bile bilim insanları bugün çekik gözlü diye nitelendirdiğimiz insanların atalarının Sibirya’dan, yani Asya’nın kuzeyinden güneye göçtüklerini söylüyorlar.

Çinli İnsanlar

Vücut İklime Uyum Sağlıyor

Bu denli soğuk iklimde yaşayanların vücutlarının, iklime uyum sağlamaktan başka çareleri yoktur. Sadece gözler değil, burun da rüzgara maruz kalacağı için küçülmüş, burun delikleride solunan hava vücuda sıcak gitsin diye daralmıştır.

Çinli İnsanlar

Çekik Değil Düşük Gözlü

Çekik gözlü insanların göz kapakları daha şişkin ve yağlıdır. Böylece daha sarkık durur ve bu oluşum sayesinde soğuğa karşı korunmuş olurlar. Aslında bu durumda “çekik” değil “düşük” gözlü demek daha doğru olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
240
226
893
118
43
19
251
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.