Zeytinyağının Faydaları ve Kullanımı

Zeytinyağının Faydaları ve Kullanımı
17.06.201523:27

Yemeklerden sağlığa, sağlıktan günlük hayatın püf noktalarına kadar hayatın pek çok alanında kullandığımız zeytinyağının faydaları haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 17.09.2018 11:41

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Cilt, saç, bağırsak hastalıkları ve kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisine olumlu katkıda bulunmaktadır. 300 ile 400 yıl ömrü olan zeytin ağacı “ölümsüz ağaç” olarakta bilinmektedir.

Yıllardır insanlar çeşitli tedavilerde, güzellik maskelerinde ve yemeklerde kullanılıyor. Zengin bir antioksidan kaynağı olan zeytin ve zeytinyağı doğal bir ilaçtır. Yemeklerde sıkça kullanılan zeytinyağı sayesinde bağırsak ve mideniz temizlenir ve sindiriminizi kolaylaşır. Uzmanlar kızartmalarda dahi zeytinyağı kullanımı önermektedir.


KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Kalp-damar rahatsızlığı olanların günde en az 2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmeleri uzmanlarca önerilmektedir. Zeytinyağı damar sertliği ve kalp krizi riskine karşı en etkili doğal ilaçlardan biridir. Aynı zamada zeytinyağı vücuttaki kolestrol oranını da dengelemektedir.

kalp-sagligi.jpg

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinin en az olduğu bölgenin Girit adası olduğunu açıkladı. Nadir zeytinyağı tüketenlere karşılık günlük zeytinyağı tüketimini ihmal etmeyenlerin kalp krizi riski %82 daha azdır. Düzenli zeytinyağı kullanımı iskemik kalp hastalığı riskini de düşürmektedir.


UZUN YAŞAMANIN SIRRI ZEYTİNYAĞI İÇERİSİNDE

Güçlü bir E vitamini kaynağı ve antioksidan kaynağı olan zeytinyağı insanların vücut dengesini düzenlerken aynı zamanda yaşam kalitelerini arttırır. Uzun yaşamanın sırrı olan zeytinyağını günde en az 2 yemek kaşığı tüketmek gerekmektedir. Sabahları kahvaltıda bir kase içerisine zeytinyağı, toz pul biber ve kekik koyarak düzenli olarak tüketmek vücut sağlığınıza oldukça yararlı olacaktır.

İçerisindeki E vitamini cilt dokularınızın daha geç yaşlanmasını sağlamaktadır. Böylece cildiniz daha berrak, parlak ve sağlıklı bir görümüm kazanırken cildinizin yaşlanmasını da geçiktirmektedir. K vitamini ise karaciğer, damar çeperleri, adeleler ve beyin gibi organlarımız için oldukça önemli ve etkilidir. Düzenli zeytinyağı kullanımı ülser riskini azaltırken aynı zamanda oluşan ülserin iyileşmesini sağlamaktadır.

Zeytinyağı, cilt ve doku yaşlanmasını önlediği gibi aynı  zamanda beyin damarları ve fonksiyonlarınında gelişiminde etkili rol oynamaktadır. Alzheimer hastalığını nedeniyle oluşan hafıza kaybını da önlemektedir.

hamilelikte-zeytinyagi-tuketimi.jpg

Hamilelerin düzenli zeytinyağı kullanımı kendi vücut dengelerini korumada yardımcı olacağı gibi bebeğin beyin damarlarının gelişimi de katkıda bulunmaktadır. Ayrıca hücre ve sinir sisteminin gelişmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.


KANSERE KARŞI ZEYTİNYAĞI

Birçok faydasının yanında zeytinyağının kansere karşı güçlü bir silah olduğu bilinmektedir. Bağırak kanserinde ilaç kaynağı olarak kullanılabileceği belirtilen zeytinyağı, kalın bağırsak (kolon) kanseri riskinide azaltmaktadır. Hergün düzenli olarak zeytinyağı kullanımı birçok kansere ilaç etkisi yaratırken meme kanseri riskini %45 oranında azaltmaktadır.

