Adım Adım Brezilya Fönü Nasıl Yapılır - Brezilya Fönü Nedir, Zararlı mıdır?

Adım Adım Brezilya Fönü Nasıl Yapılır - Brezilya Fönü Nedir, Zararlı mıdır?
30.07.201515:07

Güzel ve bakımlı görünmek adına yapılan Brezilya fönü, yüksek oranda kanserojen madde içeriyor. Sağlık kuruluşları tarafından tehlikeli bulunan Brezilya fönünün diğer zararları;

Haber güncelleme tarihi 26.04.2020 11:00

Brezilya Fönü Nedir, Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer ve Zararı Var mı?

Kadınlarda saç bakımı ve saç güzelliği, erkeklere göre çok daha önemli bir konudur. Sürekli yeni saç modellerinin uygulanmak istemesi, özel davetler için farklı saç modellerinin uygulanmak istenmesi, okul saç modellerinde daha farklı tarzların seçilmesi gibi pek çok istek, kadınlarda erkeklere göre daha fazla kendini gösterir. Aslında saç bakımı hem kadın hem de erkekler için önemli olması gereken bir konudur. Ancak genel olarak erkeklerin saçlarının kısa olması, kadınlara göre daha az bakım gerektirmektedir. Bakım konusunun yanında bir de saç güzelliğinin oluşması için yapılan bazı özel bakımlar vardır. İşte bunlardan biri olan Brezilya fönü, kıvırcık saçıların, saçlarını dümdüz bir hale getirmek ve uzun süre bunu koruma altına almak için yaptırdıkları bol miktarda keratinli bir saç bakım uygulamasıdır. Bu yazımızda; Brezilya fönü nedir, Brezilya fönü nasıl yapılır ve brezilya fönü hakkında tüm gerçekleri sizlere sunacağız. Faydalı olmasını ümit ediyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Saçları şekillendirmek ya da düzleştirmek için her gün fön çekmek saçların yıpranmasına, kurumasına ve kırılmasına neden olmaktadır. Kimileri her gün fön çekmek ve yüksek ısılı cihazlarla saçları şekillendirmek yerine Brezilya fönü yöntemini tercih ediyor. Uzun süre dayanıklılık sağlayan ve sanki yeni fön çekilmiş gibi bir görünüm kazandıran Brezilya fönü nasıl yapılır? Brezilya Fönü erkek tarafından yaptırılır mı? Evde Brezilya Fönü nasıl yapılır? Bunca soru arasında en önemlisi ise Brezilya Fönü zararlı mıdır? İşte, özellikle kadınların ilgi gösterdiği Brezilya Fönü hakkında her şey…


Brezilya Fönü Nedir?

Brezilya Fönü

Saçın kendi doğasında keratin vardır. Keratin, saçta, tırnaklarda ve insan vücudunda bulunan bir mineraldir. Bu mineral, dengesini bozduğunda saçlarda da problemler görülmeye başlar. Yani işin başında keratin destekli olarak yapılan Brezilya fönünün doğru şekilde uygulanması durumunda saçlara herhangi bir zararın ilişmeyeceğini söyleyebiliriz. Bol keratin ile saçın pigmentlerine göre uygulanan Brezilya fönü, saçlardaki aşırı dalgalanmaların önüne geçer ve kıvırcık saçlıların ise saçlarının düz bir şekil almasını sağlar. Tabi bunu evde kendi başına birinin yapması neredeyse imkansızdır. Çünkü bazı saçlarda tek seans yeterli gelmeyebilir ve bunun tekrar edilmesi gerekebilir. Buna ek olarak çok da kolay bir işlem olmaması, uzman birinden destek almayı gerektirir.


Adım Adım Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Brezilya Fönü

Kıvırcık saçlı birinin birdenbire düz saçlara sahip olduğunuzu gördüğünüzde elbette bir süre şaşkınlığınızı gizleyemezsiniz. Bunun altında yatan neden tam olarak Brezilya fönüdür. Çünkü bu saç bakım türünün amacı da budur. Ancak bu işlem, görüldüğü kadar kolay değildir. Kullanılacak malzemelerin doğru seçilmiş olması, seansların doğru şekilde tekrar etmesi gibi önemli kuralları bulunmaktadır. Peki, Brezilya fönü nasıl yapılır?

  • Saçlara işlem yapılmadan önce, keratin içerikli şampuan ile saçlar iyice yıkanır. İhtiyaç duyulması halinde diğer bazı bitkisel saç bakım yağları da ilave edilerek kullanılır.
  • Yıkama işlemi bittikten sonra saçlar fön makinesi kullanılarak kurutulmaz. Bunun yerine yumuşak ve saçlara zarar vermeyecek havlu ile kurutma işlemi yapılır ya da kendi haline bırakılarak saçların kuruması beklenir.
  • Saçlar kuruduktan sonra saçın yoğunluğuna göre keratin sürülerek saçların iyice yemesi sağlanır. Tabi keratin kullanılırken saçların kuru olması gerekmektedir. Aksi takdirde saçların zarar görme ihtimali ile karşılaşılabilir.
  • Saçlara keratin uygulanmadan önce saçlar dörde bölünür ve her bölüm için 80 ml. kadar keratin uygulanır. Bu işlem yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, keratinin ense ve yüz bölgesine değmemesi için dikkatli hareket etmektir.
  • Keratin yüklemesi yapıldıktan sonra tüm saçlara uygulandığına emin olmak için ince bir tarak ile saçlar taranır ve böylelikle keratin tüm saçları kaplar.
  • Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra saç düzleştirici ile bölünen saçlar düzleştirilir. Ortalama 1 saat kadar devam eden bu işlemden doğru sonuç alınmaması durumunda yeni bir senasa ihtiyaç duyulabilir.

