Entegrasyon Nedir?

Entegrasyon Nedir?
10.09.201519:32

Fransızca’da integration olan, entegrasyon kavramı birçok alanda kullanılıyor. Entegrasyon teriminin anlamını vererek, entegrasyonun çeşitleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Haber güncelleme tarihi 06.02.2016 18:34

Günümüzde sık sık kullanılan, asimilasyon kelimesiyle iç içe geçirilen bir kavram olan entegrasyon nedir? Örnekler vererek açıklayacağız.

Entegrasyon, insanların bir toplumla bütünleşmesini, o topluma uyumunu anlatmak için sık sık kullanılan bu sözcük kısaca anlamı bütünleşme ve uyumdur. Örneğin; Almanya’da yaşayan Türk işçilerinin Alman toplumuyla uyumu. Entegre ise, sanayi, teknoloji ve planlama alanında kullanılır. Bu kavramın anlamı bütünleşmektir. Entegre olmak ise, bütünleşmek ve uyum sağlamak anlamında kullanılmaktadır.

 

Uluslararası Entegrasyon Nedir?

entegrasyon

Uluslararası entegrasyon aralarında bir birlik ve bağ kurarak uluslararası bir uyumu sağlamaktır. Bu uyumun belli başlı amaçları vardır; barışı korumak, daha büyük bir gelişim göstermek, yeni bir kimlik kazanmak ve belli spesifik görevler üstenmek şeklinde sıralanmıştır.

 

Bölgesel Entegrasyon ise;

Bölgesel entegrasyon, II Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa Birliği’nin başarısıyla diğer bölgelere yayılmaktır. Bir bölgenin belli alanların sınırların kaldırılması ve böylece tüm bölgeler arasındaki sınırların kalkacağı varsayımına dayanır. Yani kısacası entegrasyonu bir uyum, bütünleşme olarak tanımlamak doğru olacaktır.

Görüş;

entegrasyon

Entegrasyon kavramı kimine göre olması gereken, kimine göre de kaçınılması gereken bir kavramdır. Aslında entegre yeri geldiğinde olunması ama çoğu zaman da kaçınılması gerekir çünkü fazla uyum ve bütünleşme sonucu asimilasyon gerçekleşecektir. Her kültür kendini korumalı ve devamlılığını sağlamalıdır. Unutmayalım dünya çeşitliliğiyle güzeldir ve sadece ortak paydalarda buluşalım. Herkesin biz olmasına bizim de bir başkası olmamıza gerek yoktur.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
252
134
133
132
131
135
260
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.