Araba Tutması Nasıl Geçer? Araba Tutmasını Önleyen 10 Yöntem

Seyahat sırasında yaşanabilecek en kötü şeylerden birisi olan mide bulantısına iyi gelecek yöntemleri içeriğimizde detaylıca inceledik.
Araba Tutması Nasıl Geçer? Araba Tutmasını Önleyen 10 Yöntem

Ulaşım araçlarında yaşanan yolculuklar çoğunlukla kadınlar, yaşlılar ve 7-15 yaş arası çocuklar için kabus oluyor. Birçok insan arabaya bindiği andan itibaren kötü bir mide bulantısı geçiriyor. Binilen aracın hareket etmesiyle birlikte midesi bulanan insanlar için sanki hiç bitmeyecek bir yolculuk başlamış oluyor. İçeriğimizde mide bulantısından kurtulmak için yapmanız gereken şeyleri bir araya getirdik.

Yolculukta Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler Listesi

SıraYöntemEtkisi
1Temiz Hava AlınVücudun Dengesini Sağlar
2Çubuk Kraker YiyinAşırı Asitlenmeyi Engeller
3İlaç KullanınBulantıyı Engeller
4Güneş Gözlüğü TakınGözlerdeki Yorgunluğu Alır
5Zencefil Çayı TüketinBulantıyı Engeller
6Limon Suyundan FaydalanınBulantıyı Engeller
7Ani Hareketlerden KaçınınVücudun Dengesini Sağlar
8Uyumaya ÇalışınVücudun Dengesini Sağlar
9Kolonya ve Nane Şekeri BulundurunBulantıyı Engeller
10Doktora Kontrole GidinBulantıyı Önlemenizi Sağlar

Araba Tutmasına İyi Gelen 10 Yöntem

İşte yolculukta mide bulantısına iyi gelecek yöntemler...

1. Temiz Hava Alın

araba tutmasına ne iyi gelir

Araba tutmasına iyi gelen şeylerden birisi tabii ki de temiz hava almaktır. Yolculuk yapmadan önce kesinlikle temiz hava almalısınız. Bu sayede vücudunuzun dengesi yerine gelecektir. Yoluculuk esnasında mide bulantısı yaşamanızı en alt seviyeye indirecektir.

2. Çubuk Kraker Yiyin

araba tutmasına ne iyi gelir

Uzmanlar, mide bulantısının geçirilmesi konusunda marketler satılan çubuk krakeri öneriyor. Çubuk kraker içerisinde yer alan bileşenler sayesinde midede yer alan aşırı asitlenmeyi engeller. Bu da mide bulantısını biraz da olsa engeller.

3. Araç Tutmasına İyi Gelen İlaçları Kullanın

araba tutmasına ne iyi gelir

Birçok kişi internet ortamında araç tutmasına karşın hangi ilaçlar kullanılmadır diye araştırma yapmaktadır. Herhangi bir sayfada mide bulantısını geçiren ilaçlar listesini gördüğünüzde o ilaçları denemeyin. İlk olarak muayene olun ve doktorunuzu önerdiği mide bulantısını ilacını için.

4. Güneş Gözlüğü Takın

araba tutmasına ne iyi gelir

Arabayı kullanan kişiyseniz güneş gözlüğü takın. Bu sayede yolu takip ederken gözlerinizin kaldığı malum yorucu nesnelerden az da olsa kurtulabilirsiniz. Eğer yolcuysanız, gözlerinizi kapatma ve uyuma da yardımcınız olur.

5. Zencefil Çayı Tüketin

araba tutmasına ne iyi gelir

Araba tutmasına iyi gelen şeylerden birisi de zencefil çayıdır. Araba yolculuğuna çıkmadan önce bir bardak zencefil çayı içmeniz, arabada midenizin bulanmasına ve baş ağrısı yaşamanıza engel olacaktır.

6. Limon Suyundan Faydalanın

araba tutmasına ne iyi gelir

Araba tutmasını önlemek için yolculuğa çıkmadan önce limon suyu için. Bu içecek hem bağırsak hem de mide sağlığınızı olumlu yönde etkileyerek bulantı probleminin oluşmasını engelleyecektir.