Neredeyse bütün kanser türlerinde olumlu etki yaratan zeytinyağı, düzenli kullanım ile prostat kanseri, göğüs kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri ve deri kanseri gibi kanser türlerinin birçoğunda iyileştirici etki yarattığı görülmektedir.


VÜCUT GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUR

Zeytinyağı kemik gelişiminde etkili olduğu gibi aynı zamanda kalsiyum kaybını engellemektedir. Büyümeye yardımcı olan zeytinyağı, kemik gelişimini sağlar ve güçlendirir. Aynı zamanda kemik erimesini engellemektedir.

zeytinyaginin-cocuklara-faydasi.jpg

Bebeklerin gelişiminde günde bir kaç damla zeytinyağı oldukça faydalıdır. Aynı zamanda zeytinyağı,  bebeklerin gelişimi için çok önemli olan yağ asitlerini, anne sütüne eşit miktarda içermektedir.


ZEYTİNYAĞININ BİLİNMEYEN FAYDALARI

 • Romatizma, burkulma ve ağrılara iyi gelmektedir.
 • Merhemlerin ana maddelerinden biri olan zeytinyağı kesik ve yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Çiğ süt, zeytinyağı ve su karıştırılarak elde edilen karışım egzama olan bölgenin tedavisinde kullanılır.
 • Saç dökülmelerine iyi gelir.
 • Tıraş köpüğü yerine kullanılabilir.
 • Sinek ısırıklarına iyi gelir.
 • Denizanası ısırıklarının tedavisinde kullanılır.  Yaranın bulunduğu bölgeye bir miktar sürülerek çeşitli  komplikasyonların oluşması engellenir.
 • Cildin radyasyondan korunması için kullanılır.
 • Ağrılı güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Cildin onarımı, nemlendirilmesi ve güzelleşmesi için kullanılır.
 • Kırışıkları önlemek için limon suyuyla karıştırılan zeytinyağı haftada iki kez cilde sürülür.
 • Varis tedavisinde masaj yaparak kullanılır.

Zeytingiller familyasına ait olan zeytin, Akdeniz bölgesinin meşhur besinlerinden biridir. Her mevsim yeşil kalabilme özelliğinin yanı sıra 200 yıl ömre sahip olan zeytin ağacı “ölmez ağaç” ve “hayat ağacı” olarak da adlandırılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen besinlerden biri olan zeytin, zengin içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı etkili koruma ve direnç sağlamaktadır.

Ülkemizde Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde verimli olarak yetiştirilen zeytin, dünyada ise Kırım, Kaliforniya, Güney Avustralya ve Orta Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Aralık ve Şubay ayları arasında toplanan zeytin, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra tek başına tüketilebileceği gibi çekirdeğinden elde edilen yağ da sıkça tüketilmektedir. Uzmanlar her gün düzenli olarak zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini önerirken birçok derde deva olduğu konusunda da uyarıda bulunuyorlar.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan zeytin, sindirim sisteminden beyin sağlığına kadar pek çok alanda etkili bir koruma sağlamaktadır. Zeytinin içerisinde A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, protein, kükürt, klor, potasyum, sodyum, demir, omega-3 ve omega-6 gibi önemli mineralleri içerisinde barındırmaktadır.

zeytin-agaci.jpg


Zeytinyağının Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Zeytin yağı en faydalı doğal ürünlerden biridir ve yaklaşık 5000 yıl öncesinde keşfedilmesinden bu güne yüksek besleyici değeri ile bilinir

Kimyasal yapısı diğer doğal yağlara göre cildin doğal yağ yapısına yakındır. Böylece, özellikle kuru ciltler için mükemmel nemlendirici görevi görür.

Aynı zamanda dirsekler ve dizler gibi çok kuruyan bölgeler için nemlendirici olarak kullanılabilir.

Cilt dokusu üzerinde yenileyici etki ve düzenli kullanımda cildinizin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlar çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı zeytin yağı ve bir yumurta beyazının karışımından yapılan yüz maskesi mükemmel nemlendirme sağlar.

Bu maskeyi 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın aynı zamanda cilt tahrişlerini yatıştırmak ve iyileştirmek için de kullanılabilir.

Aynı maske güneş yanıkları için de faydalıdır. Yalnızca etkilenmiş bölgelere direkt olarak uygulayın muhteşem kozmetik ürünleri ile, mükemmel faydalarının keyfini çıkarın.


KUR’AN-I KERİM’DE ZEYTİN

“O(Allah) ki, Gök’ten su indirdi. Onunla, her şeyin bitkisini bitirdik ve ondan bir yeşillik çıkardık. Biz ondan kümelenmiş taneler; hurma ağacının tomurcuğundan sarkmış salkımlar, birbirine benzeyen-benzemeyen üzümler, zeytinler ve nardan bahçeler çıkarıyoruz. O olgunlaşıp ürünlerini verdiği zaman, ona bakın! Muhakkak bunda, iman eden bir kavim için ayetler(deliller) vardır.”  [EN’AM(6)/99]

 

“O(Allah) ki yükseltilmiş(asmalı) ve yükseltilmemiş(asmasız) bahçeler; hurmalar, ürünü(yemişi) farklı ekinler, zeytinler ve benzeyen-benzemeyen narlar inşa etti. O ürününü verdiği zaman, ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin. İsraf etmeyin, muhakkak O, israf edenleri sevmez.”  [EN’AM(6)/141]

“Onunla(suyla), sizin için ekinler, zeytinler, hurmalıklar, üzümler ve ürünlerin her türlüsünden bitirir. Muhakkak bunda, tefekkür eden bir kavim için, ayetler vardır” [NAHL(16)/11]

 

“Sema’dan ölçüyle su indirdik. Onun, yeryüzünde iskan ettik. Muhakkak biz, onu(suyu) gidermeye de kadiriz.

Onunla, sizin için üzümden, hurmadan bahçeler inşa ettik. Orada, birçok ürünler vardır ve ondan yersiniz.

Tur-i Sina’dan çıkan bir ağaç vardır. O(ağaç), yiyecek olanlar için, katık(zeytin yağı) verir.” [MÜ’MİNUN(23)/18-20]

 

“Allah, ‘Göklerin-Arz’ın (evrenin) ‘Nuru’dur. ‘Allah’ın Nuru’nun misali, ‘Oyuk’ içinde bulunan bir ‘Lamba’ gibidir. Lamba, bir sırça içerisindedir ve sırça, sanki ‘incimsi bir yıldız’dır(nötron yıldızı gibi). O(lamba) ki, ne doğuda ne de batıda bulunmayan, mübarek bir zeytin ağacından yakılır. Neredeyse, ateş dokunmasa da, onun yağı, ‘ışık’ verir. (Bu), Nur üzeri Nur’dur. Allah, kimi dilerse, onu Kendi Nuru’na doğrultur. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyin Alimi’dir.” [NUR(24)/35]

 

“Muhakkak biz, (suyu) bir boşaltmayla boşattık.

Sonra arzı parçalayıp-yumuşattık.

Orada bitirdik habbeler, üzümler, meyve veren ağaçlar, zeytinler ve hurmalar.” [ABESE(80)/25-29]

 

“Andolsun incire ve zeytine!

Ve Sina Dağı’na,

Ve şu Emin Belde’ye.” [TİN(95)/1-3]

kuranda-zeytin.jpg


ZEYTİNİN SAĞLIĞA KATKILARI

Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak nitelendirilen zeytin ve zeytinyağı, vücut sağlığına mucizevi etkiler sunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan zeytin, yaşlanma karşıtı olmasının yanı sıra birçok sağlık sorununa karşı oldukça etkili koruma ve direnç sağlar.

İlaç sanayisinden kozmetik sanayisine kadar birçok alanda kullanılan zeytin ve zeytinyağı, birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Kan şekerini ve kolesterolü düşüren zeytin, kansere karşı koruma sağlar, karaciğeri çalıştırır, kemik gelişimini destekler ve bağırsak kanserine karşı koruyucu bir etki sağlar.

 


Kalp Sağlığı

zeytinin-kalbe-faydasi-.jpg

Kalp sağlığı açısından mucizeler yaratan zeytin ve zeytinyağı, kolesterol oranını dengede tutarak kalp ve damar sağlığına büyük oranda katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda her gün düzenli olarak iki yemek kaşığı zeytinyağı tüketmenin kötü kolesterol oranını düşürdüğü ve aynı zamanda vücudu serbest radikallere karşı koruduğu belirtilmektedir.

Kanserden kolesterole kadar birçok hastalığın ilerlemesini önleyen zeytin ve zeytinyağı, kalp sağlığı açısından olmazsa olmazlardandır. Kolesterol seviyesinin yanı sıra kalp damarlarında tıkanıklık ve sertleşme gibi sorunları önleyerek birçok kalp hastalığına karşı ekstra koruma sağlar. Aynı zamanda kalp ritim bozukluğunu da önler.

 


Kanser

kanser-ve-zeytin.jpg

İçeriğindeki antioksidan ve anti enflamatuar özelliği sayesinde kansere karşı oldukça etkili olan zeytin, kanser oluşumuna ve gelişimine karşı koruma sağlar. Bu özelliği sayesinde kansere karşı doğal bir koruma ve direç sağlayan zeytin, vücut direncini arttırarak ekstra bir koruma sağlar.

İçeriğindeki bileşenler ve vitaminler sayesinde göğüs kanseri, bağırsak kanseri ve mide kanseri gibi birçok kanser türüne karşı oldukça etkilidir. Hücre sağlığına katkıda bulunan ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan zeytin bu özelliği sayesinde kansere karşı mücadele etmektedir.

 


Kemik Sağlığı

zeytinin-kemiklere-faydasi-.jpg

Kalsiyum kaybını önleyen zeytin ve zeytinyağı, başta çocuklar olmak üzere kemik gelişimine katkı sağlayarak kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Kemik erimesi ve kemik yumuşaması gibi ciddi rahatsızlıklara karşı önlem alan zeytin, iskelet sistemini koruyarak güçlenmesini sağlar.

İçeriğindeki önemli vitaminler sayesinde çocukların yanı sıra yaşlılarında düzenli olarak zeytin ve zeytinyağı tüketmesi kemik sağlığına katkıda bulunarak çeşitli kemik hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar. Özellikle hamilelik döneminde tüketilen zeytin ve zeytinyağı, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimine katkı sağlamaktadır.


Sindirim Sistemi

sindirim-sistemi-007.jpg

Düzenli tüketim ile birçok sindirim sistemi hastalığına karşı koruma sağlayan zeytin ve zeytinyağı, kolon kanserinden kabızlığa kadar pek çok alanda koruma sağlamaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenleyen ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına karşı koruma sağlayan zeytin, aynı zamanda pankreas ve hormon sağlığını düzenler.

 


Cilt ve Saç Sağlığı

cilt-ve-sac-sagligi.jpg

Zeytin ve zeytinyağının cilt sağlığına faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Birçok kozmetik ürününde sıkça kullanılan zeytin, zengin bir E vitamini deposudur. Cilt sağlığı açısından oldukça önemli ve faydalı olan E vitamini, zeytin tüketimi ile kolayca karşılanabilir. Aynı zamanda birçok cilt maskesinin yapımında kullanılan zeytinyağı, cilt kuruluğundan cilt kanserine kadar etkili bir koruma sağlar.

Zeytinyağı ile saçlarınızın daha parlak, yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Direk olarak saç ve saç diplerinize uygulayabileceğiniz zeytinyağı, saç köklerini ve saç derisini besleyerek saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.


Zeytinyağının 20 Faydası

1. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. 

