Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
22.12.201508:47

Böbrek taşı kişi de çok şiddetli böbrek ağrısına sebep olan, kişinin günlük yaşantısını da olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. Böbrek taşı hakkında bilinmesi gereken herşeyi haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 30.04.2021 16:04

Böbrek Taşına İyi Gelen 7 Doğal Besin Önerisi

giriş-040.jpg

İdrarımızda bulunan kalsiyum, oksalat ve ürik asit maddelerinin kristalleşmesi sonucu taş oluşur. Böbrek taşı rahatsızlığı toplumumuzda %15 oranında görülür. Küçük olan taşlar idrarla birlikte atılır. Ancak büyük taşlar idrarla birlikte atılamadığı gibi, kişinin çok şiddetli ağrı çekmesine neden olur. İşte böbrek taşı hakkında bilgiler...

Böbrek taşının doğal tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdiğimiz bu içeriğimizde sizler için aşağıda yer alan bitkisel ürünleri listeledik. Böbrek taşına iyi gelen bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız. 


1. Limon ve Zeytinyağı

limon-ve-zeytinyaği.jpg

Safra kesesi taşı düşürmede etkili olduğu bilinen ve sıkça kullanılan limon ile zeytinyağı karışımı, böbrek taşı düşürmede de işe yaramaktadır. 4 yemek kaşığı taze limon suyu ile aynı oranda zeytinyağını karıştırın ve bol su tükettikten sonra bu karışımı için. Ufak boyutlardaki böbrek taşları için etkili olan bu yöntemde içeriğindeki sitrik asit sayesinde limon böbrek taşını eriterek söker alır.


2. Elma Sirkesi

elma-sirkesi-034.jpg

Vücut sağlığı, cilt sağlığı ve daha birçok alanda faydalı olduğu bilinen elma sirkesi böbrek taşının erimesine de yardımcı oluyor. Bu tedaviyi uygularken bir bardak suyun içerisine iki kaşık elma sirkesi ekleyin ve hakiki bal ile karıştırın. Günde iki kez tüketmeniz gereken bu karışımı 5 gün boyunca uygulayın. Sonuç iç açıcı olacaktır. Ayrıca elma sirkesi genetik olarak kaynaklanan böbrek taşı rahatsızlığının da önüne geçmektedir.


3. Kırkkilit Otu

kirkkilit-otu-005.jpg

Genetik olarak böbrek taşı oluşumu riski taşıyanlar için etkili bir doğal besin kaynağı olan kırkkilit otu çay halinde tüketildiği taktirde böbrek taşı oluşumunu engelliyor. Vücuttaki kalsiyum oranını dengeleyen kırkkilit otu böbrek taşı oluşumu engellediği gibi tedavisinde de faydalıdır.


4. Fesleğen

fesleğen-002.jpg

Fesleğen çayının böbrek taşına ve böbrek sağlığına iyi geldiği biliniyor. Böbrek taşının kırılmasında etkili olan fesleğen suyunu bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca saf fesleğen suyu tüketimi böbrek taşlarının idrar yolundan çıkışını da kolaylaştırmaktadır. 


5. Isırgan Otu

isirgan-otu-010.jpg

Böbreklere ve idrar yollarına iyi gelen ısırgan otu bitkisi mesane iltihaplarını da gidermektedir.  Böbrek taşı tedavisinde etkili bir yöntem olan ısırgan otunu çay olarak da tüketebilirsiniz. Isırgan otu çayını hazırlamak için kaynar suyun içerisine ısırgan yapraklarını atın ve demleninceye kadar bekletin. Bir hafta boyunca bu kürü kullanmak böbrek sağlığınıza iyi gelecektir. 


6. Kara Hindiba Kökü

kara-hindiba-kökü.jpg

Böbrekleri ve idrar yollarını temizleyen kara hindiba kökü böbrek taşı problemine de doğal çözümlerden biridir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise böbrek taşı tedavisinde kullanılacak olan kara hindiba kökünün organik olmasıdır. 


7. Nar

nar-012.jpg

Birçok sağlık sorununa iyi gelen ve ortadan kaldıran nar, böbrek taşı tedavisinde de kullanılmaktadır. Böbrek taşının oluşumunu engelleyen narın suyunu çıkartıp veya direk tanelerini yiyerek tüketebilirsiniz.


