Çinliler Yemeklerini Niye Çubukla Yerler?

Çinliler Yemeklerini Niye Çubukla Yerler?
18.08.201515:11

Her şeyin olduğu gibi bunun da bir nedeni vardır. Neden diğer topluluklarda çubukla yeme alışkanlığı gelişmemiştir de Çin’de bu alışkanlık gelişmiştir? İşte Çinlilerin ve Uzak Doğu’daki ülkelerin yemeklerini çubukla yemelerinin nedeni;

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 14:58

İnsanlar ilk etapta mecburiyetten sonraları da alışkanlıktan bir şeyleri gelenek haline getirmiştir. Çin’deki çubukla yemek durumu da bununla alakalıdır. Çubukla yedikleri zaman hayretler içinde kalırız, nasıl da yiyebiliyorlar diye ağzımız açık onları izleriz. Tabi denemek için atıldığımız zaman da başarısızlıkla sonuçlanır. Çubukla yemek öyle kolay değildir bizler için.

çinliler

Çinliler de öyle icat ettiler diye çubukla yemeye başlamamışlar. Çubukla yemek yemenin sebepleri gelenekten çok açlık ve sefalete dayanmaktadır.

Eski dönemlerde Çin’de sadece zengin olan kişiler masalarda yemek yerlerdi. Yemek de zaten yok denecek kadar azdı, bugün de olduğu gibi o zamanlarda dünyanın en kalabalık ülkesiydi.

Bu imkanlar yemek yeme şekilleri ve yemek kültürleri üzerinde belirleyici bir rol oynamıştır.

Çin halkının çok büyük bir kısmı sefalet içinde olduğu için ayakta ve ellerinde ise küçük parçalar haline getirdikleri yiyecekleri (yokluktan dolayı az yemek ve yemeklerini küçük parçalara ayırma gereği duymuşlardır) çubuklarla azar azar yemeye başlamışlardır. Böylelikle yokluktan yemeklerini küçük parçalara bölerek daha doğrusu paylaşma yolunu bu şekilde bulmuşlardır.

Ağaç kullanımı da kısıtlı olduğu için çubukları fildişinden ya da kemikten yapılırdı. Şu an da ağaçtan yapılıyor. Fildişinden yapılan çubukların fiyatları oldukça pahalıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
255
255
255
255
255
255
255
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.