Akif Çağatay Kılıç Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Akif Çağatay Kılıç, 15 Haziran 1976'da Almanya Siegen'de doğdu. Eski Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Akif Çağatay Kılıç Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Çağatay Kılıç, 15 Haziran 1976'de Almanya'daki Siegen şehrinde Sinan ve Behire Yıldız Kılıç çiftinin çocuğu olarak doğdu. Trabzon'un Sürmene ilçesinden, Samsun İlkadım ilçesine gelen bir aileye mensup olan Akif Çağatay Kılıç, çocukluğunun ilk 10 yılını Almanya'da geçirmiştir. Dedesi İlyas Kılıç, CHP'den 5 dönem boyunca Samsun milletvekili olarak görev yapmıştır. Babası Sinan Kılıç, İstanbul Belediye Başkanlığı zamanında Tayyip Erdoğan'ın özel doktoru olarak hizmet vermiştir. Amcası Serdar Kılıç ise 2014 yılından bu yana Vaşington Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Kılıç Samsun'un önde gelen ailelerinden Kefelilerin kızı Eda Kılıç ile evlidir. Çağatay Kılıç İngilizce ve Almanca dillerinde de oldukça iyidir.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Akif Çağatay Kılıç Kimdir?

Ailesinin Türkiye'ye dönmesiyle birlikte İstanbul Işık Lisesi ve İstanbul Özel Alman Lisesi'nde okudu.

Hertfordshire Üniversitesi'nde Siyaset ve Avrupa Çalışmaları bölümünden mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından Sabancı Holding Londra Bürosu'nda satın alma uzmanı olarak bir yıl çalıştı. Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı ve yurt dışı seyahatlerinde Erdoğan'ın tercümanlığını üstlendi.

Siyasi Hayatı

Akif Çağatay Kılıç Kimdir?

Çağatay Kılıç, 2011 yılındaki Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak amacıyla 10 Mart tarihinde özel kalem müdür yardımcılığı görevinden ayrıldı.

11 Nisan'da, 5. sıradan Samsun'dan milletvekili adayı olarak belirlendi ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) tarafından %61.86 oy oranı ile seçildi.

Mecliste, Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde bulundu.

Türkiye-Arjantin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili, Türkiye-Brezilya ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Grupları Saymanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu Genel Sekreteri ve Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu gibi görevlerde hizmet verdi.

Suat Kılıç, 26 Aralık 2013 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmesinin ardından, Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye Hükûmetinde Suat Kılıç'ın Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine devam etmesi beklenmiştir.

Haziran 2015'de tekrar AK Parti Samsun milletvekili olarak seçildikten sonra, Suat Kılıç Davutoğlu liderliğindeki Seçim Hükumetinde görevine devam etmiştir. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükumetinde görevine devam eden Suat Kılıç'ın 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine revizyonu ile görevine son verilmiştir.

Suat Kılıç, 2018 yılındaki genel seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne tekrar girdi. 27. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı yaptı ve yasama döneminin ikinci yarısında Dışişleri Komisyonu Başkanlığına seçildi. Aynı zamanda, Kılıç halen Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mehmet Kasapoğlu Kimdir?Osman Aşkın Bak Kimdir?

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.