Anarşizm Nedir?

Anarşizm Nedir?
02.07.201518:32

Anarşizm genel olarak şiddet, terörizm, canilik ve vandalizmle eş anlamlı kullanılan bir kelimedir. Peki anarşist düşünce bu anlamlarla bağdaşmakta mıdır? Anarşizm düşüncesi hakkında ayrıntılar

Haber güncelleme tarihi 25.03.2019 09:27

Anarşistlerin hedefi devletin ve dahası mevcut kurumsal yapılanışıyla bizzat siyaseti ortadan kaldırmak olduğu söylenebilir. Dahası, bizzat anarşistler, kendilerinin siyasal bir oluşum, hareket, örgüt vs. olarak tanımlanmalarına hep karşı olmuşlardır.

Anarşistler toplumun bugünden farklı temeller üzerinde yeniden inşa edilmesi yönünde öneriler ortaya koyduklarından anarşizm de insanın mevcut toplum içerisindeki sorunlarını esas alan pozitif bir siyaset ve toplum kuramıdır.

Mevcut kurumsal siyasete karşı olması anlamında anarşizm, olsa olsa anti-politik bir politikadır ve bu anlamda da siyasal düşünceler tarihinin bir parçasıdır. Doğal olarak da başka siyasal kuramların etrafında döndüğü meseleleri konu edinir ve bu kuramların birkaç öncülünü de paylaşır.

Anarşizm 19. yüzyılın modern sosyalist hareketler ailesinin bir üyesidir. Bu bağlamda modern devletin ve kapitalizmin gelişimine verilen tepkilerin bir ürünüdür. 

Anarşizm

Anarşist düşünürlerin başında, kendini açıkça anarşist olarak nitelemese de, Pierre Joseph Proudhon gelmektedir. Proudhon genel olarak kapitalist sermayenin mülkiyet anlayışına karşı çıkmaktadır. Herkesin gönüllü olarak emeğin karşılığını aldığı ve verdiği bi düzeni savunmuştur. Bu düşünce genel olarak "karşılıkçı" düşünce olarak adlandırılmaktadır.

Proudhon'un ardından gelen "kolektivist" düşüncenin savunucuları Mihail Bakunin ve Pyotr Kropotkin olmuştur. Bakunin düşüncesinin temeline daha çok toplumu aldığı bir düşünce geliştirmiştir. Ortak insaniyetten, ortak etik ve ahlaki değerlerden bahsetmektedir. Ortak mülkiyet ve işbirliği içinde toplumsal dayanışmanın ilk kuram olduğunu savunmaktadırlar.

Anarşizmdeki diğer bir farklı görüş George Sorel tarafından geliştirilmiş olan "anarko sendikacılar"dır. Bu görüş daha çok devlete karşı işçinin savunulabilmesinin yolunu sendikalarda gören savunmaktadır. Karşılıklı olarak sömürünün engellemesi için tek bir işçinin yapabileceği birşey yoktur, bu yüzden sendika ile birleşilmesi gerekmektedir. 

Genel olarak bu düşünürler ve ayrımlar ışığından anarşizm sadece tarihsel bakımdan ilgi çekici görünebilmektedir.

Anarşist yapılar, küresel adalet ya da alternatif küreselleşme hareketinin  önemli birleşenlerindendir ve üstelik anarşizmin belli başlı temaları hareketin genelinde etkilidir. Dolayısıyla anaşizm tarihi, ilk bakışta göründüğünden çok daha fazla bugünün çelişkili, çatışma ve direnişçileriyle ilgili olduğu söylenebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
11
1
0
2
303
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER