Yeni Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni araç alacak kişiler nelere dikkat etmelidir? Sizler için bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde araştırdık ve yazımızda derledik.
Yeni Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araba almak kuşkusuz dünyanın en güzel hislerinden bir tanesidir fakat alacağımız aracı çok iyi seçmemiz gerekiyor. Aldığımız araç beklentilerimize ve ihtiyaçlarımıza uygun olduğu takdirde keyifle binerken, tam tersi durumlarda sizin için işkenceye dönüşebilir. Arabaya her binişinizde bu işkence daha rahatsız edici boyutlara ulaşır ve sonunda satmak durumunda kalırsınız.

Aldığınız araç değer kaybedeceği için aldığınız fiyata satmanız pek mümkün olmayacaktır. Araçtan keyif almadığınız için daha uygun fiyata bir an önce elinizden çıkarmak durumunda kaldığınızda zararınız fazla olacaktır.

Otomobil fiyatlarını göz önüne alırsak, bir sürü para verdikten sonra sizi mutlu etmeyecek bir tercih yapmış olmanız hiç hoş bir durum değildir. Bu yüzden size otomobil alırken dikkat edilecek hususları anlatacağız.

1. Kullanım Amacı ve Boyutlar

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Alacağınız aracı nerede kullanacağınız kadar ne amaçla kullanacağınız da önemlidir. Örneğin aracı sadece şehir içinde kısa mesafelerde ve genelde tek başıma kullanacağım diyorsanız araç seçiminiz küçük tasarımlı ve küçük motorlu bir araç yönünde olmalıdır.

Çok eşyanız olmayacağı için bagajının küçük olması size dert olmayacaktır. Şehir içi trafiğinde hareketinizi kolaylaştıracak ve sıkışık trafik içinde manevra kabiliyetinizi artıracaktır. Bu aracın küçük motorlu olması yakıt tüketimi açısından size avantaj sağlayacaktır. Buna istinaden benzinli ya da dizel araç olması arasında pek fark olmayacaktır.

Aile arabası alacaksanız eğer sizin için arabadaki yaşam alanı ve bagaj hacmi önem kazanmaktadır. Aile fertleri ile çıkılacak yolculuklar için konfor sağlayabilecek aynı zamanda tüm ailenin eşyalarını muhafaza edebilecek bagaja sahip bir araç gerekliliği şüphesiz karar vermenizdeki ilk faktörlerden olacaktır.

Tüm aileyi sığdırdığınız bu aracın motorunun da büyük olması gerekmektedir. Güçlü bir motor tercihi yapmak sizin avantajınıza olacaktır. Az yakması için alınan küçük motorlu araçlar ağırlık etkisiyle zorlanmakta ve daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olmaktadırlar.

2. Konfor mu, Performans mı?

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Seçiminizi yapacağınız araçta aradığınız şeyin ne olduğuna kara verin. Arabadan eğer performans bekliyorsanız dizel yüksek beygirli araçlar ya da benzinli yüksek devir çevirebilen araçlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ekonomi istiyorsanız zaten küçük motorlu dizel ya da benzinli araçlar arasından seçiminizi yapmak durumundasınız.

Eğer konfor ve sağlamlık istiyorsanız araçtaki donanım paketlerini değerlendirmeniz gerekiyor. Daha düşük motorlu araçların baz donanım paketleri fiyat olarak da uygun olacağı için üstüne ekleyeceğiniz opsiyon donanımlar ile aynı fiyata performans yerine ekonomi odaklı daha fonksiyonel bir araç satın alabilirsiniz. 

Önemli bir nokta, arabayı almadan önce iyi araştırın fakat başkalarının yorumlarına çok kulak asmayın. Gidip test sürüşlerinizi kendiniz yapın ve kararınızı buna göre verin çünkü herkesin araçtan beklentisi ve araç izlenimindeki algısı farklı olacağı için size performans ya da donanım bakımından memnun edecek bir araç bir başkasını etmeyebilir. Çoğu yorumları incelerseniz bu çatışmayı görebilirsiniz.

3. Benzin mi Dizel mi?

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araba alırken herkesin ilk yanıtlaması gereken sorulardan biri dizel mi benzinli mi olması gerektiğidir çünkü ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının, dünyanın en pahalı akaryakıt fiyatları arasında olduğu malumunuz.

Litre fiyatı daha ucuz ve motor teknolojisi daha az yakıt tükettiği için ülkemizde satılan araçların %58-60 dizel motorlu araçlardır fakat dizel araçların fiyatları alırken de satarken de benzinli araçlara göre daha pahalıdır.

Benzinli motorlar daha uygun fiyatlıdır fakat tüketim değerleri daha yüksektir. Benzin fiyatlarının da dizele göre yüksek olmasıyla birlikte akaryakıta harcanan para artmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Benzin mi Yoksa Dizel mi?

4. Otomatik Vites mi, Manuel mi?

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Karar verme konusunda bir diğer soru işareti oluşturan konu da arabanın otomatik vites mi manuel mi olacağıdır. Otomatik vites arabalar yaygınlığını artırmaya devam etse de manuel vitesten vazgeçmek istemeyenlerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Buna fiyat farkı konusunu da eklersek her iki seçeneğin de kafa karıştırmaya devam edeceği bir gerçek.

