İki Şehri Yok Eden Vezüv Yanardağı Hikayesi ve Bilgileri

İki Şehri Yok Eden Vezüv Yanardağı Hikayesi ve Bilgileri
01.08.201815:42

Napoli şehrinin güneydoğusunda yer alan Vezüv Yanardağı hala aktif bir yanardağdır. Peki bu yanardağın hikayesi nedir ve tarihinde neler yaşanmıştır?

Haber güncelleme tarihi 25.09.2022 09:02

Vezüv Yanardağı Hakkında Bilgi

Vezüv Yanardağı, İtalya’nın Napoli şehrinin güneydoğusunda bulunan 1280 metre yüksekliğindeki yanardağdır. Vezüv Yanardağı’nın ilk püskürmesi 1979 yılında yaşanmıştır. Bu patlamanın ardından Herculanum ve Pompei şehirleri lavlarla örtünerek yok olmuştur. Vezüv Yanardağı günümüzde hala aktif bir yanardağdır. Zaman zaman buhar, duman ve lava fışkırtmaktadır. Lava kraterinin çapının ise 1200 metre olduğu söylenmektedir. Vezüv yanardağı M.S 79 yılında gerçekleşen Vezüv yanardağı felaketi ile bilinmektedir. Peki Vezüv yanardağının hikayesi nedir?

İşte İtalya'nın iki şehrini lavlarla yok eden Vezüv yanardağı hakkında bilgiler;

Vezüv Yanardağı Hikayesi

Vezüv Yanardağı Hakkında Bilgi

Vezüv Yanardağı, M.S. 79 yılındaki patlaması sonrası kısa bir süre içerisinde tüm Pompei’yi toplu bir mezar haline döndürmüştür. Bu patlamanın sonucunda yine 200 bini aşkın insan yaşamını yitirmiştir. Patlama sonrası tam 2 gün boyunca püskürme devam etmiştir. Pompei, Herculaneum ve Stabia bu patlamanın etkisiyle haritadan silinmiştir. Yerin 6-7 metre altına gömülen bu şehirler ardından kazı çalışmalarıyla geleceğe çok fazla iz bırakmıştır.

Bu tarihi eser niteliğindeki eski çağlara ait ögeler şimdi İtalya’daki müzelerde, çoğunlukla ise Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu yanardağ patlamasının sonrasında rivayetlerle anılan birçok hikaye bulunmaktadır. 1711 yılında İtalya’da bir köylü bahçede çukur kazarken birden bir duvara rastlamıştır. Yerin altında bir duvarla karşılaşmanın tuhaflığı ile toprağa gömülmüş bir medeniyetin ilk izlerine rastlanmıştır. Ardından yıllar sonra bu bölgeye bir su kanalı yapmak amacıyla gelen Bomenico Fontana tarafından kazı çalışmaları sürdürülmüştür.

Vezüv Yanardağı Hakkında Bilgi

Fontana ilk kazılarını 1709 yılında Herculaneum’da başlatmıştır. 1860 yılına gelindiğinde kazı işlemi İtalyan arkeolog Giuseppe Fiovelli’ye devredilmiştir. Patlama sonucu haritadan silinen şehirlerin ardından yapılan kazı çalışmaları yıllarca sürmüştür. Sonucunda ise eski medeniyetin ihtişamı ortaya çıkarılmıştır. Herculaneum şehrinin 7 kapısı olduğu, muhteşem caddelere sahip olduğu ve yüksek sınıfa ait özel yapılmış evlere rastlandığı anlaşılmıştır. Bu yerin altında etrafı duvarlarla çevrili tüm ihtişamıyla bir kent yaşadığı gerçeği saptanmıştır.

Vezüv Yanardağı Tarihi

Vezüv Yanardağı Hakkında Bilgi

Bu bölgede yaşayan insanlar Vezüv’ün gölgesinde yaşamanın tehlikesini ancak MS 79 yılında, yanardağdan çıkan kızgın kül ve lavların Pompeii ve Herkulaneum kentlerini kaplamasıyla öğrenmişlerdi. Kazı çalışmaları ve arkeolojik araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler ışığında ortaya çıkan medeniyet hakkında birçok bilgiye ulaşıldı.

Görkemli villalar, heykeller, duvar resimleri, mozaikler, tapınaklar ve pazarlar kül ve balçığın altında korunarak saklı kalmıştı. 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan bu antik kentler, 1748’de tesadüfen yeniden keşfedildi. Hatta günümüzde anlatılan rivayetlerden birisine göre bu araştırmalar ve çalışmaların sonucunda son gün pişmiş ekmeğin bile fırında bulunduğu söylenmektedir.

O zamandan bu yana yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu’nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağlıyor. Vezüv Yanardağı’nın hikayesi bu bölgenin tarihteki kaderini etkilemiştir. O tarihten bu yana da bu korku, yöre halkının bilinçaltına kazınmış durumdadır. Yüzyıllar boyuna tüm nesiller volkanik dağın ne zaman patlayacağını yada tehlike yaratacağı üzerinde çalışmalar yapmış ve yapmaya da devam ediyor.

Vezüv Yanardağı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Vezüv Yanardağı Hakkında Bilgi

Vezüv Yanardağı Napoli’ye 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu yanardağ Vesevius Ulusal Parkı’nın bir parçasıdır ve ziyarete açık bir yanardağdır. Bu yanardağı görmek için, Napoli İstasyonundan trene binip Ercolano istasyonunda inmeniz gerekmektedir.

Sonrasında Compagnia Trasporti Vesuviani otobüsüne binmeniz gerekmektedir. Park alanından taşlık bir yoldan geçerek tepeye ulaşmak 20-30 dakikalık bir yürüyüş yolundan yürümeniz gerekmektedir. Yukarıdaki haritayı kullanarak Vezüv Yanardağı'na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerik Önerileri
Duyanları Şaşırtan Yanardağlar Hakkında 20 İnanılmaz BilgiHer Dakika Tehlike Saçan Yeryüzündeki 12 Aktif Yanardağ
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
400
310
440
290
294
289
279
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.