7. Ani Hareketlerden Kaçının

araba tutmasına ne iyi gelir

Denge sisteminin bozulması durumunda araba tutması dediğimiz şey gerçekleşmektedir. Bu yüzden ani hareketlerden kaçınmanız gerekiyor. Dik oturarak camdan dışarıyı izleyin ve mümkünse tek bir noktaya odaklanın. Bunu yaptığınız takdirde mide bulantısını engelleyebilirsiniz.

8. Uyumaya Çalışın

araba tutmasına ne iyi gelir

Uyumak mide bulantısını geçirmenin en etkili yöntemlerinden birisidir. Ancak uyuyamıyorsanız görsel ve işitsel uyarıları en aza indirmeniz gerekiyor. Bunun için koyu renkli gözlükleri, uyku bantlarını ve kulak tıkaçlarını kullanabilirsiniz.

9. Kolonya ve Naneli Şeker Bulundurun

araba tutmasına ne iyi gelir

İyice bunaldığınızı hissettiğinizde ferahlatıcı bir limon kolonyası ve naneli sakız size iyi gelecektir. Sadece kokusunu koklamakla bile rahatlamanızı sağlayan bu yöntemler oldukça etkilidir. Ayrıca ağzınıza atacağınız naneli şekerin ya da sakızın en azından birkaç saat boyunca mide bulantısını engelleyeceğini söyleyebiliriz.

10. Doktora Kontrole Gidin

araba tutmasına ne iyi gelir

Eğer durumunuzun ciddi olduğunu düşünüyorsanız yola çıkmadan önce doktora görünmenizde fayda vardır. Doktorunuz durumunuza göre uygun bir tedavi yöntemini size önerecektir. İlaç verebileceği gibi daha farklı yöntemleri kullanmanızı da isteyebilir.


İlginizi Çekebilir
Araba Tutması Nedir?Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Yol tutuyor ne yapmalıyım?

Araba tutmasını önlemek için aracı siz kullanın, uzaktaki bir şeye odaklanın, ön koltukta oturun, mola vererek ilerlerin, zencefil tüketin ve temiz hava alın. Bu önerileri uyguladığınız takdirde yol tutmasını engelleyebilirsiniz.

Araç tutmasına hangi ilaç iyi gelir?

Araç tutmasına iyi gelen ilaçlar arasında antihistaminikler öne çıkmaktadır. Bu ilaçlarla mide bulantısını, kusmayı ve baş dönmesini engelleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yolculuk öncesinde bu hapları almanızdır.

Otobüste kusmamak için ne yapmalıyız?

Otobüste kusmak istemiyorsanız yolculuktan önce ağır ve baharatlı gıdalar yerine hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca yolculuk sırasında kötü kokulardan kaçının, sigara ve kafein gibi dolaşımı bozan ürünlerden uzak durun. Bu öneriler sayesinde otobüste yaşanması muhtemel mide bulantısını engelleyebilirsiniz.

Araba tutmaması için ne yemeliyiz?

Araba tutması rahatsızlığını yaşıyorsanız yolculuk öncesi meyve tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra zencefil çayı ve limon suyunu da araba tutması için tüketebilirsiniz. Yağsız ve tuzlu krakerler ise mide bulantısını bastıracak yiyeceklerden en çok tercih edilenidir.

Yolculukta baş ağrısı nasıl geçer?

Yolculuk sırasında başınız sürekli olarak ağrıyorsa mümkün olduğu kadar az hareket ettirmeniz gerekiyor. Ani hareketlerden kaçınarak ve başınızı dik tutarak gerçekleştirdiğiniz yolculuklarda ağrı çekmezsiniz. Başınızı dik tutmak için seyahat yastıklarından yardım alabilirsiniz.

Araba hapı ne işe yarar?

Mide bulantısı bazı kişilerin seyahat etmesini engelleyecek kadar kötü olabiliyor. Halk arasında araba tutması olarak bilinen bu durum bulantının yanı sıra soğuk terleme ve baş dönmesi şeklinde de kendini gösterebiliyor. Bu rahatsızlığı yaşamamak için araba hapı olarak bilinen bulantı haplarından alabilirsiniz. Bu haplar midenizin bulanmasını engellemektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum