Ay Nasıl Oluştu?

Ay Nasıl Oluştu?
27.06.201518:40

Dünyamızın uydusu olan Ay'ın nasıl oluştuğuna dair kesin bir bilgi yoktur.

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:27

Ay'ın nasıl oluştuğuna dair bazı fikirler ortaya atılsa da bunlar bir sonuca varabilmiş değildir. Yakınlığı ile rahatça gözlemlenebilmesine ve aya insan ayak basmasına rağmen Ay'ın nasıl oluştuğu hâlâ bilinmiyor. 4 milyar yıldan fazla yaşı olduğu bilinen Ay, Dünya ile karşılıklı çekim gücü sonucu gel-git olayları yaratıyor. Hatta Ay'ın Dünya'nın dönüşünü gittikçe yavaşlattığı da biliniyor fakat bütün bunlara rağmen Ay'ın var oluşu bir sır.

Ayın Oluşumu ile İlgili Teoriler

Ayın oluşumu hakkında üç teori ortaya atılmıştır. Birincisi Dünya'nın oluşum esnasında çok hızlı döndüğü iin bir kısmının koparak Ay'ı oluşturmasıdır.

ayin-evreleri-004.jpg

Araştırmalar ise bu kopma olayının gerçekleşmesi için Dünya'nın kendi ekseni etrafında iki saatte bir dönüş yapması gerekir ve bu mümkün değildir. Aynı zamanda Dünya ve Ay'ın kimyasal bileşimleri çok farklıdır.

aya-inis-001.jpg

İkinci teoriye göre Ay, Dünya'nın yakınlarından geçerken çekim alanına giren bir gök cismidir fakat ayın hızını kesip onu yakalayacak kadar büyük bir enerji miktarı bugüne kadar bilinen hiçbir oluşum ile sağlanamaz.

ay-ve-dunya.jpg

Üçüncü teoriye göre Ay, Dünya çevresinde dolanan gaz, toz ve küçük taşlardan meydana gelen parçacıkların zamanla bir araya gelmesi sonucunda oluşmuştur.

ay-olmasaydi-ne-olurdu.jpg

Ancak kimyasal farklılık burada da devreye giriyor. Yani bu teorilerin hiçbiri Ay'ın oluşumuna dair tutarlı bir açıklamada bulunamamıştır.

ay-003.jpg

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
581
584
1579
253
400
444
788
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.