Manuel şanzımanlı araçlar fiyat olarak daha uygundurlar. Otomatik vites araba yerine manuelini tercih ederseniz daha az kilometre yapmış ve daha genç bir araç alma şansınız olacaktır ama her gün trafik ile boğuşuyorsanız bu seçenek sizin için çok da mantıklı olmayacaktır.

 Manuel vites kullanamayan kişiler ya da sağladığı rahatlığı değişmek istemeyen için zaten seçenek bellidir. Otomatik şanzımanın bu rahatlığının yanında fiyatları manuel arabalara göre pahalıdır. Her markanın kullandığı otomatik şanzıman seçenekleri de farklı olunca kişilerin kafası otomatik daha da karışmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Otomatik Vites Çeşitleri Nelerdir?

Bu konuda tavsiye vermek mantıklı olmayacaktır. Kimisi otomatik vitesin rahatlığını severken kimisi de manuel vitesin keyfini sürmek istemektedir. O yüzden yaşadığınız bölgeye, trafik şartlarına, araç kullanma durumunuza ve zevklerinize göre seçim yapmanız doğru olacaktır.

5. Motor Hacmi ve Yıllık Vergisi

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Motor hacmi araç motorundaki silindirlerin hacmine göre yapılan sınıflandırmadır. Benzin ya da dizel seçeneklerinden birisinde karar kıldığınızı varsayarsak diğer önemli başlık alacağınız araçtaki motor hacmi olacaktır. Motor hacmi aracın gücünü, yakıt tüketimini ve vergisini doğru oranda etkiler. Yani siz büyük hacimli bir motor alırsanız ürettiği güç fazla olacağı için daha spor ve performanslı bir kullanım sunacaktır fakat yakıt tüketimi de o oranda yüksek olacaktır.

Bir diğer önemli faktör ise vergidir. Ülkemizde araçlara ödenen motorlu taşıtlar vergisi motor hacmine göre hesaplanmaktadır. Küçük hacimli motora sahip araçlar düşük, büyük hacimliler yüksek vergi ödemektedir. Her yıl ödendiği için bu para fazladan cebinizden çıkacaktır. Hesabınızı yaparken bunu düşünmenizde fayda olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Gelir İdaresi Başkanlığı Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

6. Pazar ve Model Araştırması

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araç hakkında pazarı iyi araştırmalısınız. Alacağınız modelleri belirlediğinizde, hangi modelin Pazar fiyatları ne civarda seyrediyor, hangisi daha çok tercih ediliyor ya da satarken kolay satılabiliyor araştırmasını mutlaka yapmalısınız. Alacağınız aracın ikinci el değeri de önemlidir. İkinci elde değer kaybedecek ya da acil satmak durumunda kaldığınızda aylarca ilanlarda bekleyecek modellerden uzak durmanızda fayda var.

Arabaların kronik sorunlarının anlatıldığı yorumları dikkate almanızı öneririz. Daha önce bu sorunların sıkça tartışılmış olması ortak bir sorun olduğunun ya da bu konularda aracın hassas olduğunun göstergesidir. Modelinizi seçmeden önce kronik sorunları var mı yok mu mutlaka iyi araştırınız. Hatta sanayide tanıdık ustalar varsa orada ilk ağızdan öğrenebilirsiniz.

Mutlaka test sürüşlerine gitmelisiniz çünkü karar verecek olan sizsiniz. Bir araçtan beklentini neyse o araçta görebilmeniz için kullanmanız gerekir. Bu yüzden okuduğunuz yorumların ne kadar doğru olduğunu öğrenmenin tek yolu test sürüşü yaparak arabayı test etmenizdir.

Hangi araç markası daha güvenlidir?

Araç güvenliği, marka bağımsız olarak, aracın sahip olduğu güvenlik özelliklerine ve test sonuçlarına bağlıdır. Yeni bir araç alırken, araçların güvenlik özelliklerini karşılaştıran bir kaynak kullanarak araştırma yapmak en iyisidir.

Otomatik vites mi yoksa manuel vites mi tercih edilmelidir?

Vites seçimi kişisel tercihe bağlıdır. Otomatik vites, daha kolay ve rahat bir sürüş deneyimi sunarken, manuel vites daha dinamik bir sürüş sağlayabilir. Ancak, otomatik vites araçların manuel vites araçlardan daha pahalı olduğunu unutmamak gerekir.

Araba fiyatını pazarlık yaparak düşürebilir miyim?

Evet, araba fiyatında pazarlık yapmak mümkündür. Satıcılar genellikle pazarlık yapmaya açıktır, ancak aracın fiyatının makul olduğundan emin olmak için önce araştırma yapmak önemlidir.

Satın almadan önce test sürüşü yapmak gerekiyor mu?

Evet, test sürüşü yapmak, aracın sürüş deneyimini deneyimlemek ve performansını gözlemlemek için önemlidir. Test sürüşü ayrıca aracın size uygun olup olmadığını ve rahat bir sürüş deneyimi sunup sunmadığını da belirlemenize yardımcı olacaktır.

Satın alma işleminden sonra garanti veya servis seçenekleri nelerdir?

Satın alma işleminden sonra, aracın garanti süresine bakın. Bazı üreticiler, garanti süresini uzatmak için ek bir ücret talep edebilirler. Ayrıca, araç bakımı ve onarımı için yetkili bir servis merkezi seçmek, aracınızın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum