Ay’ın Evreleri ve İnsanlar Üzerinde Etkileri

Ay’ın Evreleri ve İnsanlar Üzerinde Etkileri
20.08.201514:06

Son yıllarda Ay’ın insanlar üzerinde etkisinin olup olmadığı daha çok tartışılan bir konudur. Peki, gerçekten de Ay'ın evreleri ve insanlar üzerindeki etkileri ne derecededir. İşte, Ayın evreleri ve insanlar üzerindeki etkisi...

Haber güncelleme tarihi 05.06.2018 15:14

Dünya'nın uydusu olan Ay, birçok evreyi içerisinde barındırmaktadır. Ay'ın evrelerinin de insanlar üzerinde oldukça geniş bir etkiye sahip olduğu söylenmektedir. Peki, Dünya'nın uydusu konumundaki Ay'ın Evreleri nelerdir? Ay'ın evlerinin insanların üzerindeki etkisi nedir? İşte, sizler için hazırladığımız Ay'ın evreleri ve her insan üzerindeki etkisi...


Ay’ın Evreleri Nedir?

Dünya'nın uydusu konumunda yer alan Ay'ın evreleri ve isimleri hakkında kısa sizlere kısa bilgiler vereceğiz. Ay'ın evreleri hangi süreçlerde ortaya çıkmaktadır. İşte, Ay'ın evreleri ve isimleri...

Yeni Ay: Ay, Güneş ile Dünya arasında kaldığında Ay’ın Dünya’ya dönük yüzü Güneş’ten ışık almaz. Ay, bu evrede Dünya’dan görülmez. Ay’ın Dünya’ya dönük olan kısmı aydınlık olmayan kısmıdır. Ay, Dünya’dan tam olarak görünmese de Güneş tutulması süresince görülebilir.

yeniay.jpg


Hilal: Yeni aydan birkaç gün sonra Ay’ın çok az bir kısmı ışık alır. Dünya’dan Ay’ın bir kısmı hilal biçiminde görülür. Güneş’in doğusunda kalan Ay, hilal evresinde kısa süreli gözlemlenir.

hilal.jpg


İlk dördün: Yeni ay evresinden bir hafta sonra yarım daire biçiminde görülen Ay, Güneş’e göre 90 derece açısal uzaklığa sahiptir.

ilk-dordun.jpg


Şişkin ay: Ay’ın ilk dördün safhasından sonraki halidir. Uzanım açısı 90 ile 180 derece arasındadır.

siskin-ay.jpg


Dolunay: İlk dördünden bir hafta sonra Ay’ın dünyaya dönük yüzünün tümü güneş ışığı alır. Ayın tam bir daire olarak ve parlak bir şekilde görüldüğü evresidir.

dolunay.jpg


Son dördün: Dolunaydan sonra Ay’ın görünen kısmı tekrar küçülmeye başlar ve bir hafta sonra son dördün biçiminde görünür. Bu evrede Ay’ın Dünya’dan sol yarısı aydınlık görünür. Daha sonra yavaş yavaş hilal biçimini alan Ay, son dördünden bir hafta sonra da görünmez olur.

son-dordun.jpg


Ay’ın Etkileri Nelerdir

Öncelikle belirtmek gerekir ki Ay’ın insanlar üzerinde etkisinin olup olmadığı bilim adamları tarafından tartışılmaya devam edilen bir konudur. Biz burada tahmin edilen bazı genel bilgileri vereceğiz.

ay-nasil-olustu.jpg

Yeni ay: Ay’ın bu evresi her zaman pozitif bir etki yaratır. Bu evrede her konuda verim söz konusu olur. Ay, sadece insanlar üzerinde etkili değildir. Bu evrede üretimde de verim artar. Sıcaklık ve nemin artması bu verimin sebebidir. Vücut sıvısındaki artış da insanlar üzerinde bazı etkilere sebep olur.

ay-olmasaydi-ne-olurdu.jpg

Vücudun bioritmi ile alakalıdır. Bioritm, doğruluğu henüz kanıtlanmamış olan bir tezdir. Bu teze göre, insanların davranış biçimlerini etkileyen üç evre vardır. Bu üç evre bioritm olarak adlandırılır.

Dolunay: Ay’ın bu evresi negatif etkisi ile bilinir. Ay, insan üzerinde güçlü bir çekim kuvveti uyguladığı için vücuttaki sıvı miktarının çoğalmasına yol açar. Bu yüzden de ruhsal olarak da birtakım değişikliklerin yaşanması kaçınılmazdır. Ayın ikinci yarısında damarlardaki kan azalacağı için birtakım olumsuzluklar yaşanır.

medcezir-olayi.jpg

Ay'ın okyanuslardaki gel-git olayı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Vücudumuzun da çoğu su olduğuna göre Ay vücudumuzu da etkileyebilir mi sorusunun cevabını kimileri şu şekilde verir: Vücudumuzdaki suyun oranı, okyanuslardaki su miktarı ile kıyaslanamaz. Gel-git olayı günde iki kez oluşmaktadır. Yani Ay'ın çekim gücü insanı etkilese de bu sadece dolunay evresinde değil her gün olmalıdır.

Dolunay evresinde Güneş'in, Ay'ın Dünya üzerindeki etkisini arttırıp arttırmadığı da incelenen bir konudur. Etkiyi arttırdığı doğrudur fakat Güneş o kadar uzakta yer alır ki bu etkileme çok da fazla değildir.

Bütün bunlarla birlikte ay tutulmalarının da etkileri olduğunu söylemeliyiz. Ancak bilinenin aksine her zaman olumsuz etkisi yoktur. Sadece yenilik ve değişime açık olmayanları zorlayan bir süreçtir.

ay-tutulmasi.jpeg

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1400
1510
834
2240
223
789
3219
204
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.