Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
25.06.201514:00

Bel fıtığı nedir? Bel fıtığına nasıl önlem alınabilir ve tedavi nasıl olur? İşte bütün cevapları sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 01.12.2018 13:33

Baş ağrısından sonra en çok görülen ağrılardan biri olan bel ağrısı, insanların yaşamlarının bir döneminde çoğunlukla görülen problemler arasındadır. Bel ağrıları iç organ rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar gibi nedenlerle olabilir fakat en çok rastlanan nedeni bel fıtığıdır.


Bel Fıtığı Nedir?

Omurgamızda çok sayıda bulunan kemiklerin arasında, omurganın esnek olmasını sağlayan daire şeklinde diskler bulunmaktadır. Bel fıtığı, esneklik sağlayan bu disklerin yerinden oynamasıyla oluşur. Yerinden oynayan bu diskler sinirlere baskı yaparak şiddetli ağrıların oluşmasına yol açmaktadır. Genellikle omurganın alt bölümlerinde gerçekleşen bu disk kaymaları nadir de olsa omurganın diğer bölgelerinde de olabilmektedir. 

bel-fitigi-009.jpg


Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Kol veya bacak ağrıları
 • Uyuşma ve karıncalanma
 • Kaslarda zayıflık
 • Yürüme Güçlüğü

1. Kol veya Bacak Ağrıları

Bel fıtığınız alt sırtınızdaysa, genellikle kalçalarınızda ve baldırda en yoğun acıyı hissedersiniz. Ayrıca ağrı ayağın bir kısmını da içerebilir. Eğer bel fıtığı boynunuzdaysa, ağrı genellikle omuz ve kolda çok yoğun olacaktır. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya omurgayı belirli pozisyonlara getirdiğinizde bu ağrı kolunuza veya bacağınıza çekilebilir.

kol-ve-bacak-agrisi.jpg


2. Uyuşma veya Karıncalanma

Bel fıtığının bir belirtisi olarak bel bölgesinde uyuşukluklar oluşabilir. Özellikle sabahları uyandığınız zaman belinizin sağında ya da solunda bir uyuşukluk hissedebilirsiniz.

uyusma-ve-karincalanma.jpg


3. Kaslarda Zayıflık

Disklerin kayması ve bel fıtığının oluşması sonucunda sinirlere daha çok yük biner. Burada basıncın artmasıyla beraber sinirlerin reaksiyon göstermesi sonucunda vücudunuzda çeşitli kasılmalar ya da kas ağrıları görebilirsiniz.

kaslarda-zayiflik.jpg


4. Yürüme Güçlüğü

Bel fıtığı sonrasında vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar ve kasılmalar oluşacağı için eskisi kadar rahat hareket edemezsiniz ve bu durum yürümenize bile yansır.

yurume-guclugu.Jpeg


Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Bel fıtığının nedenleri şunlardır;

 • Ağır yük kaldırmak
 •  Hareketsizlik
 • Ani hareketler
 • Fazla kilolar

1. Ağır Yük Kaldırmak

Bel fıtığı başlangıcı genelde ağır yük kaldırılmasıyla ortaya çıkar. Eğer bünyenize fazla gelecek bir yükün altına girerseniz ağırlık birden bacaklar yerine bele yüklenebilir ve bu durum fıtık oluşumuna neden olur. Bu yüzden ağır bir eşya taşırken öncelikle eğilmeli, dizlerinizi kırmalı ve ağırlığı bacaklara verecek şekilde yükü kaldırmalısınız.

agir-yuk-kaldirma.jpg


2. Hareketsizlik

Hareketten uzak bir yaşam sürdürüyorsanız bel fıtığı riskiyle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bedeninizin yükünü yalnızca omurga taşımaz. Kaslar ve boyun bölgesi de bu noktada önemlidir ve hareketsiz bir hayat sürmeniz halinde kaslarınız güçsüz kalacağı için omurganın üzerine fazladan bir yük biner ve fıtık ortaya çıkabilir.

hareketsizlik-003.jpg


3. Ani Hareketler

Ani bir şekilde yapılan hareketler yüzünden omurgada hasar oluşmasına ve bel fıtığına sebebiyet verebilir.

ani-hareket-001.jpg


4. Fazla Kilolar

Vücuttaki fazla kilolar disklere ekstra yük binmesine sebep olur. Bu yüzden vücuda zarar veren fazla kilolardan kurtulmak için sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösterin.

fazla-kilo.jpg


Bel Fıtığından Nasıl Korunabiliriz?

Bel fıtığından korunmanın 3 yolu vardır. Bunlar;

 • Egzersiz yapın
 • İyi bir duruş
 • Sağlıklı kilo verin

1. Egzersiz Yapın

Gövde kaslarının güçlendirilmesi, omurganın stabilize olmasına ve desteklenmesine yardımcı olur.

egzersiz-006.jpg


2. İyi Bir Duruş

İyi duruş, omurga ve diskler üzerindeki basıncı azaltır. Sırtınızı düz tutun ve özellikle uzun süre otururken hizalayın. Ağır nesneleri kaldırırken sırtınızı değil bacaklarınızı kullanın.

iyi-bir-durus.jpg


3. Kilolarınızdan Kurtulun

Fazla kilo, omurga ve disklere daha fazla baskı uygulayarak onları fıtığa daha duyarlı hale getirir.

kilolarinizdan-kurtulun.Jpeg


Bel Fıtığı Tedavisi Nedir?

Bel fıtığı tedavisi için önerilen başlıca yöntem, düzenli egzersiz ve bel bölgelerini güçlendirecek aktivitelerdir. Eğer fazla kilolarınız varsa da özellikle karın bölgesindeki fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra bel ağrılarınız günlük hayatınızı çok fazla etkilediği zamanlarda kas gevşetici kremler ve ağrı kesicileri doktorunuzun önerdiği şekillerde kullanabilirsiniz. Eğer bel fıtığınız ileri boyuttaysa, ameliyat da bir seçenektir. Bel fıtığı ameliyatlarında diskin sinire baskı yaptığı, dışarı çıkan noktasının kesilmesiyle gerçekleşmektedir. Ancak her bel fıtığı sorunu ameliyat çin uygun olmayabilmektedir. Bel fıtığı sorununuzun ayrıntıları için doktora başvurmanız gerekmektedir.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik: Fıtıktan Korunma Yolları Nelerdir?

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.