Çin Devrimi

Çin Devrimi
26.08.201509:55

Çin Devrimi tarihi ve yaşanan gelişmeler..

Haber güncelleme tarihi 26.08.2015 12:20

İkinci Dünya Savaş'ında Japonya'nın teslim olmasının bölgedeki topraklarda nasıl yönetimler kurulacağı konusunda ABD ve SSCB arasında görüş ayrılıkları oluşmaya başladı. 

SSCB 1946-1947 yılları arasındaki faaliyetleri ile Avrupa'daki durumlarını iyice sağlamlaştırdı. O kadar ki, bir SSCB tehdidi Avrupa'nın üzerine iyice çökmüş bulunmaktaydı. Her ne kadar, Amerika 1947'den itibaren bu SSCB tehlikesine karşı bir tepki göstermeye ve harekete geçmeye başlayacak ise de, bunun neticesini ancak 1949 yılında alabilecektir fakat Amerika'nın tepkilerinin başladığı 1947 yılından itibaren de Asya'nın kaderi çizilmeye başlamıştı. Zira Çin'de milliyetçiler aleyhine ve komünistlerin lehine dönmeye başlayacak ve Avrupa'da Nato ittifakının kurulduğu 1949 yılının sonbaharından itibaren Çin Kominst Partisi'nin kontrolü altına girecektir. 

Savaş sırasında Çin'de Milliyetçi Parti (Kuomintang) lideri Çang Kai Şek ve Komünist Parti lideri Mao Zedung arasında Japonlara karşı kurulan ortaklık çatırdamaya başladı. Çang' ın yolsuzluklarından ve demokrasi karşıtı tutumundan rahatsız olmakla birlikte ABD Çang'ı mali ve askeri açıdan desteklemeye devam etti. 

SSCB ise teslim olan Japon birliklerinden ele geçirdiği silahları Komünistlere vermeye ve Mao'yu yoğun biçimde desteklemeye başladı. 

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra komünistler ve milliyetçiler çatışmaların yayılmasına tepki olarak ABD Başkanı Truman, Mao ve Çang arasında bir koalisyon hükümetinin kurulmasını ve iki tarafın silahlı güçlerinin birleştirilmesini istiyordu. 1945'te Çin'e gönderilen Orgeneral George Marshall, komünistler ve milliyetçiler arasında arabuluculuk yapmaya çalışsa da bu çalışma başarısız oldu.

Çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte, Nisan 1949'da milliyetçilerin başkenti Nanjing'i ele geçiren komünistler büyük bir üstünlük sağlamışlardı. Mao 1 Ekim 1949'da başkenti Pekin olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) kurulduğunu ilan etti. Çang mücadelesine devam etmek üzere Formosa (Tayvan adası) adasına geçti. Bu şekilde ortaya iki tane bağımsız Çin devleti çıkmıştı.

1 Ekim 1949'da Mao Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu resmen ilan etti ve aynı gün SSCB tarafından tanındı. Batılı devletlerden ilk tanıyan İngiltere oldu ve İngiltere Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1950 Ocak ayında tanıdı.

Böylece 1912'de Çin'de Mançu ve imparatorluğun yıkılması ile başlayan çalkantılar, Çin'de komünist bir rejimin kurulması ile sonuçlanmış olmaktaydı. Uzakdoğu'nun diğer bölgelerinde de İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bir bağımsızlık dalgası yükselmeye başlamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
226
16
17
59
4
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.