Zeytinyağı başta A ve E vitamini olmak üzere içeriğinde bulunan çeşitli vitaminler nedeniyle hücre yenilenmesini sağlamaktadır.

zeytinyagi2.jpg

2. Dişlerin sararmasını önler

Zeytinyağı doğal yollarla, evde uygulayabileceğiniz diş bakımınızı sağlar.

zeytinyagi3.jpg

3. Saçta dökülmeyi engeller

Zeytinyağı sadece yemeklerinizin, salatalarınızın daha lezzetli olmasına değil ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hem dökülme karşıtı olarak hem de saçlarınızda bulunan kırıkların tedavisi için kullanılabilmektedir.

zeytinyagi4.jpg

4. Cilt pürüzsüzlüğünü sağlar

Zeytinyağının yüze faydaları bakımından diğer bitki yağlarından oldukça avantajlıdır. Cildinize uygulayacağınız zeytinyağı maskesi ile cildiniz daha pürüzsüz bir hale kavuşur. 

zeytinyagi5.jpg

5. Çocukların gelişimine yardımcı olur

Anne sütündede bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, normal kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır. 

zeytinyagi6.jpg

6. Kas ağrılarına yardımcı olur.

Kahvaltıdan önce alınan bir çorba kaşığı zeytinyağı, bu ağrı ve semptomları azaltıp, hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

zeytinyagi7.jpg

7. Kansere karşı koruyucudur.

Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korumaktadır. 

zeytinyagi8.jpg

8. Sindirim sistemine iyi gelir.

Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı, basit kronik kabızlığa iyi gelir. Ayrıca basur şikayetlerini de giderir. 

zeytinyagi9.jpg

9. Kan şekerini dengeler.

Zeytinyağı kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur ve şeker hastaları için diğer yağlara oranla son derece uygun bir yağdır.

zeytinyagi12.jpg

10. Diyet yaparken yardımcı olur.

Zeytinyağı, hem çok sağlıklı hem de diyet için çok masum olan bir besindir. Diyetlerde kişiyi tok tutmada ve sindirim sistemini çalıştırma konusunda zeytinyağından asla vazgeçilmemeli. 

zeytinyagi1-001.jpg

11. Sivilce ve siyah nokta problemlerini giderir.

Zeytinyağının içeriğindeki antiseptik özelliğinden dolayı sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyebilir.

zeytinyagi11.jpg

12. Ayak ağrılarını giderir.

Uzmanlar zeytinyağını ağrıya karşı "birebir" bitki yağları arasında gösteriyor. Bunun sebebi ise sızma zeytinyağında, ağrı kesici ilaçlarda da bulunan "İbuprofen" adlı maddenin bulunmasıdır.

zeytinyagi12-001.jpg

13. İz ve çatlak görünümünü azaltır.

Zeytinyağı, derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

zeytinyagi13-001.jpg

14. Yaşlılık etkilerini azaltır.

Zeytinyağı yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hemde beyin fonksiyonları üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.

zeytinyagi15.jpg

15. Ciltteki kuruluğun önüne geçer.

Nemlendirici ve besleyici özelliği kuruluğa karşı etkili çözümler arasında yer almaktadır. 

zeytinyagi16.jpg

16. Cilt sarkmasını önler.

Zeytinyağı içeriğindeki vitaminler sayesinde, ciltteki sarkmaları azaltabildiği gibi yazın doğal bir bronzluk sağlamanızda yardımcı olur.

zeytinyagi17.jpg

17. Ses tellerini korur.

Birçok sanatçınında ses tellerini korumak için kullandığı zeytinyağını siz de korumak için kullanabilirsiniz.

zeytinyagi18.jpg

18. Cilde parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

Yiyeceğin yanısıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondurda. 

zeytinyagi19.jpg

19. Boğaz hastalıklarını giderir.

Zeytinyağı günlük hayatınızda çokça karşılaştığınız boğaz hastalıklarına karşı sizi korurken aynı zamanda boğazdaki gıdıklanma problemini de ortadan kaldırır.

zeytinyagi2-001.jpg

20. Elleri yumuşatır.

Birçok el kremi ve losyondan daha etkili bir nemlendirici içeriğe sahip olan zeytinyağı, ellerinizi doğal yollarla yumuşatmanızı sağlar. 

zeytinyagi2-002.jpg


UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
5
3
1
1
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.