Veysel Eroğlu Kimdir? Eğitim, Çalışma ve Siyasi Hayatı

Veysel Eroğlu, 18 Ağustos 1948'de Afyonkarahisar Şuhut'ta doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine olan Veysel Eroğlu hakkında daha fazlası için:
Veysel Eroğlu Kimdir? Eğitim, Çalışma ve Siyasi Hayatı

Veysel Eroğlu, 18 Ağustos 1948 yılında Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine'dir. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan Veysel Eroğlu, çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra siyasete atıldı. Evli ve 4 çocuk babası olan Veysel Eroğlu, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

2007-2011 arasında Çevre ve Orman Bakanlığı, 2011-2018 yılları arasında ise Türkiye Orman ve Su işleri Bakanlığı görevlerini üstlendi. 2018 yılında Afyonkarahisar Milletvekili olan Veysel Eroğlu halen görevini sürdürmektedir.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Veysel Eroğlu Kimdir?

1966 yılında Afyon Lisesi'nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü eğitimini tamamladı.

Eroğlu, Hollanda'daki Delft şehrinde yapılan araştırmalarda yer aldı ve 1984 yılında doçent oldu. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde profesör olarak görev yaptı. İTÜ İnşaat Fakültesi'nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Akademik hayatını tamamladıktan sonra, 1994 yılında İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi'nin Genel Müdürlük görevine atandı. Bu süre boyunca 600 tesisin hizmet vermesine yardımcı oldu ve atık su arıtma oranı %9'dan %90'a kadar artırıldı. Aynı zamanda 1994 yılından itibaren mevcut arıtma tesisleri tamamen yenilendi. 11 Ocak 1999 tarihinde görevinden istifa ederek ayrıldı, ancak 21 Mayıs 1999 tarihinde tekrar İSKİ Genel Müdürlüğü görevine atandı. Son olarak, 3 Ekim 2002 tarihinde bu görevinden ayrıldı.

Veysel Eroğlu, 4 Şubat 2003 tarihinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü görevine atandı. Bu süre boyunca Eroğlu, durmuş olan inşaatları yeniden hayata geçirdi ve 366 tesisin hizmet vermesine yardımcı oldu. Ayrıca yaklaşık 10 milyar TL'lik bir yatırımı tamamladı. 30 Aralık 2003 tarihinde bu görevinden ayrıldı, ancak 23 Mart 2004 ve 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında tekrar Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü görevine atandı.

Veysel Eroğlu'nun yayınlanan 350'nin üzerinde eseri bulunuyor ve bunların 45'i yabancı dildedir. Eserler arasında kitap, bilimsel makale, tebliğ ve mesleki teknik raporlar da bulunmaktadır.

Siyasi Hayatı

Veysel Eroğlu Kimdir?

Veysel Eroğlu, 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar adayı olarak Türkiye genel seçimlerinde milletvekili seçildi.

2011 yıllarındaki genel seçimlerde tekrar AK Parti Afyonkarahisar adayı olarak meclise girdi.

Veysel Eroğlu, Türkiye'nin 60. hükumetinde Çevre ve Orman Bakanlığı görevinde yer aldı, bu dönem boyunca bütün şehirler için içme suyu eylem planları ve ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin kurulması gibi çalışmalar yapıldı. Eroğlu'nun bu görevi 6 Temmuz 2011 tarihinde son bulmuştur.

Veysel Eroğlu, Türkiye genel seçimleri sonrasında Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulan 61. Türkiye Hükûmeti'nde Orman ve Su İşleri Bakanı olarak atandı. Bu dönemde, 3.107 tesisin hizmete açılması, Mavi Tünelinin Konya'da tamamlanması, Melen Projesi ile kıtadan kıtaya su verilmesi ve 1.450 adet meteorolojik gözlem istasyonunun kurulması gibi Türkiye'nin çeşitli projeleri hayata geçirildi.

2015 genel seçimlerinde İzmir milletvekili olarak hizmet vermeye devam etti.

Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye hükumetinde ve Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye hükumetinde de Orman ve Su İşleri Bakanı olarak devam etti.

10 Temmuz 2018'de Bekir Pakdemirli'ye bakanlık görevini devretti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bekir Pakdemirli Kimdir?

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.