Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Faydaları ve Kullanımı

Yemeklerden sağlığa, sağlıktan günlük hayatın püf noktalarına kadar hayatın pek çok alanında kullandığımız zeytinyağının faydalarını sizler için derledik.
Doğanın Mucizesi Zeytinyağının Faydaları ve Kullanımı

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Cilt, saç, bağırsak hastalıkları ve kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisine olumlu katkıda bulunmaktadır. 300 ile 400 yıl ömrü olan zeytin ağacı “ölümsüz ağaç” olarak da bilinmektedir.

Yıllardır insanlar çeşitli tedavilerde, güzellik maskelerinde ve yemeklerde kullanılıyor. Zengin bir antioksidan kaynağı olan zeytin ve zeytinyağı doğal bir ilaçtır. Yemeklerde sıkça kullanılan zeytinyağı sayesinde bağırsak ve mideniz temizlenir ve sindiriminizi kolaylaşır. Uzmanlar kızartmalarda dahi zeytinyağı kullanımı önermektedir. Peki zeytinyağının faydaları nelerdir?

İşte doğanın mucizesi zeytinyağının faydaları;

Zeytinyağının 20 Faydası

1. Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı başta A ve E vitamini olmak üzere içeriğinde bulunan çeşitli vitaminler nedeniyle hücre yenilenmesini sağlamaktadır.

2. Dişlerin Sararmasını Önler

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı doğal yollarla, evde uygulayabileceğiniz diş bakımınızı sağlar.

3. Saçta Dökülmeyi Engeller

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı sadece yemeklerinizin, salatalarınızın daha lezzetli olmasına değil ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hem dökülme karşıtı olarak hem de saçlarınızda bulunan kırıkların tedavisi için kullanılabilmektedir.

4. Cilt Pürüzsüzlüğünü Sağlar

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının yüze faydaları bakımından diğer bitki yağlarından oldukça avantajlıdır. Cildinize uygulayacağınız zeytinyağı maskesi ile cildiniz daha pürüzsüz bir hale kavuşur.

5. Çocukların Gelişimine Yardımcı Olur

Zeytinyağının Faydaları

Anne sütünde de bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, normal kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.

6. Kas Ağrılarına Yardımcı Olur

Zeytinyağının Faydaları

Kahvaltıdan önce alınan bir çorba kaşığı zeytinyağı, bu ağrı ve semptomları azaltıp, hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

7. Kansere Karşı Koruyucudur

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korumaktadır.

8. Sindirim Sistemine İyi Gelir

Zeytinyağının Faydaları

Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı, basit kronik kabızlığa iyi gelir. Ayrıca basur şikayetlerini de giderir.

9. Kan Şekerini Dengeler

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur ve şeker hastaları için diğer yağlara oranla son derece uygun bir yağdır.

10. Diyet Yaparken Yardımcı Olur

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı, hem çok sağlıklı hem de diyet için çok masum olan bir besindir. Diyetlerde kişiyi tok tutmada ve sindirim sistemini çalıştırma konusunda zeytinyağından asla vazgeçilmemeli.

11. Sivilce ve Siyah Nokta Problemlerini Giderir

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının içeriğindeki antiseptik özelliğinden dolayı sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyebilir.

12. Ayak Ağrılarını Giderir

Zeytinyağının Faydaları

Uzmanlar zeytinyağını ağrıya karşı "birebir" bitki yağları arasında gösteriyor. Bunun sebebi ise sızma zeytinyağında, ağrı kesici ilaçlarda da bulunan "İbuprofen" adlı maddenin bulunmasıdır.

13. İz ve Çatlak Görünümünü Azaltır

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı, derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

14. Yaşlılık Etkilerini Azaltır

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.

15. Ciltteki Kuruluğun Önüne Geçer

Zeytinyağının Faydaları

Nemlendirici ve besleyici özelliği kuruluğa karşı etkili çözümler arasında yer almaktadır.

16. Cilt Sarkmasını Önler

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı içeriğindeki vitaminler sayesinde, ciltteki sarkmaları azaltabildiği gibi yazın doğal bir bronzluk sağlamanızda yardımcı olur.

17. Ses Tellerini Korur

Zeytinyağının Faydaları

Birçok sanatçının da ses tellerini korumak için kullandığı zeytinyağını siz de korumak için kullanabilirsiniz.

18. Cilde Parlaklık ve Yumuşaklık Kazandırır

Zeytinyağının Faydaları

Yiyeceğin yanı sıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; aynı zamanda tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyon olarak da kullanılır.

19. Boğaz Hastalıklarını Giderir

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı günlük hayatınızda çokça karşılaştığınız boğaz hastalıklarına karşı sizi korurken aynı zamanda boğazdaki gıdıklanma problemini de ortadan kaldırır.

20. Elleri Yumuşatır

Zeytinyağının Faydaları

Birçok el kremi ve losyondan daha etkili bir nemlendirici içeriğe sahip olan zeytinyağı, ellerinizi doğal yollarla yumuşatmanızı sağlar.

UYARI!

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Benzer İçerik Önerileri
Zeytinyağının Saça Faydaları ve Maske ÖnerileriHakiki Zeytinyağı Sahtesinden Nasıl Ayrıt Edilir?

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.