Bel Ağrısı Belirtileri Ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri Ve Tedavisi
06.07.201520:27

Yetişkinlerin %80’inde görülen bel ağrısı problemi her geçen gün daha da artmaktadır. Masa başı çalışan kişiler ve sürekli ağır taşıyan kişilerin yanı sıra yanlış bir hareket ve yaralanma gibi nedenlerde bel ağrısına neden olabilir.

Haber güncelleme tarihi 02.01.2019 17:39

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının başlıca nedenleri arasında bel fıtığı, uzun süre masa başı çalışma, yanlış hareket ve yanlış pozisyonda uyuma gibi etkenler gelmektedir. Herhangi bir darbe ve yaralanma nedeniyle oluşan bel ağrıları doğuk kompleks ve ağrı kesici ile tedavi edilmektedir. Ancak ağrının yanı sıra oluşan uyuşma, bacaklarda karıncalaşma, idrara çıkmada sorun ve güçsüzlük gibi şikayetler mevcut ise beyin ve sinşr cerrahi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortapedi ve travmoloji gibi bölümlere başvurmak ve bir uzman kontrolünden geçmek gerekir. Oturuş ve pozisyon hatalarına dayanan ağrılarda bel boşluğu boşta kalmayacak şekilde yaslanarak oturulmalıdır. Özellikle masa başı çalışanlar kıs molalar vererek yürüyüş yapabilir veya arkalarına yaslanarak kasların rahatlamasını sağlamalılardır.

bel ağrısı


Bel Ağrısını Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Sırt üstü düz bir zemine yatıp dizlerinizi bir tabure ya da sandalyeye yaslayınız ve belinizin altına buz  tabakası koyun.
 • 8-9 cm genişliğinde bir kemer ile belinize sıkıca bağladığınızda omurga dengelenir ve ağrı azalır.
 • Yürüş ve yoga yapmak gibi yüzmede bel ağrıları için en iyi egzersizlerden biridir.
 • Masa başı çalışanlar sandalyede otururken bel boşluğunu dolduracak yastık kullanılmalıdır.
 • Ağrı kesici ve kas gevşetici kremler ile hafif hafif masaj yapmak ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

Bel Ağrısı


Bel Fıtığı

Belimizde bulunan 5 adet omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar mevcuttur. Diskler omurgaya alınan herhangi bir darbe ve zorlamaya karşı omurganın daha dayanıklı olması ve kuvvetin daha dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamaktadır. Bel fıtığı ise bu diskler iç ve dış tabaka olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Dış tabakanın bozulması ve iç tabakadaki yumuşak dokunun dışarı taşması durumuna bel fıtığı denmektedir. Bel fıtığı sinirlerin üzerine baskı uygulayarak şiddetli ağrılara neden olur.

bel fıtığı


Bel Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hasta belini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Öne doğru eğilirken ve oturup kalkarken yavaş hareket etmelidir.
 • Masa başı çalışanlar ve uzun yol şöförleri gibi uzun süre oturarak çalışanlar 15-20 dakika aralıklarla mola vererek kalkıp birkaç dakika yürümelilerdir. Böylece kaslar rahatlar.
 • Sert yatakta yatmak fayda vermenin aksine iyileşmeye katkıda bulunmayacaktır. Yumuşak ve ortopedik yatakta yatarak dinlemesi hastanın yararına olacaktır.
 • Stres her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıktada kendini göstermektedir. Yoğun stres bel fıtığının ilerlemesine ve bacak ağrılarının artmasına neden olacaktır.
 • Dizleri bükmeden aşağıya eğilmek kadar yukarı uzanmak bel fıtığını tetikleyen faktörler arasındadır. Yere doğru eğilirken dizlerinizi büküp eğilmeniz ve yukarı doğru uzanırken bir tabure veya merdivenden yararlanmanız oldukça önemlidir.
 • Masabaşı çalışan kişiler bel boşluğunu dolduracak yastık kullanmalılardır.
 • Ağrıyan bel bölgesine sıcak su tutmak, cam açık yatmak ve klimanın önünde durmak oldukça sakıncalı ve bel fıtığını tetikleyen faktörlerdendir.
 • El çantası yerine sırt çantası tercih edin.
 • Topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın.
 • Sırt üstü yatın.

Bel Fıtığı


Bel Fıtığı Riski Taşıyanlar

 • Obezite bel fıtığının başlıca nedenleri arasındadır. Kilonun vücuda ve bele yaptığı baskı bel fıtığı oluşumunu tetiklemektedir.
 • Gebelik döneminde vücut ağırlığının öne doğru artması omurgaya baskı yapmakla birlikte ek bir yük olacaktır. Bu nedenle hamilelik dönemine doğru oturma, yük kaldırmama, uzun süre ayakta kalma ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçının.
 • Yoğun sigara tüketiminden kaçının. Stres gibi sigarada hastalıklarda iyileşme süresini uzattığı gibi çeşitli deformasyonlara neden olmaktadır.
 • Masa başı çalışan ve mesleği gereki uzun süre ayakta kalan veya oturan kişiler 20 dakikada bir mola vermelilerdir. Böylece omurgaya binen yükü ve baskıyı hafifleterek kasların rahatlanmasını sağlayacak, aynı zamanda ağrıyı hafifletecektir.

hamilelikte bel fıtığı


Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı başlangıç aşamasındaysa hastanın evde kendi uygulayacağı doğru hareket ve davranışlar ile tedavi edilmektedir. Eğer bacak ağrıları, uyuşukluk ve güç kaybı söz konusu ise bel fıtığı henüz başlangıç aşamasında demektir. Bu dönemde doktor kontrolünde ilaç tedavisi ve bol bol yatak istirahati uygulanmaktadır. Hasta belini zorlamayacak ve baskı uygulamayacak işlerden kaçınmalıdır. İstirahat ve ilaç tedavisi cevap vermiyor ise doktor kontrolü ile fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavinin başlarınında ağrının artması herhangi bir olumsuzluğun işareti değildir. Tedavinin doktor kontrolünde düzenli olarak devam etmesi gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar, yapılan egzersizler ve fizik tedavinin faydası olmamış ve ağrıların devamı söz konusu ise tedavi son olarak ameliyat ile sonuçlandırılır. Fıtığın sinirlere baskı uygulaması sonucunda tedavi yapılmaz ise kişide ileriki dönemlerde idrar tutamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yapılan mikrocerrahi yöntemi ile sakat kalma gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır.

bel fıtığı

Önerilen İçerik;

 El ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
62
0
0
28
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.