Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateş Nasıl Düşürülür?
21.09.201715:59

Ateş, bir hastalık değil tamamen vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasıdır. Ateş, özellikle enfeksiyon hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkar. Unutmamak gerekir ki ateş düşürme hastalığın iyileşmesine yardımcı olmaz.

Haber güncelleme tarihi 28.09.2018 09:28

Ateş, bir hastalık değil tamamen vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasıdır. Ateş, özellikle enfeksiyon hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkar. Ateş düşürmek hastalığın iyileşmesine yardımcı olmaz. Ateşin vücudumuz için pek çok faydası bulunur.

Ateş, genellikle vücudun savunması için oldukça iyidir ancak 40 derecenin üzerindeki ateş, ateşli havale gibi zararlı ve ciddi sonuçlar da doğurabilir. Virüsler, mantarlar ve bakterilerin vücutta yarattığı toksinler, savunma hücreleriyle etkileşime girer ve bunun ardından “endojen pirojen” adlı bazı maddeler ortaya çıkar. Bunun sonucunda ise hassas sinir hücreleri etkilenerek ısı üretimine sebep olur. Yükselen vücut ısısı karşısında vücudumuz gerek fizyolojik, gerek davranışsal yanıtlarla vücut ısısını düşürmeye çalışır. Bu nedenle vücut ilk olarak terleme yoluyla yükselen ısıyı düşürmeye çalışır.

ates-nasil-dusurulur_646x340.jpg


Yüksek ateşte ılık bir ortamda bulunulmalı ve giysileriniz çok kalın olmamalıdır. Ateş sebebiyle vücudun kaybetmiş olduğu sıvı, meyve suyu ya da su içerek tekrardan vücuda tekrar kazandırılmalıdır. Yüksek ateşi düşürmek için sirkeli su, alkol yada kolonya gibi sıvıları kesinlikle kullanmamalısınız. Bu tarz uygulamalar damarların aniden büzüşmesi ve genişlemesine neden olarak havale geçirme riski yaratır.

yuksek-ates-nedenleri-001.png


Ateşin Yükselmesine Sebep Olan Faktörler

 • Neoplaziler (Tümörler)
 • Kollajen hastalıklar (Eklem romatizması)
 • İlaç ateşi
 • Sahte ateş
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Beyin hastalıkları
 • Aspirin zehirlenmesi
 • Genetik Akdeniz ateşi
 • Şeker hastalığına bağlı su kaybı
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması
 • Beyin kanaması

ates_nedeniyle_olusan_havalede_ilk_yardim_nasil_olmalidir-2135.jpg


BEBEKLER İÇİN ATEŞ SINIRI

Ateşsiz : 34,4 oC – 37,9 oC arası

Ateşli : 38,0 oC – 39,9 oC  arası

Yüksek Ateşli : 40 oC ve üzeri


ATEŞ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Ateş ölçmek için, ağız içi, koltuk altı, kulak ve popo doğru ölçülmesini sağlayan bölgelerdir. Evinizde mutlaka bir ateş ölçer bulundurmalısınız.  Koltuk altından ateş ölçümleri başka bölgelerin değerlerine göre daha güvenilir kabul edilir. Diğer güvenilir değer veren bir yer ise kulaktır. Kulak dereceleri saniyeler içinde doğru sonuçlar verse de ateş ölçerin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmalısınız. Anne-babaların en çok kullandığı ateş ölçme tekniklerinden bir diğeri, dil altından yapılan ölçümlerdir. Ancak bu yöntem 2,5 yaş altındaki çocuklar için teknik açıdan pek uygun değildir.

ates-olcme-teknikleri.jpg


EVDE UYGULANABİLECEK ÖNERİLER

Kalın kıyafetler, ateşin daha fazla artmasına sebep olur. Bu nedenle az kıyafet giydirmeli, oda ısısı ne 21-22 derecede tutmalısınız.

Yüksek ateş durumunda (38 üstü) doktorunuzun yazdırdığı ateş düşürücü ilaçlardan uygun dozda vererek çocuğunuzu ılık duşa sokmalısınız. Ancak ateş düşürücü vermeden tek başına ılık duş ve ılık kompres, bazen çocuğun sudan rahatsızlık duyup titremesine ve ateşin biraz daha artmasına neden olabilir. 39° C den daha düşük ateşlerin çoğunda; eğer çocuğun genel durumu iyi ise, ilaç ihtiyacı olmayabilir.

Hastayken tüm insanlar gibi çocukların da iştahı azalır. Yemek yemek istemeyen çocuğu zorlanmayalım. Böyle dönemlerde en sevdiği yemekleri hazırlayalım ve yiyebildiği kadar yemesi için teşvik etmelisiniz.

Alın, şakaklar, koltuk altı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulamalısınız. Uygulanan kompresleri sık sık değiştirmelisiniz.

Çocuklarda ateş ,hızlı su kaybına sebep olduğundan vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Bu yüzden bol bol sıvı aldırmalısınız. Su, süt, ılık bitki çayları, çorba gibi. 

ilac-kullanimi-001-001.jpg


HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI?

Hastanın ateşi 40 derece ve üzeri ise,

Ateşli havale geçiriyorsa, (hastanın gözleri arkaya doğru çekilir, eller ve ayaklar şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve bu durum yaklaşık olarak 1-5 dakika arasında sürer.)

Orta dereceli ateş (38 - 39.9) 48 saatten fazla sürüyorsa,

Uzun süren orta dereceli ateşe burun akıntısı ve öksürük gibi belirtiler eşlik ediyorsa,

Kalp atışları ve nefes alması hızlı ise,

Çocuğunuz çok hastaysa ve açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa en kısa sürede doktora başvurmalısınız.  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
4
4
3
2
8
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
İLGİLİ HABERLER