Ay ve Güneş Tutulması

Ay ve Güneş Tutulması
30.05.201513:08

Uzakta olmasına rağmen gökyüzünde en parlak ve en büyük olan iki şey Ay ve Güneş'tir. Siz yine de güneşe çıplak gözle bakmayın.

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:36

Güneş ve ay dünyadan bakıldığında aynı boyutta görünür. Bunun çok basit bir sebebi vardır. Güneşin çevresi 1.400.000 km, ayın çevresi ise 4500 km'dir. Yani Güneş, Ay'dan yaklaşık 400 kat daha büyüktür. Ancak Güneş dünyadan 150.000.000 km uzakta bulunurken Ay 384.000 km uzaktadır. Yani Güneş Ay'dan yaklaşık 400 kat daha uzaktadır. Güneş daha uzakta olduğu için Ay ondan küçük de olsa dünyadan aynı boyutta görünürler.

ay güneş ve dünya 

 

Ayın Evreleri

Güneş hep aynı kalsa da ay sürekli şekil değiştirir. Burada Juliet'in sözleri gelir akla: "Ay üzerine yemin etmeye kalkma lütfen. Her gece gökyüzünde şeklini değiştiren kararsız aya benzer sonra senin aşkın da."

Ay'ın bu değişimlerine evre denir. Ay'ın görebildiğimiz parçası, güneş ışığıyla aydınlanan parçasıdır. Ayın evreleri neden oluşur? Ay, Dünya çevresinde dolanırken güneş ışınlarını farklı açılardan alır ve biz bu yüzden onu farklı şekillerde görürüz. Ay'ın dünya çevresindeki turu yaklaşık bir ay sürdüğünden dolayı evleri de bu periyotla tekrarlanır. Evrelerin ilk yarısına ay büyüyor denir; evrelerin ikinci yarısına ay küçülüyor denir. Bu dönüş zamanlarının aynı olmasının asıl nedeni Ay'ın dünya etrafında dönüşünün Dünya'nın Ay'a uyguladığı çekim kuvveti ile kontrol edilmesindendir. Bu olaya dönen yörünge çifti denir.

ayın evreleri

ay-ve-evreleri.jpg

 

Ay'ın Görünmeyen Yüzü

Ay'ın kendi ekseni etrafında bir tur dönmesi Dünya etrafında bir tur dönmesi ile aynı zamanda gerçekleşir. Yani Ay'ın bir yüzü hep bize dönük kalır, diğer yüzü ise görünmez. Bu saklı kısmı sadece 1959 yılında ayın arka tarafına geçen bir uzay aracı sayesinde görebildik. 

 

Isı ve Işık Kaynağı Güneş 

Helyum ve hidrojen gazlarından oluşan Güneş'in en dış katmanı o kadar parlaktır ki 1.5 milyon km uzaktan bile Dünya'yı aydınlatır.

 

Ay ve Güneş Tutulmaları

Dünya ve Ay, zaman zaman birbirleriyle Güneş'in arasına girerler. Bu olaya tutulma denir çünkü arada kalan diğerine gelen Güneş ışığını tutar.

Ay Tutulması: Ay, Dünya'nın arkasında dolanıp gölgesine girdiğinde Ay Tutulması olur. Birkaç saat sürer. İnsanlar merakla ay tutulmasını izlerler. Eğer dolunay sırasında oluşan bir tutulmayı izlerseniz Ay'ın yüzey,nde bir karanlık gölge görürsünüz. Bu Dünya'nın gölgesidir.

ay tutulması

Güneş Tutulması: Ay, Dünya ile Güneş arasına girer ve Dünya üzerinde birkaç km genişliğinde bir gölge oluşturur. Tam güneş tutulmasının izlenme şansı düşüktür çünkü küçük bir bölgeden görülür ve yalnızca birkaç dakika sürer.

güneş tutulması

 

Ay Tutulması Hikâyesi

Tutulma kehanetleri ile yerlileri korkutan Avrupalı kaşiflerin hikâyeleri günümüzde de anlatılır.

Eski çağlarda Çinliler'in ay tutulması hikâyesi, Ay'ın üç ayaklı dev bir kurbağa tarafından yutulduğuna dair bir inanış şeklindedir. Çinliler, bu olayı M.Ö. 1360 yıllarında da astronomik olarak kayda geçmişlerdir. 

ay

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2206
1904
1703
456
440
469
814
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 20
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.