• DOLAR5,68030.31
 • EURO6,5153-0.19
 • ALTIN222,7910.02
 • BIST94.682-1.84

Zühal Topcu Kimdir

Zühal Topcu Kimdir

Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili olan Zühal Topcu, 1960'ta Şanlıurfa Birecik'te doğmuştur. Baba adı Ali, anne adı Behiye'dir.

Haber güncelleme tarihi 18.03.2017 17:57

Zühal Topcu Biyografisi

Zühal Topcu’nun Eğitim ve Çalışma Hayatı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji-Felsefe Bölümünden 1982 yılında mezun olan Topcu,  Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1985 yılında Yüksek lisansını tamamlamıştır.Daha sonra aynı üniversitenin Gazi Eğitim Fakültesinde 1986 yılında Öğretim Üyeliği görevine başladı. Doktora tezini 1990 yılında tamamladı. Gazi Üniversitesinden Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör unvanlarını alan Topcu, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölüm Başkanlığı ile KKTC Girne Amerikan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlık ve Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. Toplumsal Cinsiyet, Eğitim Yönetimi, Eğitim Programları, Küreselleşme, İletişim v.s. alanlarında yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezine danışmanlık yaptı. Bunun yanı sıra Amerika, İngiltere ve Japonya gibi birçok ülkede çeşitli çalışmalar yaptı.

 

Zühal Topcu’nun Siyasi Hayatı

Milliyetçi Hareket Partisi Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Topcu, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden MHP Milletvekili olarak seçildi. T.B.M.M. 24. Dönem Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyeliği ve Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Üyeliği görevini üstlenmektedir.

Topçu, 21 Mart 2015 tarihinde yapılan MHP 11. Olağan Genel Kurulunda Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi seçilmiş ve akabindeki MYK toplantısından sonra Başkanlık Divanı üyesi seçilerek Parti İçi Eğitim ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. 

 

Zühal Topcu’nun Entellektüel Hayatı

 "Eğitimde Kalite Yönetimi" adlı kitabın Yazarlığını; "Japon Eğitim Sistemi" ve   "Türk Eğitim Sistemi: Alternatif Perspektif" adlı kitabın Bölüm Yazarlığı yapmıştır.  Bunun yanı sıra "Sınıf Yönetimi: Yeni Gelişmeler Doğrultusunda: Öğretmen Adaylarına ve Öğretmenlere El Kitabı" , "Eğitim bilimine giriş: Temel Kavramlar: Öğretmen Adaylarına ve Öğretmenlere El Kitabı" ve “Eğitim Psikoloji El Kitabı" adlı kitabın Editörlüğünü yapmış ve çok sayıda makalesi yayınlanmıştır.

Zuhal Topcu, 25. ve 26. Dönem seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili olarak meclise girmiştir. 

Topcu, iki çocuk annesidir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.