Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yüze uygun seçilmeyen bir güneş gözlüğü dış görünüşün bütün güzelliğini bir anda bozabilir. Sizler için
Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çeşitli biçimlerdeki gözlük çerçevelerinin yüzünüze uygun olanı, size yeni bir görünüş kazandırır. Hayatımıza renk aktan gözlüklerin seçimi bazen çok zordur. Senenin trendi diye alacağınız yüzünüze oturmayan bir gözlük, sizi çok berbat bir görüntüye sokabilir.

Yuvarlak mı, ince çerçeveli mi gözlük seçmeliyim? diye düşünmeyin. Biz sizler için yüz şeklinize göre gözlük seçmenin püf noktalarını araştırdık ve aşağıda derledik.

Gözlük Seçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çerçevenin şekli, yüz şekliniz ile kontrast oluşturmalı, çerçevenin boyutları yüz boyutlarınız ile orantılı olmalı, göz bebekleriniz çerçeveyi tam ortalamalı, çerçeve rengiyle kıyafetiniz uyumlu olmalı, gözlüğünüzü sürekli giydiğiniz renklerde almalısınız.

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer oval yüze sahipseniz gözlük seçiminde özgür olabilirsiniz. Oval yüz hatlarına sahip bireyler köşeli ya da büyük gözlükler tercih ettiklerinde daha şık bir görünüme kavuşurlar. Yuvarlak yüzünüz varsa yuvarlak gözlükler tercih edebilirsiniz. Kare yüzünüz varsa da oval hatlara sahip, kenarları kare gözlüklere yönelebilirsiniz.

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Yüz tipinize göre güneş gözlüğü seçmeden önce sadece yüzünüzün resmini telefonunuz ile çekin. Daha sonrasında yüz şeklinizin neye benzediğini çıkarın. Eğer aşağıya doğru uzayan bir çene yapınız varsa uzun yüze, kafanız yuvarlaksa oval yüze, çene hatlarınız belirginse köşeli yüze sahipsiniz demektir. Yüz şeklinizi belirledikten sonra aşağıdaki maddeleri okuyabilir, size uygun olan gözlük şeklini bulabilirsiniz.

1. Uzun Yüz

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Uzun yüzlüler, yüzlerini olduğundan daha geniş gösterecek kabarık saç modellerine ilgi göstermemelidir. Takılacak gözlüklerin çerçevesi büyük ve kare şeklinde olmalıdır. Uzun yüzlülerin, yüzlerini olduğundan daha uzun gösterecek saç modellerini kullanmaları doğru değildir. Dilerseniz altı yuvarlak yapıda, üst tarafı köşeli gözlük çerçevelerini de tercih edebilirsiniz.

2. Oval Yüz

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer yüzünüz ovalse çok şanslısınız. Oval yüz hatlarına sahip bireylerin güneş gözlüğü seçerken dikkatli olmasına gerek yoktur. Oval yüz hatlarınız sayesinde yuvarlak, köşeli, kare gözlüklerin hepsi yüz şeklinize uyum sağlayacaktır. Oval yüz hatlarına sahip bireyler gözlük seçerken oldukça özgürdür.

3. Kare veya Dikdörtgen Yüz

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yüzünüzün şekli kare şeklindeyse, saçlarınızı yanlardan kabarık duracak şekilde kullanmalısınız. Takacak gözlüğünüzün de kenarı hafifçe yukarı kalkık olmalıdır. Kare şeklinde yüz, kare şeklinde çerçeve ve yüzün şeklini iyice meydana çıkaracak saç modeli de katiyen yakışmaz.

4. Yuvarlak Yüz

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yüz tipiniz yuvarlaksa, geometrik çerçeveleri bir deneyin. Özellikle, yüzünüzü uzun gösterecek dikdörtgen çerçeveler size çok yakışacaktır. Çerçeve konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir özellik ise, seçiminizi yüzünüzü daha uzun gösterecek ince çerçevelerden yana kullanmanız olacaktır.

5. Kalp Yüz Şekli 

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kalp şeklindeki yüz tipinde çıkık elmacık kemiklerine sahip olduğunuz için çok şanslısınız. Geniş bir alın ve dar bir çene ön plandadır. Alnınızdan daha geniş bir çerçeve seçerek hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Aynı zamanda çerçevenin alt kısmının daha ince olmasında dikkat edin.

6. Köşeli Yüz

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köşeli yüz, uçları yukarı doğru kalkık, çerçeveli gözlük yakışır. Saçların da yüzü tamamen serbest bırakacak kullanılması uygundur. Öte yandan, kalın ve gözün etrafını iyice kaplayan düz çerçeve köşeli yüzlere hiç yakışmaz. Bu yetmiyormuş gibi bir de saçlarla yüzü kapamak doğru değildir.

Yüz şekline göre güneş gözlüğü nasıl seçilir?

Güneş gözlüğünü yüz şekline göre tercih etmek için gözlüğünüzün suratınıza büyük veya küçük kalıp kalmadığına bakmanız gerekir. Yüz hatlarınıza rahatça oturan biz gözlük seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Aynı zamanda yüz şeklinizi bilmeli, internet üzerinde araştırmalar yaparak doğru gözlüğü seçmelisiniz.

Hangi yüz şekline hangi gözlük yakışır?

Hangi yüz şekline hangi gözlüğün yakışacağını anlamak için çerçeveleri genelde yuvarlak yapıda olanlardan yana kullanmalısınız. Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz gözlük sapınızı daha ince seçmeli, kare yüz şekline sahipseniz de sapı daha kalın tercih etmelisiniz.

Rayban gözlük hangi yüze yakışır?

Rayban gözlükler hemen hemen tüm yüz tiplerine uyum sağlayabilir. Rayban gözlükler ile hem şık hem de çekici gözükebilirsiniz. Kare yüz şekliniz varsa geniş çerçeve tercih edebilir, yuvarlak yüzünüz varsa yuvarlak rayban gözlüklere yönelebilirsiniz. Rayban gözlükler en çok keskin yüz hatlarına sahip insanlara yakışır.

Yuvarlak yüzlü kişiler nasıl güneş gözlüğü kullanmalı?

Gözlük seçimi ile ilgili en önemli kural gözlüğün yüz şekliyle zıt olmasıdır. Yuvarlak yüze sahip olan kişiler isteğe bağlı olarak kare güneş gözlüğü modelleri tercih edebilir. Yatay çerçevelere sahip kare modeller yüzü daha zayıf gösterir.

Güneş gözlüğü alırken kaşları kapatmalı mı?

Güneş gözlükleri kaşları kapatmanın yanı sıra kaş şekli ile uyumlu olmalıdır. İnce ve kavisli kaşlar için aynı şekilde ince, kavisleri tamamlayan yuvarlak gözlükler tercih edilebilir. Eğer kaşlarınız düzse kare gözlükler tercih etmelisiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum