Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
13.06.201517:25

Hem estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye neden olan hem de sağlık açısından önemli bir problem olan varisin nedenleri ve kurtulmanın yolları...

Haber güncelleme tarihi 31.07.2022 17:45

 Varis, toplumda 20-70 yaş arası karşılaşılan sağlık ve estetik açıdan önemli bir problemdir. Toplumda görülme sıklığı %20 ile %40 arasında olduğu belirtilen varis yaşam kalitesini etkileyen bir sorundur.

Dünya üzerinde genellikle kadınlar üzerinde gözüken ve hastalık olarak karşımıza çıkan varis nedir? Varis belirtileri nelerdir? Varis çeşitleri nelerdir?, İşte, tüm detaylarıyla varis;

Varis Nedir?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Derinin hemen altındaki toplardamarın şişmesi ve genişlemesine varis denir. Genellikle vücudun alt kısımları basınç altında kaldığı için o bölgeler daha çok etkilenmektedir. Başlangıçta damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülür, daha sonra büyük damar paketleri oluşabilir. Damar çatlamaları dahi görmek mümkündür. Varis tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Damarlarınıza zarar verme ihtimali vardır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Toplardamardaki basınç sebebiyle oluşan varisin büyüklüklerine göre farklılıkları vardır. Bu farklılıklar da çeşitlilik gösterir.

İşte varis çeşitleri;

1. Kılcal Varis 

Deriden çıkıntı yapmayan, 1-2 mm hatta daha küçük bile olabilen, kırmızı ve mor renkteki varisler kılcal varislerdir.

2. Orta Boy Varis

Deriden hafif çıkıntı yapan, 2-4 mm arasındaki yeşil renkli olan varisler orta boy varislerdir.

3. Büyük Varis

 Deriden hafif çıkıntı yapan, 4-15 mm arasındaki varisler büyük varislerdir.

Varis Neden Oluşur?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Uzun süre ayakta hareketsiz durmak, genetik yatkınlık ve fazla kilolar varis oluşumu için risk yaratan faktörlerdir. Varisin oluşumunda kalıtsal faktörler çok önemli bir yer tutmaktadır. Ailesinde varis olan kişilerde varis görülme olasılığı çok yüksektir. Ayrıca varisin kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir. Hormonal farklılık, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanma gibi etkenler varis görülme olasılığı yükselttiği için kadınlarda daha fazla görüldüğü söylenebilir. Bunlar ın yanı sıra fazla kilolar da varis oluşumuna etkide bulunmaktadır. Sıcak su da toplardamarın pıhtılaşmasına sebep olduğu için varis oluşumunu tetikler.  Bu yüzden sıcak su ve kaplıcalar varisi olan ya da varis riski taşıyan kişiler için çok zararlıdır. 

Hamilelikte Varis

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik öncesinde görülen varisler gebelik süresince büyüme gösterir ve sorunlara yol açabilir. Hamilelik öncesinde varis görülen kişilerde daha önceden tedavi yapılması gereklidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisler ise doğumdan sonra çoğunlukla görülmemektedir. Aynı zamanda genetik olarak etkin olan varis eğer anne ve babanızda da var ise gebelik döneminde sizde de olma ihtimali yüksek olabilir. Hamilelik döneminde kan damarlarındaki kan miktarı artar ve toplardamarlara ek yük bindirir. Rahmin büyümesi ile bacak ana toplar damarındaki baskı artarak kalbe kan taşınması güçleşir. Bu nedenle ayaklarda toplanan kan toplardamarlarda varis oluşturur.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
 