Böbrek Taşı Nedir?

böbrek-taşi-nedir.jpg

Vücudumuzda idrarımızla birlikte atılması gereken pek çok madde vardır. Bu maddeler vücuttan atılmayıp böbrekler de yoğunlaşarak, birikir. Böbrek taşları ilk önceleri kristal zerrecikler halindedir. Daha sonra bu zerrecikler birleşerek büyür ve böbrek taşı oluşur. Böbrek taşı oluşumunu engellemek için yapılması gerekenlerden ilki, yeterli miktarda sıvı almaktadır. Çünkü biliniyor ki, yeteri kadar sıvı almamak böbrek taşı oluşumunu arttırıyor. Böbrek taşı kişinin gün içerisinde ki aktivitelerini kısıtlayacak kadar ağrılara sebep olabilir. Herkes böbrek taşı rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilir. Bunun için ilk başta günlük sıvı tüketiminizi maksimum seviyeye taşımanız gereklidir.


Böbrek Taşı Türleri ve Nedenleri

böbrek-taşi-türleri-ve-nedenleri.jpg

1. Kalsiyum Taşları

Kalsiyum taşları en çok görülen böbrek taşı türüdür. Çoğunlukla 23- 30 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Taşın oluşmasına neden olan kalsiyum, oksalat, fosfor gibi maddelerle birleşir. Kalsiyumla birleşen oksalat, ıspanakta ve C vitamini takviyesinde bulunur. Ayrıca ince bağırsak hastalıklarında kalsiyum birikimi gerçekleştiği için, böbrek taşı oluşma ihtimali de yüksektir.


2. Sistin Taşları

İdrarda bulunan sistin oranının artmasıyla böbrek taşı oluşumu gerçekleşir. İdrarda bulunan sistin, sistinüri denen hastalıktan dolayı oluşur. Sistinüri de böbrek taşının en önemli nedenlerindendir. Sistinüri nesilden nesile devam eden, genetik bir hastalıktır. Sistin taşları görülen böbrek taşları arasında en az görülenidir.


3. Strüvit Taşları 

Strüvit taşları çoğunlukta, idrar yolu enfeksiyonunu sık olarak yaşayan kadınlarda görülmektedir. Strüvit aslında bir mineraldir ve böbrekte birikir. Strüvit taşları çok çabuk büyüyebilen taşlar olup, kişinin mesanesini, idrar yolunu tıkayabilir.


4. Ürik Asit Taşları

Ürik asit taşları genellikle kemoterapi gören kişilerde ve erkeklerde görülür. Ürik asit taşları ayrıca gut hastalığı olan kişilerde de sık sık görülmektedir.


5. Diğer Sebepler 

Böbrek taşının oluşmasını sağlayan en önemli nedenlerden biri de, idrarda bulunan bazı maddelerin yoğunluğunun artmasıdır. Bu maddeler, ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat gibi maddelerdir. Bu maddeler yükseldiği zaman böbrek taşı için uygun ortam hazırlanmış olur. Bu maddelerin artmasının sebepleri ise, bazı çeşitli hastalıklara bağlı olabileceği gibi, yetersiz sıvı tüketiminden de kaynaklanabilir.


Böbrek Taşı Belirtileri

böbrek-taşi-belirtileri-2.jpg

Böbrek taşı üst idrar yoluna inmediği sürece, hasta herhangi bir belirti yaşamaz. Ancak idrar kanalı tıkandığında böbrek taşı belirtileri ortaya çıkar.

Böbrek taşı belirtileri;

 • Ağrı: Karın bölgesinde, karnın yanlarında ve sırtın alt bölümünde şiddetli ağrı görülür. Hasta kısa ve uzun süreli ağrı yaşar. Özellikle karın ağrısı en belirgin böbrek taşı belirtilerindendir.
 • İdrar rengi: Hastanın idrarı normalde olması gerekenden koyu ve kokulu olur. Bazı hastaların idrarında kan görülebilir.
 • Sık idrara çıkma: Böbrekte ki taş idrar yolundan mesaneye doğru ilerlediği için, hasta çok daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Ayrıca hasta idrar yapma sırasında ağrı da yaşar.
 • Diğer görülen belirtiler: Kusma ve mide bulantısı böbrek taşının görülen diğer belirtileridir.

Bazı durumlarda böbrek taşı üst idrar yolunda tıkanmaya daha sonra da enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bundan sonra hastanın göreceği şikayetler ise;

 • Sırtın alt bölgesinde oluşan ağrı
 • 38 derece ve üstün de yüksek ateş
 • Titreme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İdrarın kokulu olması
 • İdrar yaparken oluşan ağrı
 • Sık sık idrara çıkma
 • İshal

Böbrek Taşını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

böbrek-taşini-önlemek-i̇çin.jpg

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için, doğru beslenme programı uygulanarak ve günlük yeterli miktarda sıvı tüketimi alınmalıdır. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu önlemek demek, böbrek taşına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak demektir. Günlük hayatınızda yapacağınız basit değişiklikler ve kendinize ilke edineceğiniz işte o yapılması gerekenler;

1. Bol Miktarda Sıvı Alımı 

İdrarda taş oluşmasını sağlayan maddelerin seyrelmesini ancak bol su içerek sağlayabilirsiniz. Günde içilmesi gereken su miktarı mutlaka 2 litre olmalıdır. Su haricinde limonata, portakal suyu ve greyfurt suyu da taş oluşumunu engelleyebilir. Bu tarz sıvıları suyun yanında alabilirsiniz.


2. Kalsiyum İhtiyacı

Beslenme programınızda olmazsa olmazınız kalsiyum olmalıdır. Çünkü ihtiyacınız olan kalsiyumu besinlerden almazsanız, oksalat seviyesi yükselecek ve böbreklerde taş oluşumu gerçekleşecektir. Burada ki en önemli nokta kalsiyumun besinlerden alınacak olmasıdır. Çünkü kalsiyumu takviye olarak ilaçlardan almaya kalkarsanız böbrek taşı oluşuma ortam hazırlamış olursunuz.


3. Sodyumu Mümkün Olduğunca Azaltın

İdrarda kalsiyum miktarının artmasına neden olan sodyumu, vücudunuza almamak için, sodyum içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar, tuz, deniz ürünleri ve cevizdir. Günlük bir çay kaşığı tuz alımının dışına çıkılmaması gereklidir.


4. Hayvansal Protein Alımını Azaltın

Hayvansal protein içeren gıdalar, idrarda bulunan ve taş oluşumuna neden olan ürik asit miktarını arttırır. Bu yüzden kırmızı et, yumurta, deniz ürünü olan hayvansal proteinleri çok aşırıya kaçmadan tüketmek gereklidir.


5. Böbrek Taşı Yapan Yiyeceklerden Uzak Durulmalıdır

Bazı yiyecekler özellikle böbreklerde taş oluşumuna neden oluyor. O yiyeceklerden bazıları; pancar, çikolata, ıspanak ve kuruyemişlerdir. Bu yiyecekler bol miktarda oksalat içerir. Bu yüzden böbreklerde taş oluşmasına neden olur. Ayrıca kolalı içecekler fosfat içerdiğinden yine taş oluşumuna neden olmaktadır.


Böbrek Taşı Tedavisi

böbrek-taşi-tedavisi.jpg

Böbrek taşı tedavisinde uygulanabilecek yöntem, böbrek taşının büyüklüğüne ve hasta da yarattığı şikayetlere göre değişmektedir. Eğer hastanın böbrek taşı küçük ise bu herhangi bir tedaviye gerek kalmadan idrarla birlikte vücuttan atılır. Taş üst idrar yollarına doğru ilerlediğinde, hastanın ağrıları da artar. Doktor hastaya ağrılarının biraz hafiflemesi için güçlü ağrı kesiciler yazabilir. Yine taşın türüne göre, taşın bölünmesine yardımcı olacak ilaçlar da doktor tarafından verilebilir. Bu ilaçlarla birlikte idrar söktürücü ilaçlar da kullanılmalıdır. Böbrek taşı idrarla veya ilaçlarla vücuttan atılmıyorsa başvurulacak son yöntem ameliyattır. Hastanın ağrıları hiç geçmiyorsa ve idrar akışında da sıkıntılar yaşanmaya başladıysa, doktor böbrek taşı ameliyatını önerebilir. Böbrek taşı ameliyat yöntemi de, böbrek taşının büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.


Böbrek Taşı Ameliyatı Türleri

böbrek-taşi-ameliyati-türleri.jpg

 • Litotripsi: Uygulanan bu yöntemde, böbreklerde ve üst idrar yollarında bulunan küçük taşlar, şok dalgası yöntemi ile yok edilir. Daha sonra ki hedef ise, bu küçük yani parçalanmış olan taşların idrar yoluyla vücuttan atılmasıdır.
 • Perkütan Nephrolithotomy: Vücuda sokulan endoskopi yöntemiyle uygulanan bir ameliyat türüdür. Bu ameliyatta küçük bir kesik açılarak vücuda endoskopi yöntemiyle büyük taşlar alınır.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

böbrek-taşi-nasil-düşürülür.jpg

 Böbreğin bazı yerlerinde taş hiçbir zaman düşmeyebilir, bazı yerlerinde ise rahatlıkla düşebilir. Yani bu durum böbrek taşının büyüklüğü, bulunduğu yer ve böbrek harici oluşabilen taşlara göre değişebilmektedir. 6mm'nin üstündeki taşlar kendi kendilerine kolayca düşmezler. 4-6 mm arasındaki taşlar kendiliğinden veya müdahale ile düşebilir. 4 veya 5 mm'nin altındaki taşlar kendiliğinden kolayca düşebilmektedir. Bir kısmı bol sıvı tüketimi ve hareketlerle tedavi edilirken, bir kısmına ilaç verilmektedir. Üreter denilen kanalları genişletecek ilaçlar var. Bazı taşlarda ise ne sıvı tüketimi ne de ilaç kullanımı yeterli gelmez, mutlaka operasyon önerilir. Ayrıca bilinmelidir ki sıvı tüketimi yapılırken belli saatlere yoğunlaşılmamalı, tüm güne yayılmalıdır. Böbrek taşı düşürülürken çekilen ağrıyı azaltmak için ağrı kesici alınabilir. Bu çok fazla faydalı olmayacaktır. Bu durumda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır ve gerekli görüldüğü takdirde oradaki serumlar ile ağrı azaltılmalıdır. Ayrıca bilinmelidir ki herhangi bir pozisyonda durmak ağrıyı hafifletmez. 


Böbrek Taşı En Sık Kimlerde Görülür?

böbrek-taşi-belirtileri-002.jpg

 • En çok 20-40 yaşları arasında görülür.
 • Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir.
 • Çocuklarda da ciddi metabolizma problemleri ya da enfeksiyonlara bağlı olarak görülür.
 • Sosyo-ekonomik olarak daha düşük seviyelerde olanlarda daha sık görülür çünkü beslenmenin önemli bir yeri vardır.
 • Masa başı işi olanlar veya hareketsiz bir yaşam sürenlerde daha sık görülür.
 • Yatalak hastalarda veya doğuştan idrar yolu, böbrek problemi olan kişilerde daha fazla görülür.
 • Böbreklerdeki yabancı maddelerden kaynaklı taş oluşumu da görülür.

Editörün Yorumu:

Ben de taş düşürme sorunu yaşıyordum. Küçük çapaklı bir taş olduğunu söyledi doktor. 10 gün düşürmek için bol su iç, sürekli basketbol oynar gibi zıpla dedi. Olmazsa sonra lazerle kırarız dedi. 10 gün boyunca uğraştım ancak başaramadım. Oynatamamışız bile yerinden. O sıra bir cenaze dolayısıyla memleketim olan Rize'ye gittim. Memleketimde ismi Andon olan bir köye gittik. Meşhur Andon Suyu'nun olduğu köy. Yavaş yavaş 10 bardaktan fazla bu sudan içtim. Aynı yerde tuvalete çıktım bir değişiklik olmadı. Sonra ayrılmadan hemen önce bir şişe daha yanıma aldım, yolda giderken onu da tükettim. (Suyu şişeye koyup saatlerce tutamıyorsunuz, çünkü su bozuluyor, hemen tüketmek gerekiyor.) Ertesi gün sabah kalktığımda tuvalete gittim ve bir anda taşı dışarı attım. 


UYARI ! 

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır.

Önerilen İçerik; Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
229
394
357
422
61
40
26
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.