Çin Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

Çin Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler
01.09.201511:59

Uzak Doğu ülkelerinden, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin hakkında bilmediğiniz birçok ilgin gerçekler yer almaktadır. Peki, dünyanın en fazla nüfusuna sahip olan ülkenin bilinmeyen yönleri nelerdir? İşte, Çin hakkında şaşkınlık yaratan ilginç bilgiler..

Haber güncelleme tarihi 28.10.2018 08:15

Bilindiği üzere Dünya üzerinde en kalabalık ülke olarak Çin Halk Cumhuriyeti yer almaktadır. 2017 yılı verilerine göre Çin nüfusu ortalama 1 Milyar 400 Milyon seviyesine ulaşmaktadır. Bu kadar fazla nüfusa sahip olan Çin hakkında bazı ilginç bilgilerde yer almaktadır. Peki, Çin hakkında en ilginç bilgiler nelerdir?

Bu içerik sayesinde dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan ve dünya üzerinde birçok kişinin merak ettiği Çin Halk Cumhuriyeti hakkındaki ilgi çekici ve enteresan bilgileri öğrenebilirsiniz...

İşte, Çin hakkında herkesin bilmediği ama hala daha geçerliliği olan ilginç bilgiler listesi... Eminiz ki, Çin hakkında bilinen en ilginç bilgileri okuduğunuzda oldukça şaşıracaksınız.


Çin’de yaşayan insanların telefona oldukça bağımlı olduğun belirtilmektedir ve bu insanların yolda yürümeleri için kaldırımlarda özel yürüme alanları yer almaktadır. Bu sayede telefon bağımlısın insanların güvenli bir şekilde yürümeleri sağlanmaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Çin’de yer alan bir diğer ilginç bilgi ise 100 Milyon kişiyi aşkın insanın günde sadece 1 dolara geçinmeye çalışmasıdır. İnsan sayısı fazla olduğun için çalışan insanların aldıkları paralarda azalmaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Günümüzde yemeklerin yanında kullandığımız ketçap, aslında Çin’de üretilen ve kökeni Çin’e uzanan bir sostur. Asıl adı ise “Ke-tsiap” olarak bilinmektedir.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin, dışarıdan bakıldığında muhafazakarlık konusunda oldukça baskındır ve bu konuda birçok ülkeye göre ileride seviyedir. Bu duruma rağmen Çin Halk Cumhuriyeti’nde 50 milyon üzerinde Hristiyan dinine mensup insan yaşamaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin Halk Cumhuriyeti’nde kızlık zarı konusunda enteresan bir durum söz konusudur. Kızlık zarı bozulan kişilerin bu zarı yenilemeleri için ortalama olarak 700 $ vermeleri gerekmektedir. Bu işlemini gerçekleştirenlerin isimleri kayıt altına alınmaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin’de asayiş olaylarında köpekler kadar kazlara da yer verilmektedir. Yapılan son araştırmalara göre Çin’de görevli köpeklerin yerine kazlar konulmaktadır. Bunun sebebi olarak kazların daha iyi koku alması belirtilse de Çin’de köpek yenildiği unutulmamalıdır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin’de aile politikası gereği sadece 1 tane çocuk doğurma hakkı bulunmaktadır. Bu yüzden ülke genelinde her yıl 1 Milyon kişi kürtaj yaptırmaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Nüfusu oldukça fazla olan Çin’de bir diğer ilginç bilgi ise hala mağaralarda insanların yaşamasıdır. Şehirlerde ve kasabalarda yaşama imkanı bulamayan insanların sayısı 30 milyonu bulmaktadır ve bu kişiler mağaralarda yaşamını sürdürmeye devem etmektedir.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin’in en önemli kentlerinden bir tanesi ola Pekin’de yılın bazı zamanları havada yer alan oksijenin günde 21 sigara içmeğe eş değer durumdadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Elde edilen verilere göre 1974 yılında Çin ile ABD arasında, ABD’nin nüfusunu arttırmak için 10 Milyon kadın transfer anlaşması yapıldıysa da, bu durum gerçekleşme imkanı bulamamıştır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin Halk Cumhuriyeti’nde köpekler gibi kediler de yenilmektedir. Ortalama her yıl 4 milyon kedi Çin mutfağında yemek için sunulmaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin’de yer alan tren görevlilerinin başlarının ev dik olması için boyunlarını altına toplu iğne koydukları bilinmektedir. Bu sistem Çin’de yer alan düzen sistemlerinden sadece bir tanesidir.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin’de 2009 yılından itibaren Facebook, Twitter, Instagram ve New York Times erişime kapalıdır. Bu durum ABD’ye karşı anılan önlemler açıklanmaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Günümüze gelene kadar Çin’de Play Station oynamak ve kullanmakta yasaktır. Bu teknoloji kullananlara büyük cezalar verilmekteydi.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin’de her 5 günde bir yeni büyük ve görkemli gökdelenler inşaa edilmektedir.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Çin’de her 30 saniye de bir çocuk dünyaya gelir ve bu bebeklerden bir tanesi kusurlu ya da özürlü olarak hayata gözlerini açmaktadır.

çin hakkında ilginç bilgiler


 

Dünya üzerindeki en büyük alışveriş merkezi Çin’de yer almaktadır ancak bu alışveriş merkezinin %99’u boş durumdadır.

çin hakkında ilginç bilgiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
109
106
94
200
482
62
224
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.