Varisin belirtileri birkaç şekilde ortaya çıkmaktadır. Genellikle akşam saatlerinde artan bacak ağrıları, ödem ve şişlikler, geceleri ortaya çıkan kramplar varis belirtisi olarak bilinmektedir. Varis oluşumu ciltte çatlamalara ve kanamalara sebep olabilmektedir. Bu sebeple bacaklarda oluşacak sıcaklık hissi ve lekeler varis belirtisi olarak görülmektedir. 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Varis tedavisi, varisin ileri boyuta olup olmamasına göre değişmektedir. Son yıllarda gelişen tedavi yöntemleriyle, varis tedavisinin başlangıç safhasından olan varislerden hemen kurtulmak mümkün hale geldi. Eğer başlangıç safhasında ise, lazerle yakma yöntemi kullanarak tedavi edilebilmektedir. Başlangıç aşamasında olan varis tedavisindeki bir diğer yöntem ise iğneyle damara ilaç sokup damarı yakma yöntemidir. Bu iki işlem de günü birlik acısız ve ağrısız yöntemlerdir. Bu tür bir tedavi uygulanan hastalar işlemden sonra hemen ayağa kalkarak günlük hayatlarına devam edebilmektedir. Eğer ileri boyutta varis sorunu yaşanıyorsa tek yöntem ameliyattır.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Varis hastalığına iyi gelen bazı etkenler vardır. Bu etkenler hem varisin ilerlemesine engel olur hem de varis tedavisinin ortadan kalkmasında etkilidir. İşte, “ varise ne iyi gelir? “ sorusunun cevapları…

  • Varis hastaları günlük 30 ile 60 dakika arasında yürümelidir.
  • Bacaklarınızı uzatıp bir süre yukarıda tutun.
  • Varis yastığı kullanın.
  • İmkan yarattıkça bol bol yüzün.
  • Varis çorabı kullanmaya özen gösterin.
  • Çalışırken olduğunuz yerde sabit kalmayın.
  • Kilolarınızdan kurtulmak için çaba sarf edin.
  • Bacaklarınızı mesaj yoluyla rahatlatın.
  • Varis hastalığı ilerlemeden tedavi olmayı unutmayın.
İlginizi Çekebilir
Varise İyi Gelen Bitkiler, İçecekler, Yiyecekler

Varis Çorabı Nedir ve Varis Çorabı Fiyatları

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Varis tedavisinde yıllardır kullanılan "Varis Çorabı" doktorlar tarafından varis hastalığı tedavisinde halen daha tavsiye edilmektedir. Varis çorapları giyildiğinde, damara uygulanan basınçtan dolayı ağrılar azalmaktadır fakat varis çorapları çıkartıldığında ağrı tekrardan baş göstermektedir. Varis çorapları tedavisi kesin çözüm değil daha çok geçici bir çözümdür. Doktorunuzdan alacağınız net bilgiler dahilinde muayene sürecini istediğiniz yönde devam ettirebilirsiniz. Varis çorabı fiyatları kendi içerisinde büyük farklılıklar yer almaktadır. 50 TL'den başlayıp 500 TL'ye kadar çıkan fiyatlar yer almaktadır. Bazı varis çorapları ise çok daha yüksek fiyatlarda satılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir
En İyi Varis Çorapları ve Fiyatları

Varis çoğunlukla kadınlarda görünüp bir toplardamar hastalığıdır. Varisle ilgili oluşmuş olan bir kanı var güneşin varise sebep olduğuna dair. Uzmanlar bunun yanlış olduğunu söyleyip, ancak varisli bacaklarda güneş banyosu sırasında yükselen ısıyla birlikte, damarların büyümesine ve çok daha belirgin hale geleceğinin altını çizdiler. Cilde yakın olan damarların içi aşırı kanla dolup, vu bu kan artışı varislerin daha çok büyük gözükmesine neden olur. Üstelik buna sadece güneş sebep olmaz, sıcak duş almak, uzun süren hamam keyifleri de varisleri etkiler.

Varisten Nasıl Kurtulunur?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Varis probleminden tamamen kurtulmak mümkün. Bunun için varis tedavisine bir an önce başlanıp, bu damar hastalığının kontrol altına alınması gereklidir. Çeşitli tedavi yöntemleri mevcut. Estetik International kliniklerinde, farklı varis tedavileriyle, kişiye özel çözümlerle varis sorunu kökten halledilebilir. Yaz ayında varis problemi yaşayanlara verilecek tavsiyeler ise, Isı kaynaklarından kaçınmak, damarların genişlemesinin önüne geçmek gibi.

