Algı Operasyonu ve Psikolojik Manipülasyon Nedir?

Algı Operasyonu ve Psikolojik Manipülasyon Nedir?
09.09.201517:06

Psikolojik savaş, algı operasyonu, manipülasyon gibi kavramları halkla ilişkiler, pazarlama, politikada oldukça fazla karşılaşıyoruz. Siyasiler tarafından kullanılan algı operasyonu ve psikolojik manipülasyon ne anlama geliyor?

Haber güncelleme tarihi 09.09.2015 17:15

Psikolojik savaş, manipülasyon, algı operasyonu kavramları birbiri ile iç içedir. Psikolojik manipülasyon, ikna yöntemlerinde sık sık kullanılan bir yoldur. Kullanılan bu terimler sürekli değişse de işin temelinde asıl hedef birey ya da kitleyi kendi rızası ile ikna ederek istenilen kanaati sağlamak amaçlanır. Bu kanaati sağlamak için yapılan her faaliyete psikolojik manipülasyon deniyor.

algı

Psikolojik manipülasyon, farklı algı yaratmak amacıyla ve bilgilendirmek üzere insanları kandırma yolu olarak görülür. Manipülasyon insanları kandırmadır. Bu kelimeye terminolojide manipülasyon denilmiştir. Yalan yanlış bilgilerle, bilgi akışını sağlayarak kendi lehinde ve istenilen şekilde kontrolü sağlayan ülkeler, psikolojik savaş esnasında büyük bir gücü kendilerinde bulundurmaktadır.

felsefe

Taktikler kullanılarak yapılan bu algı operasyonları ile kitleler doğru bir şekilde analiz etmek durumundadırlar. Eğer bu doğru bilinci yakalayamazsa o zaman bir koyun gibi güdülecektir. Bilinçli bir şekilde hareket etmeyen, onun bunun söyledikleri doğrultuda harekete geçen, kendine ait düşüncesi olmayan kişiler her zaman birilerinin isteği doğrultusunda hareket edecek, düşünecektir.

düşünmek

Yeni dünya düzeninde en etkili savaş olarak bilinen psikolojik savaş ve algı operasyonları her geçen zaman diliminde etkisini daha da artırmaktadır. Ulusları farklı bir şekilde yapılandıran bu savaşta kullanılan en etkili silah propaganda olacaktır. Yalan dolanın uçuştuğu bu dünyada en iyisi kendiniz araştırın, kendiniz bilin. Verilen bilgileri kes kopyala yapıştırmadan önce araştırın, doğruluğunu ispat edin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
166
16
113
6
13
22
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.