Varis Nedir? Hakkında Bilgiler

Varis Nedir? Hakkında Bilgiler
10.07.201511:01

Kötü bir görünümle birlikte kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayabilen varis, genetik olmakla birlikte mesleki durumlardan ötürü de kaynaklanmaktadır. Hamilelikte de görülen varisin tanı ve tedavisi nedir?

Haber güncelleme tarihi 13.12.2018 15:49

Varis Nedir?

Varisler deri altındaki toplardamarların gözle görülebilir şekilde genişlemesidir. Toplar damarlar kirli kanın temizlenmesi için ters yönde bir akış ile kanı akciğer ve kalbe taşır. Toplardamarlarda kanın geri gelmemesi için kapakcıklar bulunur. Bu kapakcıklar yapısının bozulması ile kan geri gelerek damarlarda biriktirme yapar ve basınçla oluşturarak varis oluşumuna neden olur.

varis-nedir.jpg

 

Varis problemi aileden gelen genetik bir durum olabileceği gibi aynı zamanda uzun süre ayakta kalma ve hareketsiz durmanın yanı sıra fazla kilolarda varis oluşumunu tetiklemektedir. Çirkin bir görüntüye neden olan varisler gün içerisinde çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir.

Varis genellikle yorulma ayaklarda ağrı, kramp, kaşıntı, sıcaklık, şişlik ve ağırlık hissi oluşturmaktadır. Varis kişinin yaşam kalitesini etkileyerek günlük aktivitelerini kısıtlamaktadır. Aynı zamanda her hastada olmamak koşulu ile varis pıhtılaşması, varis kanaması ve ayak yarası  gibi birçok probleme neden olabilmektedir. Varis başlangıçta kılcal damarlar mavi veya yeşil renkte olup varisin ilerlemesiyle cildi kahverengine dönüştürüp varis ülserine neden olur.


Varisin Belirtileri ve Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?

 • Genellikle ayak bileğinde veya bacağın dizden aşağısında şişkinlik görülür.
 • Ağrı varisin neden olduğu başlıca sorunlardandır. Ayağın genelinde görülür ve varis çorabı ile ağrı azaltılabilir.
 • Geceleri bacakta kramp olmaktadır.
 • Ayak parmaklarında uyuşma görülür.
 • Ayaklarda ağırlık hissi oluşur.
 • Bacaklarda karıncalanma hissi oluşur.
 • Diz veya bileklerde eklem ağrılarına neden olur.
 • Genellikle ayak tabanında görülen sıcaklık ve yanma hissi meydana gelir.
 • Varisli bölgelerde görülen kaşıntı olur.
 • Uzun süre ayakta veya hareketsiz kalmak varis şikayetlerini arttırır.

-varisin-belirtileri-.png


Varis Kimlerde Görülür?

 • Kadınlarda
 • Kilolu kişilerde
 • Mesleği gereği uzun süre ayakta durun veya oturan kişilerde
 • Ailesinde varis problemi olanlarda
 • Doğum yapmış bayanlarda

Hamilelikte Varis

Gebelik öncesinde görülen varisler gebelik süresince büyüme gösterir ve sorunlara yol açabilir. Hamilelik öncesinde varis görülen kişilerde daha önceden tedavi yapılması gereklidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisler ise doğumdan sonra çoğunlukla görülmemektedir. Aynı zamanda genetik olarak etkin olan varis eğer anne ve babanızda da var ise gebelik döneminde sizde de olma ihtimali yüksek olabilir.

Hamilelik döneminde kan damarlarındaki kan miktarı artar ve toplardamarlara ek yük bindirir. Rahmin büyümesi ile bacak ana toplar damarındaki baskı artarak kalbe kan taşınması güçleşir. Bu nedenle ayaklarda toplanan kan toplardamarlarda varis oluşturur.

hamilelikte-varis-006.jpg


Varis Tanısı Nasıl Konur?

Varis gözle görülebilen bir rahatsızlık olmasına karşın tanı sürecinde hasta ayakta muayene edilir. Yatarak muayene edilmesi yanlış sonuçlar verebilir. Aynı zamanda gözle görülebilir varislerin yanı sıra dışarıdan görülmeyen derin yerleşimli kaynak damarlarda bulunmaktadır.

Varis tanı ve tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntem, ultrason veya ultrasonografi (renkli doppler) kullanılmaktadır. Teşhisin doğru ve sorunsuz olması adına doktoron uzman ve bilgili radyoloji uzmanı olması gereklidir.

varis-tanisi-001.jpg


Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalar genellikle cerrahi müdahale sırasında oluşabilecek sorunlardan korkarak ameliyatı reddedip varis çorabı ve ilaçları ile tedavi uygulamaktadırlar. Cerrahi tedavi yönteminde normal hayata geri dönüşün geç olması, pıhtı ve sinir zedelenmesi ve ameliyat sonrası tekrarlama gibi nedenlerden dolayı hastalar cerrahi yöntemlerden kaşınmaktadır. Cerrahi tedavi yönteminde cerrahi bağlama (ligasyon) ve soyma (stripping) yapılmaktadır.

2000’li yıllarda Robert Min isminde bir girişimsel radyoloji uzmanı ve ekibi tarafından bulunan Endovenöz Laze Ablasyon (EVLA) ile tedaviler yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile damar içine anjio gibi girilerek lazer enerjisi ile hasarlı kapağın damar içinden kapatılması ile uygulanmaktadır. Safen veni yakılarak kapatıldığında gözle görülen varislerde küçülerek kaybolma görülür. Hastalıklı ven ortadan kalması ile diğer sağlıklı genler kanı taşıma görevini üstlenerek bacağın venöz dolaşımını sağlamaktadır.

varis-tedavisi.jpg


Tedavi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Varis tedavisinin olumlu sonuç vermesi adına uygulanan işlem sonrasında da hastaya birçok görev düşmektedir. Bu görevler şunlardır;

 • Uygulanan işlem sonrasında bacaklarda oluşacak ağrı için doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır.
 • İlk 20 gün varis çorabı kullanımı çok önemlidir. hasta sabahları ilk iş olarak varis çorabını giymeli ve duş ile uyku haricinde sürekli olarak kullanmalıdır.
 • Bacağınızdaki bandajı uyumadan önce çıkarabilirsiniz. Eğer badaj yok ise varis çorabını giyebilirsiniz.
 • Tedaviden bir gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Bacağınızı tedavi sonrasında aşırı güneş ve sıcaktan sakının.
 • Her gün  1 saat yürüyüş yapın.
 • Tedavi sonrasında ayağınızda şişme ve ağrı görülebilir. Bu durumlarda ayağınızı yükseğe kaldırarak dinlendirebilirsiniz. Şişkinlik ve ağrının3 günden fazla sürmesi durumunda doktorunuza başvurun.

tedavi-sonrasinda-yapilmasi-gerekenler.jpg

Önerilen İçerik: Diz Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.