Amerika'nın Adı ve Keşfi

Amerika'nın Adı ve Keşfi
08.06.201511:20

Amerika kıtasının keşfedilmesi yıllardır duyduğumuz tarihi bir hikâyedir. Amerika'nın isminin nereden geldiğini ise biliyor muyuz?

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 15:22

Amerika ismini Galli ve zengin bir Bristol tüccarı olan Richard Ameryk'ten almıştır. Richard Ameryk kimdir? Richard Ameryk, John Cabot'un ikinci transatlantik yolculuğundaki baş sermayedardı. 1984'te Cenova'dan Londra'ya giden John Cabot, Kral VII.Henry'den batıdaki bilinmeyen toprakları araştırmak için izin aldı. John Cabot, 1497'de Labrador'a ulaşarak Amerika toprağına ünlü italyan tüccar ve haritacı Amerigo Vespuci'den iki yıl önce ayak basan ilk Avrupalı oldu. 

ameryk

Martin Waldseemüller'in 1507 tarihli dünya haritası Amerika adını kullanan ve günümüze ulaşan en eski haritadır ancak sadece Güney Amerika'yı gösteriyordu. Notlarında Amerika isminin Amerigo Vespucci'nin isminin Latince versiyonundan türetildiğini belirten Waldseemüller, bunu Amerigo Vespucci'nin 1500-1502 yılları arasında Güney Amerika kıyısının haritasını çıkarmasına bağlamıştır. Oysa yeni ülkelere ya da kıtalara hiçbir zaman kişinin ismi değil, tıpkı Tazmanya, Van Diemen Toprakları ve Cook Adaları'nda olduğu gibi soyadı verilir. 

Vespucci, Kuzey Amerika'ya hiç varamadı. Ticaret ilk olarak İngilizler tarafından gerçekleştirildi ve yine ilk haritaları onlar yaptı.  

İlk Yolculuk

1492 yılında Kolomb, üç gemi ile (Santa Maria, Nina ve Pinta) Atlantik okyanusu'nu aşmak için yola çıktı ve San Salvador'a vardı. Kristof Kolomb, Amerika'ya ulaşsa da Hindistan'a geldiğini sanarak gerçeği öğrenemeden ölmüştür. Bu adadan birkaç yerliyi İspanyol kral ve kraliçesine hizmet etmeleri için yanında getiren Kolomb, diğer yolculuklar için de parasal desteği bu sayede kazanmış oldu. 1504 yılında Amerika kıtasına üç yolculuk daha yaptı.

kolomb

Amerika'yı Kim Keşfetti? Keşif Sonrası Olanlar Nedir?

Kristof Kolomb tarafından keşfedildiği bilinse de aslında 500 yıl önce Vikingli gemici Leif Ericson bu kıtaya ulaşmıştı. 

Amerika kıtasının Avrupalılarca keşfedilmesinin ardından Orta Amerika'da koloniler kurulmaya başladı. Hernan Cortez 1519'da Meksika'ya ulaştı ve gemileri yakarak adamların geri dönmesini engellemek ilk işi oldu. Maniche adlı bir yerli kadın ile evlendi ve Aztek kralı onu çok iyi karşılasa da Cortez bu dostluğu kötüye kullanarak ganimetleri toplamaya başladı ve Aztek halkı ayaklandı. Daha sonra hayran olduğu şehre giren Cortez, İspanya kralı adına yeni keşfedilmiş topraklara gelen konkistadorlar tarafından İspanya'ya geri gönderildi ve Aztek medeniyetini yıkan kişi hayatının sonuna kadar tek başına İspanya'da kaldı.

aztek medeniyeti

Tıpkı Cortez gibi, Francisco Pizarro da büyük hazineler umudu ile yeni dünyaya yola çıktı ve İnkalar altın, gümüşleri alırlarsa İspanyolların gideceğini düşündü. Pizarro ise tüm şehri yağmaladıktan sonra bugün Peru'nun başkenti olan Lima şehrini kurdu. 1538'de Almagro'yu öldürttüğü için oğlu 1541'de Pizarro'yu öldürdü. 

inka medeniyeti

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
312
200
40
130
30
254
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.