Yulafın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Yulaf Zayıflatır Mı?

Yulafın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Yulaf Zayıflatır Mı?
20.10.201514:53

Oldukça iyi bir lif kaynağı olan yulaf, içerisinde fazlasıyla vitamin ve mineral barındırmaktadır. Günümüzde pek çok kişi taradından tüketilen yulaf hastalığın şifası olmaya devam ediyor. İşte yulafın birbirinden ilginç ve muazzam faydaları.

Haber güncelleme tarihi 23.02.2021 14:50

Yulaf Hakkında Bilgiler ve Faydaları

Genellikle sporcuların tercih ettiği doğal besinlerden biri olan yulaf insan sağlığına birçok konuda faydalı bir besindir. Bu içeriğimizde yulafın kullanım alanlarını, insan sağlığına faydalarını, hangi hastalıklara iyi geldiğini ve yulaf ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını sizlere sunacağız. İşte yulafın insan sağlığına mucizevi faydaları...

giriş-053.jpg


Sağlıklı beslenme için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri olan yulaf ve yulaf ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız. 


Yulafın İnsan Sağlığına Mucizevi 10 Faydası

Sağlıklı beslenme programlarında ve diyet listelerinde sıkça yer alan yulaf, vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüketim ve sağlık açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan yulaf, cilt sağlığından uykusuzluğa kadar birçok alanda etki sağlamaktadır.


1. Cilt Sağlığına İyi Gelir

cilt-sağliği-007.jpg

Çok eski yıllardan beri cilt bakımında kullanılan yulaf, M.Ö 2000’li yıllardan beri cilt bakımında sıkça tercih edilmektedir. Özellikle akne tedavisinde oldukça etkili sonuçlar veren yulafı süt ile 10 dakika pişirildikten sonra ılık olarak cilde uygulandığında akne ve sivilce oluşumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu uygulama ile ciltte akne ve sivilce oluşumunu en aza inebileceği gibi ciltte meydana gelen pul pul dökülmelerde ortadan kalkacaktır.

cilt-sağliği2.jpg

Yulafın sivilce ve akne tedavisindeki etkilerinin yanı sıra süt ve bal ile hazırlanan karışım ile cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece cildinizdeki serbest radikallerin bal ile temizlenmesini sağlayabilir ve cildinizdeki gözeneklerin küçülmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak karışımı hazırlarken süt ve yulafı pişirdikten sonra ılımasını beklemelisiniz. Ilık olan karışıma balı ekledikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt bakımında oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan yulaf, cilt temizliği, kaşıntılar, su çiçeği, cilt ve deri iltihaplanması gibi problemlerin tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bu nedenle birçok deri hastalığının tedavisinde yulaftan yararlanılmaktadır. Düzenli ve doğru olarak uyguladığınız yulaf bakımı cildinizi nemlendirmenin yanı sıra parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.


2. Saç Sağlığına İyi Gelir

saç-sağliği-003.jpg

Saç sağlığı açısından oldukça faydalı olan yulaf, saç ve saç derisinin nemlenmesini sağlamaktadır. Gerek cilt gerekse de saç bakımı ile kaşıntıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda yulafın saç dökülmelerini ortadan kaldırdığı belirtilmiştir. İçeriğindeki demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller saç dökülmesinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde yulaf tüketimi ile saç köklerinin beslenmesi ve güçlenmesi söz konusudur.


3. Uykusuzluğa İyi Gelir

uykusuzluğ.jpg

Sinir sisteminin rahatlanmasını sağlayarak kişinin stresten uzaklaşmasını ve sakinleşmesini sağlamaktadır. Sindirim sisteminden sinir sistemine kadar birçok alanda fayda sağlayan yulaf, merkezi sinir sisteminin olumlu yönde etkilenmesini ve uykusuzluğa karşı oldukça etkilidir. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller ile yatmadan 1-2 saat önce süt veya yoğurt ile tüketilen yulaf rahat bir uyku geçirmenizi sağlar. Sinirlerinizin yatışmasını ve rahatlamanızı sağlayarak deliksiz bir uyku geçirmenize yardımcı olur.


4. Sindirim Sistemine İyi Gelir

sindirim-sistemi-021.jpg

 

Yulaf denilince akla ilk gelen özelliklerden biri sindirim sistemine olan katkılarıdır. Sağlıklı beslenme ve diyet programlarının olmazsa olmazlarından biri yulaftır. Sinirimi kolaylaştırıcı özelliğinin yanı sıra birçok sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayan yulaf, gastrit ve kolit gibi rahatsızlıklarında tedavisinde oldukça etkili bir sonuç vermektedir. Yüksek oranda lif içeren yulaf sindirimi kolaylaştırarak kilo kontrolünün sağlanmasına da yardımcı olmaktadır.


5. Mide ve Bağırsaklara İyi Gelir

mide-ve-bağirsaklar.jpg

 

Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Mide yanmaları ve mide ekşimesine karşı iyi gelen yulaf mide enzimlerinin demlenmesini sağlamaktadır. Bağırsakların temizlenmesini de sağlayan yulaf sindirim sistemi ve boşaltım sistemine iyi gelmektedir.


6. Regl Ağrılarına İyi Gelir

regl-ağrilari-003.jpg

Yulaf içerdiği besinler sayesinde regl dönemindeki ağrı ve şişkinliği azaltır. Mide rahatsızlıklarına iyi gelen yulaf boşaltım sistemi sorunlarını azaltır. Kadın hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılan yulafın regl döneminde tüketilmesi ağrıları azaltacaktır.


