• DOLAR6,4985-7.15
 • EURO7,3766-7.49
 • ALTIN242,944-7.86
 • BIST93.4190.79

Brezilya'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Brezilya'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Brezilya, Güney Amerika kıt'asının en büyük ülkesidir. Zengin tarihi, kültürü, coğrafi güzellikleri ve turistik yerleriyle bölgenin en değerli ülkesi konumundaki Brezilya'nın gezilecek görülecek yerlerini sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 19.01.2018 08:43

Brezilya, Güney Amerika'nın nüfusu ve yüzölçümü bakımından en büyük ülkesidir. 203 milyondan fazla insanın yaşadığı ülke tarihi, coğrafi ve kültürel açıdan dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Aynı zamanda ülkenin Atlas Okyanusu'na geniş bir kıyısı vardır. Brezilya'da gerçekleştirilen karnavallar, turlar bölgeyi turistik açıdan da çok geliştirmiştir. Brezilya tatillerinizde gezilerinize yardımcı olabilmek adına ülkenin gezilip görülmesi gereken tarihi ve turistik yerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Kurtarıcı İsa Heykeli

kurtarici-isa-heykeli.jpg

1922 ve 1931 yılları arasında Brezilya'nın önceki başkenti Rio de Janeiro şehrinde inşa edilmiştir. Ülkenin en değerli kutsal simgelerinden biri haline gelen heykel mimarlar Paul Landowski, Heitor da Silva Costa ve Albert Caquot'un ortak tasarımıdır. Tijuca Ulusal Parkı'nın yükseklerinde Corcovado Dağı'nın zirvesine konuşlandırılmıştır. Ülkenin kuruluşunun 100. yıldönümüne ithafen 1931 yılında açılan Kurtarıcı İsa Heykeli 'Hz. İsa'nın ayakta ellerini yanlara açışını tasvir etmektedir. 2007 yılından bu yana dünyanın yeni 7 Harikası'ndan biri olarak belirlenen heykel her yıl 1 milyondan fazla turist çekiyor. 8 metre yüksekliğinde bir yapıya dikilen heykelin kendi yüksekliği 30 metre, ağırlığı da tam 1,145 tondur. 

 

İguazu Şelalesi

iguazu-selalesi.jpg

Brezilya'nın en turistik yerlerinden biri olan bu doğa harikası deniz seviyesinden 195 metre yükseklikte bulunmaktadır. Tam 275 kademeli şelalenin kendi yüksekliği 82 metredir. Curitiba kenti civarında iki nehrin kesişerek akmasıyla meydana gelen yeni bir nehrin Arjantin ve Brezilya arasında oluşturduğu olağanüstü şelaledir. Bölge ülkenin en önemli doğal turizm potansiyeline sahiptir ve her yıl yüz binleri ağırlamaktadır. Şelalelere yakın bir konumda inşa edilen platformlar sayesinde insanlara bu büyüleyici atmosfer yaşatılıyor. 1984'ten bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almayı başaran İguazi Şelalesi Brezilya gezi rehberinizde muhakkak yer almalıdır.

 

Sugarloaf Mountain (Kesmeşeker Dağı)

sugarloaf-mountain.jpg

Rio de Janeiro sınırları içerisinde 396 metre yüksekliğe sahip olan dağın kesmeşekeri andırması bu ismi almasında belirleyici unsur olmuştur. Atlas Okyanusu'na çok yakın mesafede bulunan bu dağ Brezilya'nın görülecek yerlerinden biridir. 1912 yılından itibaren Kesmeşeker Dağı'na teleferikle ulaşım sağlanabilmektedir. Bölgenin turizm potansiyeli arttıkça teleferik hattının genişletilmesi ve yenilenmesi gerektiği konusu gündeme daha sık gelmeye başladı ve 1972 yılında bu projeye start verildi. Şu anda ise 2008 yılından bu yana bölgeye teleferikle eskisinden 10 kat fazla ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca dağcılık meraklılarının Dünyadaki en önemli noktalarından biri haline gelen Kesmeşeker Dağı Brezilya seyahatinizin ilk duraklarından biri olmalıdır.

 

Roraima Dağı

roraima-dagi.jpg

Venezuela ve Brezilya ülkelerinin sınır noktasında yer alan Roraima Dağı, yeryüzünün en esrarengiz noktalarından biridir. Dağın en yüksek noktası olan Maverick Kaya tam 2810 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek noktalarından biridir. Kuvarstan meydana gelen dağ yılın her döneminde görenlere bulutların içine karışmışçasına mükemmel bir görünüm sunmaktadır. Ayrıca dağın zirveleri irili ufaklı onlarca şelale barındırıyor. Üstelik dağ, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz canlı ve bitki türlerine de ev sahipliği yapıyor. Son derece sarp olan dağ dağcılık meraklılarının ilgisini çekse de Roraima'ya tırmanmak o kadar da kolay değildir. Amazonların koynunda hayranlık uyandıran bir silüet olarak bilinen bu doğa harikası Brezilya tatilcilerinin vazgçilmezleri arasında bulunuyor.

 

Pelourinho

pelourinho.jpg

Brezilya Bahia Eyaleti'nin Salvador kentinin batı kısmında yer alan tarihi bir mahalledir. Portekiz Koloni Döneminde kent merkezi olan ve Afrikalı kölelerin cezalandırıldığı bir disiplin bölgesi olarak da bilinmektedir. Koloni yıllarında ülkenin ilk başkentliğini yapması bakımından çok değerli olan bölge şu anda dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan mahallede birçok eski ev, kilise ve kule vardır. Brezilya'nın tarihi yerlerini dolaşırken Pelourinho'yu es geçmemelisiniz.

 

Amazonlar (Yağmur Ormanları)

amazonlar.jpg

Dünya'nın akciğerleri olarak bilinen Amazon Havzası'nın büyük bir kısmını içine alan ormanlık alandır. Brezilya, Kolombiya ve Peru başta olmak üzere toplamda 9 ülkede yayılmaktadır. Ayrıca bu bölge dünyanın en büyük ormanlık alanı olarak bilinmektedir. Bölge Amazon Nehri ile beraber binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce insanın yaşam alanı olan bölge insanların ekonomik faaliyetlerine de yön veriyor. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan bölge sunduğu manzaralar, bitki örtüsü ve canlı türleriyle akıllara durgunluk veriyor. 

 

Curitiba Botanik Bahçesi

curitiba-botanik-bahcesi.jpg

Brezilya'nın güneyinde bulunan Curitiba bölgesinin en büyük şehridir. Bu bahçe de kentle özdeşleşmiş ve Brezilya'nın da en turistik alanlarından birine çevrilmiştir. 1991 yılında hizmete açılan Curitiba Botanik Bahçesi Fransız Bahçeleri tarzında oluşturulmuştur. 240 metrekarelik dev bir alanı içine alan bahçe, binlerce türden yüz binlerce bitkiyi barındırmaktadır. Özellikle Brezilya'nın doğusunda yer alan nemli Atlantik Ormanları bitkilerinin büyük ilgi gördüğü Curitiba Botanik Bahçesi Brezilya'nın görülecek yerlerinden biridir. Her yıl yüz binlerce turist çeken bahçe araştırmacıların da uğrak mekanlarından birine dönüşmüş durumda.

 

Oscar Niemeyer Müzesi

oscar-niemeyer-muzesi.jpg

Curitiba şehrinde bulunan müze 1967 yılında kendisini tasarlayan Oscar Niemeyer'in adını almıştır. 35 bin metrekarelik modern mimari tarzındaki müze binası 2 binadan oluşmaktadır ve 2002 yılından bu yana hizmet vermektedir. Giriş kısmındaki havuzun üzerinde bulunan göz şeklindeki yapı sebebiyle 'Göz Müzesi' adıyla da anılmaktadır. Yaklaşık 20 galeriden oluşan müze görsel sanat eserlerine, grafik eserlerine ve mimari eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müze binasının farklı mimarisi ve sahip olduğu ögelerle ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

 

Brasilia Katedrali

brasilia-katedrali.jpg

Brezilya'nın başkenti Brasilia'da bulunan katedralin yapımına 1958 yılında başlanmış ve 1970 yılında tamamlanmıştır. Katedralin mimarı Brezilya'nın en ünlü mimarlarından biri olan Oscar Niemeyer'dir. Başkentin en değerli kutsal yapısı durumundaki Roman Katolik kilisesi 40 metre yükseklikte olup hiperbolik tasarıma sahiptir. 3200 metrekarelik alanı kapsayan kilisenin ön sol tarafında 3, sağ tarafında 1 adet insan heykeli bulunuyor. Ülkede çağdaş mimarinin en değerli örneklerinden biri olarak kabul edilen Brasilia Katedrali Brezilya'nın turistik yerlerini gezerken atlamamanız gereken noktalardan biridir.

 

Chapada Diamantina Ulusal Parkı

chapada-diamantina-ulusal-parki.jpg

Bahia Eyaleti sınırları içerisinde Chapada Diamantina bölgesinde bulunan 1520 kilometrekarelik mükemmel bir doğa mirası alanıdır. Bölge sarp kayalıkların ortasında enfes bir görüntü oluşturmaktadır. 1985 yılından bu yana milli park olarak ilan edilen alan deniz seviyesinden 800 ila 1000 metre yüksekliğindedir. Nehirler, ovalar, vadiler ve tepelerle çevrili olan bölge Brezilya tatiline çıkanların önemli ziyaret noktalarından birine çevrilmiştir.

 

Sao Miguel das Missoes

sao-miguel-das-missoes.jpg

Rio Grande do Sul Eyaleti sınırları içerisinde yer alan bölge tarihi bir yerleşim alanıdır. 1246 kilometrekarelik bir sahayı içerisine alan bölgede 7,500 civarında nüfus yaşıyor. Sao Miguel das Missoes'e ait kalıntılar 1632 yıllarına bölgede İspanyol sömürge güçlerinin varlığına kadar uzanmaktadır. Kasaba tarihi yapıları ve müzesiyle beraber 1938 yılında ülkenin ulusal miraslarından biri olarak kabul edilirken 1984'ten bu yana da UNESCO Mirasları içerisinde kendisine yer bulmayı başarmıştır. Brezilya'nın tarihi yerlerinden biri olan bölge, tarih meraklılarının kesinlikle keşfetmesi gereken noktalardan biridir.

 

Tangua Park

tangua-park.jpg

Curitiba kentinin en değerli parklarından biridir. 1996 yılında şehrin kuzey kısmındaki mahallelerinin arasında eski taş ocaklarının bulunduğu mekana inşa edilmiştir. Dönemin belediye başkanı Rafael Greca de Macedo'nun emriyle inşa edilen park şu anda Brezilya'nın en önemli turistik yerlerinden birine dönüşmüştür. Büyük havuzu, şelalesi, peyzajlı alanları, kaleyi andıran binası, yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla tam bir cazibe merkezi halini alan Tangua Park Curitibalıların da en önemli nefes alma yerlerinden biridir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.