Her Dakika Tehlike Saçan Yeryüzündeki 12 Aktif Yanardağ

Her Dakika Tehlike Saçan Yeryüzündeki 12 Aktif Yanardağ
28.05.201510:46

3. Jeolojik devirde mega yanardağ patlamalar ile yeryüzü oluşmuştur. Yanardağlar hala aktiftir. İşte hala aktif olan yanardağlar...

Haber güncelleme tarihi 16.11.2022 09:44

Dünyadaki En Aktif 12 Volkan

Eski zamanlardan beri yanardağlar, yıkıcı gücüyle insanları büyüleme ve korkutmaktadır. Dakikada, aktif bir yanardağ etrafındaki tüm yaşamı yok edebilir ve alan tanınan ve bilinenin aksine değişiklik gösterebilir. Bizde sizler için en aktif 10 yanardağı derledik.

İşte bir daha patlamaması umut edilen dünyadaki aktif volkanlar;

1. Chaiten Volkanı

aktif yanardağlar

1122 metre Şili’nin güneyinde yer almaktadır. En son Mayıs 2008’de volkan lav püskürtmeye başladı. 2009’da volkanın bir bölümü çökerek nehir vadisine karıştı.

2. Etna Yanardağı

aktif yanardağlar

İtalya'da bulunan en büyük yanardağlardan en büyük olanıdır. Bilim adamlarına göre en az 200 kez patlamıştır. Yüksekliğinden de anlaşılacağı üzere 3329 metredir. Ayrıca en aktif volkanlardan birisidir. En son 2010’da harekete geçmiştir.

3. Nyiragongo Yanardağı

aktif yanardağlar

Nyiragongo Yanardağı, Demokratik Kongo Cumhuriyetinde bulunan bir Ulusal Park’ın içerisinde yer almaktadır. Volkan tam 34 kere infilak etti.

4. Mayon Yanardağı

aktif yanardağlar

En çok harekete geçen volkanlardan bir tanesidir. Filipinlerde bulunan yanardağ, 400 yılda tam 49 kere lav püskürtmüştür.

5. Whakaari Volkanı

aktif yanardağlar

Whakaari volkanı, Yeni Zelanda da doğu sahilinde bulunmaktadır. Beyaz ada olarak bilinen bir adadır.

6. Saint Helens Yanardağı

aktif yanardağlar

1980 yılında o büyük patlamasıyla bilinir. Tam 57 kişi hayatını kaybetmişti. Amerika’nın Washington Eyaletinin Skamania kırsalında bulunmaktadır.

7. Kilauea Volkanı

aktif yanardağlar

En son 1983 yılında harekete geçen volkanda büyük bir patlama gerçekleşti. Deniz yönüne doğru giden lavlar ve çamur sayesinde yeni bir toprak parçası oluştu.

8. Popocatepetl Volkanı

aktif yanardağlar

Meksika’da ki en aktif yanardağ. Oldukça korkutucu bir volkan çünkü dünyada ki volkanlar arasında en şiddetli patlamalara sahne olmuştur. 1994 en son harekete geçtiği yıl. Hala varlığını korumaktadır.

9. Soufriere Volkanik Tepeleri

aktif yanardağlar

Karayipler’de bulunan ve hala aktif olan yanardağ en son 2010 Şubatta harekete geçmiştir.

10. Sakurajima Volkanı

aktif yanardağlar

Sakurajima Volkanı, bir rekora imza atmıştır. Sebebi ise 45 yılda 7300 kez patlamıştır.

11. Piton de la Fournaise

aktif yanardağlar

Dünyadaki en aktif volkanlardan biri olan Piton de la Fournaise, Reunion Adası'ndaki Hint Okyanusunda bulunmaktadır. Kalkan yanardağının yüksekliği 2,631 metredir. Faaliyetinin resmi olarak izlenmesi 17. yüzyılda başladı. O tarihten bu yana 150'den fazla büyük patlama görülmüştür.

12. Yasur

aktif yanardağlar

Gezegendeki en güçlü ve yıkıcı yanardağlardan biridir. Yeni Hebrides takımadalarının bir parçası olan Tanna Adası'nda bulunur. Her yıl binlerce turist fantastik şovunu izlemek için Yasur'u ziyarete gider. Geceleri Yasur harika görünmektedir.

Benzer İçerik Önerileri
Yanardağlar Hakkında BilgilerVezüv Yanardağı Hikayesi ve Hakkında Bilgi
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
168
5
32
6
41
5
63
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.