7. İdrar Söktürücü Özelliği Vardır

i̇drar-söktürücü-004.jpg

Mesane ve böbrek sağlığına iyi gelen yulaf idrar yolu enfeksiyonlarını giderir. Ayrıca yulaf doğal bir idrar söktürücü olup bu tip problemlerin önüne geçmektedir. Prostat ve benzeri hastalıklara yakalanmamak için yulaf kullanımı önemlidir.


8. Kalp Sağlığına İyi Gelir

kalp-sağliği-006.jpg

Kan basıncını dengelemeye yarayan yulaf kalp sağlığını korur ve kolesterolü dengeler. Bu sayede sağlıklı yaşamın şifresi olan yulafı günlük olarak kullanmanızı öneririz. 


9. Kas ve Kemik Gelişimine İyi Gelir

kas-ve-kemik-gelişimi.jpg

Özellikle sporcuların sıkça kullandığı doğal besinlerden biri olan yulaf lifli yapısı sayesinde kas ve kemik gelişiminde oldukça önemlidir. Vücut sporuyla uğraşanların kas gelişiminde kullandığı yulaf kasların güçlenmesini sağlar.


10. Enerji Verir

enerji-verir-005.jpg

Vücudun canlanmasını sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran yulaf vücuda enerji vermektedir. Gün içerisinde gerekli olan enerjiyi yulaf tüketerek edinebilirsiniz. 


Yulaf Nedir?

yulaf-nedir.jpg

Buğdaygiller familyasına ait olan yulaf, içeriğindeki vitamin ve mineraller ile sağlık açısından  oldukça faydalıdır. Bol miktarfa nişasta içeren yulaf aynı zamanda lif bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen yulaf, Haziran ayı itibari ile çiçeklenmeye başlamaktadır. Yeşilken toplanan yulaf, daha sonra kurutularak tüketime hazırlanır. İçeriğindeki protein ve lif oranı gün içinde vücudun ihtiyacı olan lif ve proteini büyük ölçüde karşılamaktadır. Yulafın içeriğindeki protein ve lif oranının yanı sıra karbonhidrat, B6 vitamin, tiamin, riboflavin, niasin ve folat içermektedir. Tüm bu bileşenler vücut sağlığı açısından oldukça faydalıdır.


Yulafın İçerisinde Hangi Mineraller Var?

yulafin-i̇çerisinde-hangi-mineraller-var.jpg

Yulafın içerisinde bulunan minerallere değinmek gerekirse bol miktarda fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, sodyum ve bakır içerdiğini söyleyebilir. Böylece vücut sağlığı için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri barındıran yulaf oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Lif kaynağı olan yulaf, aynı zamanda oldukça iyi bir karbonhidrat, protein ve enerji kaynağıdır. Uzmanlar özellikle kış aylarında yulaf ezmesi tüketilmesini önermektedir. Güne yulaf ezmesi tüketerek başlamak sizin için oldukça iyi bir enerji kaynağı olacaktır.


Yulaf Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

❓ Her Gün Yulaf Yersek Ne Olur?

Her gün yulaf tüketilmesi halinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımı artar. Kilo vermenin başlamasıyla etkisini gösteren her gün yulaf tüketimi kan şekerini de düzenler ve sağlıklı bir yaşam sunar. Ayrıca yulaf tüketimi sayesinde günlük alınan kalori miktarı da azalacaktır.


❓ Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir?

Yulaf ezmesini tek başına yemek biraz yorucu ve tatsız olabilir. Bu sebeple yulaf ezmesini yoğurt veya süt ile karıştırıp tüketmenizi öneriyoruz. Bunun yanı sıra yulaf ezmesini hamur işi ürünlerinizin içerisine karıştırıp tüketebilirsiniz. 


❓ Günlük Yulaf Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Bir porsiyon yulaf takribi olarak 8 yemek kaşığına denk gelmektedir. Bu da günlük alınması gereken protein miktarının %15'ine denk gelmektedir. Gün içerisinde 8 kaşık civarın da yulaf tüketimi beslenme için gayet yeterlidir.  


❓ Yulaf Ne İşe Yarar?

Vücudun günlük olarak tüketmesi gereken protein miktarının bir kısmını karşılayan yulaf aynı zamanda enerji verici etkisiyle gün içerisinde zinde olmamızı sağlar. Ayrıca insan sağlığına birden çok fayda sağlayan yulaf başta kalp sağlığı olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir.  


❓ Yulaf Ezmesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yulaf ezmesi insan sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Birçok hastalığın tedavisinde etkili olan yulaf ezmesi cilt hastalıkları, mide rahatsızlıkları ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 


Ahmet Maranki'nin Yulaf Ezmesi Hakkındaki Görüşleri

Kalp ve damar hastalıklarının iyileştirilmesinde oldukça faydalı görünen yulaf ezmesi yüksek tansiyon, varis problemleri, basur ve diyabet gibi hastalıkların tedavisinde de oldukça etkilidir. Ahmet Maranki'ye göre yulaf ezmesinin faydaları ise şöyle sıralanabilir; cilt sağlığı, kemik ve kas sağlığı, kolesterole iyi gelir, göğüs kanseri riskini azaltır ve sinir sistemini korur.


Canan Karatay'ın Yulaf Ezmesi Hakkındaki Görüşleri

Canan Karatay'a göre bütün işlenmiş ürünler faydasını kaybetmiş olup insan sağlığına zarar vermektedir. Karatay yulafın sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu söylüyor. Ancak sadece doğal olanların sağlıklı olduğunu da belirtiyor. Karatay'a göre işlem gören ve besin değerlerini kaybeden hazır yulaf ürünleri sağlıksızdır.  

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

Önerilen İçerik; ► Zencefilin İnsan Sağlığına Yararları!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.