• DOLAR5,3165-2.87
 • EURO6,0196-2.79
 • ALTIN210,1070.73
 • BIST93.2970.01

6 Adımda Meme Kanseri Kontrolü & Erken Teşhis Hayat Kurtarır

6 Adımda Meme Kanseri Kontrolü & Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Günümüzde kadınların korkulu rüyalarından biri olan meme kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor.

Haber güncelleme tarihi 12.03.2018 12:21

Ölüm oranı düşük olan kanser hastalıklarından biri olan meme kanserinde bilinçli olmak, rutin bir şekilde evde kendi muayenelerini yapmak erken teşhis yoluyla iyilşemenin kapılarını açar. Meme kanserinden ölüm oranı  100 bin kadında  ortalama 10 kişi ollarak belirtiliyor. 

1-Meme Kanseri Nedir?

Yaş sınırlamasının olmadığı, genç ve yaşlı tüm kadınlarda görülen meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması manasına gelir. Hücrelerin normal bir şekilde çoğalmalarını kontrol eden genler, radyasyon, mikroorganizmalar gibi çeşitli faktörlerden dolayı görevlerini yerine getiremezler ve dokuda çoğalmalar olur. Eğer çoğalmalar üzenli bir şekilde oluşmazsa doku tümör adını verdiğimiz doku fazlalıkları oluşur. Bu tümörler başka yerlere yayılma eğilimi gösterirlerse kötü huylu, bulundukları yerde kalırlarsa iyi huylu tümör olarak adlandırılır. 

meme-kanseri-001.jpg

2- Meme Kanserini Tetikleyen Faktörler

-Adet görmeye erken yaşta başlamak
-50 yaş üzerinde olunması
-Menapoza geç girmek
-Östrojen ağırlıklı doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak
-Menapoz sonrasıhormon tedavisi görmek
-35 yaş sonrasında doğum yapmak
-Vücut kitle endeksinin 25’in üzerinde olması
-Anne kız kardeşi gibi birinci derece akrabalarda kanser vakasının olması

meme-kanserine-neden-olan-faktorler.jpg

 

3- Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Hangi hastalık olursa olsun erken teşhis tedavi olma açısında önemli bir faktör.

Peki meme kanserinde erken teşhis nasıl mümkün olur?

Öncelikle kadınlar adet bitiminin hemen ilk günlerinde elle koltuk altı, meme çevresi muayene edilmelidir. Aynı zamanda 20-39 yaş aralığında 3 senede bir klinik muayene, 40-49 yaş arası her sene klinik muayene vemamografi, 50 yaş ve üzeri her sene klinik muayene ve mamografi çektirmelidir. Olası bir şişkinlik geçiştirilmemeli ve klinik muayene için hastaneye gidilmelidir. Meme kanserinde erken teşhis o kadar önemli ki, bazı durumlarda kemoterapiye bile gerek kalmıyor. Aynı zamanda erken müdehale memnin formunun bozulmasının da önüne geçiyor. 

erken-teshis.jpg

4-Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanserinde hasta kendisini muayene ederken bile problemli bölgeyi dokunarak hissedebilir. Bu durum bir önceki maddede belirttiğimiz erken teşhise işaret ediyor bir bakıma. Fakat bazı durumlarda hastanın dokunarak ya da görerek anlayabileceği bir boyutta olmuyor doku ve mamografi ile görünebiliyor. Eğer;
-Memede veya koltukaltında ele gelen sertlik, şişlik 
-Meme başından akıntı 
-Meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu 
-Meme başı derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma) 
-Meme cildinde yara veya kızarıklık 
-Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (portakal kabuğu görünümü) 
-Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik varsa hemen bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. 

 

Meme Kanserinin Belirtileri

 

5- Meme Kanseri Evreleri

Hastalığın 7 evresi var. Tedavide bu evreler göre yapılıyor. 


Evre 1’de tümör henüz 20 mm ve daha ufaktır. Tedavide lenf bezleri alınır ve radyasyon tedavisi uygulanır. Bir diğer uygulama da mastektomi yönetmidir. Bu yöntemde kanserli göğüs alınarak koltuk altı lenf bezleri çıkarılır. 


Evre 2-A: Tümörün 20 - 50 mm. arasında olup, lenf bezlerine sıçramamış halidir.


Evre 2-B: Tümörün 2-A evresindeki gibi bir boyut aralığında olup (50 mm. den büyük olabilir), koltuk altı lenf bezleriine sıçramamış halidir.


Evre 2: Evre 1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanmakla birlikte, eğer tümör aşırı büyümüş ya da lenf bezlerine sıçramışsa kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi tamamlayıcı olarak önerilir.


Evre 3-A: Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışı dokulara sıçramış durumdadır ve bu halde mastektomi yöntemiyle tedavi youna gidilir. Cerrahi müdahaleden sonra kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanır.
Evre 3-B: Bu aşamada tümörün boyutu dikkate alınmaz; tümör göğüs duvarına bağlıdrı ve lenf bezlerine sıçramıştır. "Neoadjuvant" adı verilen tümörün boyunun küçültülmesi amaçlı kemoterapi uygulanmasının ardından tümörün boyunun küçülmesinden sonra lampektomi veya mastektomi yapılır.


Evre 4: Bu aşamada kanser göğüs dışındaki vücut bölümlerine yayılmıştır. Bu evre tedavisinde hastanın yaşam süresini artırmak ve yaşam kalitesini yüksek düzeyde tutmak hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi yapılır. Hasta şikayetlerine bağlı olarak mastektomi de uygulanabilir. Mastektomi uygulamaları sonrasında alınan memenin yerine, plastik cerrahi teknikler ile yeniden meme rekonstrüksiyonu yapılması ameliyatları söz konusu olabilmektedir.

tedavi.jpg

 

6- Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme kanserinde hastalığın evresine göre ve doktorun öngördüğü şekilde cerrahi tedavi, radyoterapi ve kemoterapi yapılmaktadır. Eğer tümör doku dışına taşmamışsa kesin olarak cerrahi müdahale yapılır. Eğer tümör başka organlara sıçramısa, geçici olarak rahatlık verebilecek bir oprasyon yapılır. Radyoterapi genellikle ameliyattan sonra yapılır. Ayrıca ilerlemiş vakalarda büyümeyi durdurmak için de yapılmaktadır. Kemoterapi ise ilaçlarla yapılan tedavidir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.