Ailevi Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi

Ailevi Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi
17.08.201516:04

Genetik etkenlerin önemli bir rol oynadığı ailevi Akdeniz ateşi, Türkler, Araplar, Ermeniler ve Yahudiler'de görülen bir hastalıktır. Bu içeriğimizde ailevi akdeniz ateşi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 11.01.2019 15:43

Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) Nedir?

Ailevi akdeniz ateşi (AAA), 3-4 gün süren ataklarla kendini göstermekle birlikte genetik bir hastalıktır. Ataklar sürecinde ateş, karın ve eklem ağrılarının yanı sıra göğüs bölümünde ağrılar gözlemlenmektedir. Hastalık belirtileri yalnızca ataklar meydana geldiğinde kendini göstermektedir. 20 yaş altındaki kişilerde ve çocuklarda daha sık rastlanılan bir hastalıktır. Ailevi akdeniz ateşi adından da anlaşılabileceği gibi akdeniz bölgesindeki kişilerde daha sık rastlanılan bir hastalıktır. Akdeniz Bölgesi’nin yanı sıra Karadeniz Bölgesi dahil, Ege ve İç Anadolu bölgesinde de rastlanılmaktadır. Ailevi akdeniz ateşi aynı zamanda Türkler, Araplar,  Ermeniler ve Yahudiler'de görülen bir rahatsızlıktır. Anne veya babanın hastalığı taşıması nedeniyle genetik olarak etki eden ailevi Akdeniz ateşinin, akraba evliliklerinde görülme riski daha yüksektir.

akdeniz-atesi.jpg


Ailevi Akdeniz Ateşinin Belirtileri Nelerdir?

Ailevi Akdeniz ateşi ataklar sırasında belirti göstermektedir. Atağın sona ermesiyle birlikte bir sonraki atağa kadar belirti göstermesi söz konusu değildir. Ataklar 24 saat ile 48 saat arasında sürmektedir. Ataklar haftanın birkaç günü meydana gelebilirken aynı zamanda 72 saate kadar sürebilir. Ailevi Akdeniz ateşinin başlıca belirtisi 40 dereceye kadar çıkabilen ateşlerdir. Ataklar sırasında yükselen ateşin kontrol altına alınması oldukça önemlidir. Kontrol altına alınmayan ateş havaleye neden olabilir. Akdeniz ateşinin bir diğer belirgin özelliği ise şiddetli karın ağrısıdır. Karın ağrısının nedeni ise karın içindeki zarın iltihaplanmasıdır. Ataklar sırasında hastanın hareketlerini kısıtlayacak şekilde karın ağrıları görülmektedir. Akdeniz ateşinin neden olduğu karın ağrısı genellikle apandist ile karıştırılmaktadır. Hatta bu nedenle ameliyatlar bile yapılabiliyor. Nöbet sırasında karın ağrısının yanı sıra çocuklarda kabızlık, bulantı ve kusma gibi şikayetlerde görülebilir.

akdeniz-atesi-belirtileri--002.jpg

Ailevi akdeniz ateşinin bir diğer belirtisi ise eklem ve göğüs ağrılarıdır. Göğüs ağrıları genellikle tek tarafta yoğunlaşır ve nefes alıp verme sırasında ağrı ve batmaya neden olur. Bunun nedeni ise akciğerlerde meydana gelen şişlik ve iltihaplanmadır. Eklem ağrıları ise genellikle ayak bileklerinde ve dizlerde görülmektedir. Ağrı ile birlikte eklemlerde kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler meydana gelebilir.


Ailevi Akdeniz Ateşinin Neden Olduğu Hastalıklar

  • Böbrek yetmezliği
  • Kalp yetmezliği
  • Bilinç kaybı
  • Felç
  • Kısırlık
  • Düşük yapma
  • Anne adaylarının bebeklerinde sakatlık riski

ailevi-akdeniz-atesi.jpg


Ailevi Akdeniz Ateşi Tanı ve Tedavisi

Ailevi Akdeniz ateşinin tanısını kolaylaştıran unsurlardan biri de hastalığın ataklar şeklinde ilerlemesidir. Ataklarla birlikte belirtiler gözlemleniyor ve ailede hastalığı taşıyan biri var ise tanının konulması kolaylaşır. Aynı zamanda genetik incelemeler de söz konusudur. Ancak çok pahalı olması nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir. Söz konusu ataklar mevcutsa öncelikle doktora başvurmalısınız. Atakların öyküsü, şikayetleriniz, ailede hastalığın bulunup bulunmadığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak doktor tarafından kesin bir tanı konur. Kesin tanının konulması durumunda ağrıların ve atakların azalmasını sağlayan kolşisin adında bir ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaç ile ağrıların azalması ve süresinin kısalması ve atakların daha seyrek meydana gelmesi amaçlanmaktadır. Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi Akdeniz ateşinin tedavisinde de düzenli ilaç kullanımı ve düzenli doktor kontrolü oldukça önemlidir. Tedavinin hızlı ve olumlu sonuçlar vermesi adına ilacın düzenli kullanılması ve doktorun verdiği dozun titizlikle uygulanması oldukça önemlidir. 

ailevi-akdeniz-atesi-tani-ve-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;
 Ateş Nasıl Düşürülür?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.