Evde Brezilya Fönü Yapılabilir Mi?

Brezilya Fönü

Birçok saç bakımı için kuaföre para harcamaya gerek yoktur aslında. Mesela bitkisel saç yağları ile bakım yapmak, saç modeli uygulamak hatta bazı durumlarda saç kestirme işlemi bile evde yapılabilir. Ama Brezilya fönü gibi saç kimyasına uygun şekilde yapılması gereken bir saç bakımının evde yapılamayacağını söylemek gerekir. Yukarıda da kısa bir şekilde belirttiğimiz gibi bu işlem, bazen tek seansla çözülmeyebiliyor ve dikkat edilmediğinde saçların zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu yüzden Brezilya fönü yaptırmak isteyenlerin uzman birinden destek alması en doğrusu olacaktır.


Brezilya Fönü Kalıcı mı?

Brezilya Fönü

Her kadın saçlarında yakaladığı güzelliğin kalıcı olmasını ister ve yaptırdığı bakımları da genelde buna göre seçer. Brezilya fönü ile ilgili en çok sorulan soruların başında da yine bu geliyor. “Brezilya fönü kalıcı mı?” Brezilya fönü, doğru şekilde uygulandığında ve biraz da kişinin saç bakımına dikkat etmesi sayesinde uzun süre kalıcı olabiliyor. Ortalama 5-6 ay kadar dümdüz saçlara sahip olabilirsiniz. Ama kalıcı bir çözüm olmadığını söylememiz gerekir. saçlar, zaman içerisinde eski yapısına dönebilen bir özelliğe sahip olduğu için düz saçlara sahip olmak isteyen birinin işlemi tekrar etmesi gerekiyor.


Brezilya Fön İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Brezilya Fönü

Kuaförlerde yaklaşık 2-3  saat süren bir işlemdir. Eğer saçlarınız dalgalı ise 5-6 ay kalıcılık sağlayabilir. Ancak çok kıvırcık ise bu süre biraz kısalar 3-4 ay olabilir. Brezilya fönü yaptıran kişilerde zamanla saçlarda dökülme ve çeşitli problemler görülüyor. Bakımlı görünmek adına yapılan bu işlem kalıcı sorunları da beraberinde getiriyor. Saç sağlığını korumak için saçları 3 günde bir yıkamalı, sık sık şekillendirilmemeli ve banyo sonrasında saç kendi halinde kurumaya bırakılmalıdır.

Brezilya fönü kesinlikle evde kendi başına yapılmamalıdır. Ucuz ve temizliğinden şüphe ettiğiniz kuaförlerde Brezilya fönü yaptırmayınız. Kalitesiz ve ucuz ürünlerdeki kanserojen maddeler daha fazladır.


Brezilya Fönü Erkekler Yaptırabilir mi?

Brezilya Fönü

Çok sorulan sorular arasında biriside brezilya fönünü erkekler yaptırır mı? Evet saçları çok kıvırcık olan ve bundan rahatsız olan erkekler tabi ki brezilya fönü yaptırabilir.

Sadece kadınlara özel değil. Bonus saçlardan sıkılan ve saçları şekil almayan kişiler bu uygulamaya başvurur. Bazı erkek kuaförlerinde de brezilya fönünü yapılmaktadır.


Kanserojen Madde İçeriyor mu?

Brezilya Fönü

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından yapılan açıklamada Brezilya fönünde kullanılan keratanin maddesinin yanı sıra “fomaldehit” adlı kanserojen bir madde içerdiği belirtilmiştir. Hastanede cesetlerin çürümesini engellemek amacıyla kullanılan bu madde, çeşitli tekstil ürünlerinin buruşmaması için de kullanılmaktadır. Fomaldehit maddesi çeşitli gıda ürünlerinin küflenmesini önlemek amaçlı da kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda Brezilya fönünde %8,7 – 10,4 oranında fomaldehit maddesine rastlanıldığı belirtilmiştir ve FDA tarafından tehlikeli bulunmuştur. Kullanıldığı ürünlerde en fazla  % 0,2 oranında bulunması gereken fomaldehit maddesi Brezilya fönünde fazlasıyla bulunmaktadır. Sağlıklı ve bakımlı görünümü ile bilinen Brezilya fönünün uzun süre aynı dayanıklılıkta kalmasını sağlayan bu madde kanser saçıyor.

Keratanin, saç ve tırnak başta olmak üzere vücudumuzdaki birçok hücrede bulunmaktadır. Keratanin tek başına bir kanser tehdidi olarak görülmez. Ancak yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinde bulunan keratanin hücreleri normalden fazla çıkmıştır.  


Brezilya Fönü Fiyatları

Brezilya fönünün fiyatları her yerde olduğu gibi değişkenlik gösterebilir. Ama bu ciddi bir işlem olduğu için her yerde yaptırmamanızı öneririz.

Biliyorsunuz ki  güçlü bir ilaçla saçlar dümdüz oluyor fakat bunun malzemesini kalitesiz yapanda bir çok kuaför salonu vardır bunların fiyatları muhtemelen size çok daha uygun gelecektir.

Böyle yerlerde 250-300 TL fiyat verirler ama ne yazık ki kullandıkları ilaçlar merdiven altı yerlerden temin ediyorlar. Mutlaka brezilya fönü yaptıracaksanız güvenilir bir kuaföre yaptırmanız gerekir. Genelde ortalama civarı 1000-1200TL arası değişkenlik gösterebiliyor. Uygun olan yerler size daha cazip gelebilir ama hem sağlığınızı hemde saçlarınızı düşünmeniz gerekir.


Önerilen İçerik: Saç Bakımı Nasıl Yapılır - En Etkili Saç bakım Yöntemleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
204
448
77
112
154
13
186
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.