Sigarayı hayatınızdan çıkarmanız, varisli bacakları aşağıya sallandırmak yerine kalp seviyesinin yukarısında tutmak gereklidir.

Varisli Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Varis hastalarının dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Varis problemi yaşayan kişilerin uzun süre ayakta kalmamaları ve uzun süre oturur vaziyette durmamaları gereklidir. Mutlaka spor yapmaları gerekir. Ve haftada 3 kez 30 dakika yürümeleri gerekir. Sıcak duş aldıktan sonra bacaklarına soğuk su tutmaları gerekir. Güneşlenildiği zaman hemen ardından soğuk suyla bacaklar mutlaka rahatlatılmalıdır. Lifli gıdalar tüketilmelidir. E vitamini tüketilmelidir. Toplardamarı güçlendiricidir.

Varis Çorapları Faydalı mıdır?

Varis Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Varisli hastalar için varis çorapları son derece faydalıdır. Bu çorapların özelliği çok fazla basınçlı olmalarıdır ve bacağa çok yüksek miktarda basınç uygularlar. Giyilmesi çok zor çoraplardır. Birinin yardımına ihtiyacınız olabilir. Çorap varken çok rahatlatıcı etkisi vardır ancak çıkınca tekrar şikayetler devam eder. Yani varis çorapları kalıcı bir tedavi yöntemi değildir.


Bacaklarda varis neden oluşur?

Bacaklardaki toplardamarların yapısının bozulması sonucunda varis oluşur. Bozulan damar yapısı kapakçıların görevini yerine getirememesine neden olur. Bu durumda damarlar genişler, uzar ve bükümlü hale gelir. Varis oluşumu kolaylaşır.

Bacaklardaki varise ne iyi gelir?

Varise iyi gelen besinler, bitkiler ve çaylar vardır. Bacaklardaki varisi yok etmek için çaylardan ada çayı, at kuyruğu çayı, içeceklerden maydanoz suyu, bitkilerden ekinezya, hamamelis otu sürülerek veya direkt yutularak tüketilebilir.

Varis ne zaman tehlikeli olur?

Bacaklarınızda kızarıklık var ise, şişlik mevcutsa veya ayağınızın üzerine basamama gibi durumlar meydana geliyorsa acil varis tedavisine başlanılması gerekir. Varisler ölümcül bir durum oluşmasına sebep olabilmektedir.

Hangi varis tehlikeli?

İç toplardamarlarda meydana gelen varis dışarıdan görülmez fakat dış toplardamar varisine göre çok daha tehlikelidir. Bacaktaki kanı kalbe götüren toplardamar olduğu için iç varis dış varise göre tedavi edilmelidir.

Yazın varis artar mı?

Özellikle yazın sıcakların da artmasıyla estetik görüntüsünün yanında varis sıkıntısı yaşayan kişi , bacak ağrısı, bacak yorgunluğu, şişme ve ağırlık, cilt renk değişimi gibi olaylarla karşı karşıya kalabiliyor. Varisin ortaya çıkışı ise, zamanla zayıflayan damar duvar sebebinden kaynaklıdır.

Varisler ilerlerse ne olur?

Varisler ilerlediği zaman şişlik ve ödeme neden olur. Damarlarda sıvı kaçışı sonucunda oluşan ödem hastaya ciddi rahatsızlık verir. Varis ülseri ilerlemiş varis problemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Hangi spor varise iyi gelir?

Bisiklet sürmek baldır kaslarınızı çalıştırarak toplardamarlarındaki kanın kalbe doğru geri dönüşüne katkıda bulunmaktadır. Squat, yürüyüş, yüzme, topuklar üzerinde yükselmek varisler için etkilidir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.