En İyi 10 Kedi Kumu: Koku Emici, Ekonomik, Hızlı Topaklanan

En İyi 10 Kedi Kumu: Koku Emici, Ekonomik, Hızlı Topaklanan
06.03.202011:33

Yüksek emiş hızına sahip, koku emici, %100 organik ve mükemmel topaklanan ekonomik uzun ömürlü en iyi kedi kumu markaları ve çeşitleri listesi.

Haber güncelleme tarihi 11.03.2023 02:50

En iyi kedi kumu hangisi? Kedi sahiplerinin de bildiği gibi bu küçük dostlarımızın tuvalet ihtiyacını gidermek için köpek dostlarımıza nazaran dışarı çıkartmak veya dolaştırılmak pek mümkün olmuyor. Ancak, bir köpeğe göre çok daha kolay bakıma sahip kediler, genellikle ciddi bakım gerektirmeyen evcil hayvanlar olarak biliniyor.

Tüm bunların yanı sıra kedilerin son derece titiz ve temiz hayvanlar olduğunu, kendilerini tımar etmek için her gün saatlerce vakit harcadıklarını ve dışkılarını kedi kumuna yaptıklarını göz ardı edemeyiz.

Bu durum evcil hayvan sahibi olarak işlerimizi kolaylaştırırken tek yapmamız gereken doğru kedi kumu seçimi, beraberinde haftada birkaç kez temizlemenizi ve gerektiğinde değiştirilmesi...

En iyi kedi kumu nasıl anlaşılır? Kedi kumu, kedi sağlığının korunması başta olmak üzere kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi için birbirinden farklı yapıya ve içeriğe bağlı olarak birçok farklı çeşitle karşımıza çıkıyor.

Kedi sahiplerinin sıklıkla kafasını karıştıran en iyi kedi kumu sorusunu bu yazımda cevapladım. Küçük dostunuzun sağlıklı ve mutlu bir geleceğe sahip olması için en ucuz fiyata kaliteli kedi kumu öneri listemizde yer alıyor. Sağlıklı ve uzun ömürlü kedi kumu tavsiye seçenekleri için okumaya devam edin:) 

En İyi Kedi Kumu Tavsiye Listesi

SıraKedi KumuEditör Puanı
1Sanicat Selection Hızlı Topaklanan Kedi Kumu10/10
2Paticat Marsilya Sabunlu Topaklaşan Kedi Kumu10/10
3Sandy Topaklaşan Doğal Kedi Kumu10/9.9
4Proline Lavanta Kokulu Bentonit Kedi Kumu10/9.9
5Topaklanan Bentonit Kedi Kumu10/9.9
6Perlinette Kristal Kedi Kumu10/9.9
7Vancat İnce Taneli Kedi Kumu10/9.8
8Ever Clean Spring Garden10/9.8
9Proline Slika Kedi Kumu10/9.8
10Çam Pelet10/9.8
Petzzshop 
Fiyatlarını Gör
Petzzshop
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Hepsiburada 
Fiyatlarını Gör

En iyi kedi kumu tavsiyeleri: 

1. Sanicat

en-iyi-kedi-kumu.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

En iyi kedi kumu listemizin ilk sırasında yer alan Sanicat, kediniz için piyasada bulabileceğiniz en hesaplı ve en kaliteli kedi kumu seçeneklerinden biri. Halk arasında doğal sodyum bentoniti olarak bilinen Wyoming bentonit granürlerinden oluşan bu ürün, kedinizin dışkılamasından doğan tüm kötü kokuları ve sıvıları emme konusunda son derece etkilidir. Hemen her yaşta kedi türleri için uygun kullanıma sahip Sanicat Selection Hızlı Topaklanan Kedi Kumu, kaka veya idrarla temasa girdiğinde anında sertleşerek kedinize temiz ve hijyenik bir tuvalet imkanı sunmaktadır.

Öte yandan kedilerde rahatlık hissi uyandıran hoş bir pudra kokusuna sahip bu ürün, toz oluşturmayan granül yapısı sayesinde kedinizin patilerini büyük bir hassasiyetle korumaktadır. Fiyat ve performans bakımından her kedi sahibine denemesini önerdiğim Sanicat Selection Hızlı Topaklanan Kedi Kumu, daha uzun süre kullanıma uygun yapısıyla cebinizi rahatlatacak!

2. Paticat

en-iyi-kedi-kumu-001.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Kediniz için tercih edebileceğiniz bir diğer Paticat ürünü ise Marsilya Sabunlu Topaklaşan Kedi Kumu olacaktır. Kalın granüllü bentonitten oluşan bu ürün, toz miktarını azaltarak evinizin daha temiz ve hijyenik kalmasına yardımcı olmaktadır. %100 doğal granüllerden üretilen Paticat Kalın Kedi Kumu, Marsilya sabun kokusuyla kedinizin tuvalet işlemlerinden mutlu ayrılmasına olanak sağlamaktadır.

Peki ya temizliği kolay mı? diyeceksiniz.. Paticat Sabunlu Topaklaşan Kedi Kumu, inanılmaz emme gücü ve hoş kokusu sayesinde temizlenmesi son derece kolay bir ürün diyebilirim. Başlı başına bentonitten üretilen bu ürün, sıvı atığı emerek katı atıklar haline getirmektedir. Böylece hem kötü kokuları hapsedeceği gibi kumu temizlemenizde kolaylaşacaktır.

3. Sandy

en-iyi-kedi-kumu-002.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Yavru kediler için hangi kedi kumu? Sandy Topaklaşan Doğal Kedi Kumu, ikinci maddede belirttiğim ürünle hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadır. Paticat Marsilya Sabunlu Topaklaşan Kalın Kedi Kumundan farklı olarak ince taneli yapıya sahip olan bu ürün, yüksek emiş gücü sayesinde maksimum hijyen sağlamaktadır.

Tıpkı kalın taneli gibi %100 doğal granüllü bentonitten üretilen bu kedi kumu, topaklaşma özelliği sayesinde son derece kolay bir temizlik imkanı sağlamaktadır. Özellikle hassas patiye sahip yavru kediler için tercih edilen Sandy topaklanan doğal kedi kumu, doğal yapısı sayesinde kötü kokuları içerisine hapsederek kedinizin mutlu bir tuvalet yapmasına yardımcı olmaktadır.

4. Proline

en-iyi-kedi-kumu-003.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Proline firmasının en son ürettiği kedi kumu seçenekleri arasında yer alan Lavanta Kokulu Bentonit Kedi Kumu, %100 doğal beyaz bentonitten üretilmiştir. Son derece üstün koku alma özelliğine sahip bu ürün, şehvetli lavanta kokusu sayesinde tüm kötü kokuları içerisine hapsetmektedir.

Öte yandan kedim için son zamanlarda en sık tercih ettiğim bu ürün, diğer kedi kumlarına nazaran 4 kata kadar daha fazla su absorbe etme kapasitesine sahip diyebilirim. Peki ya bu ne anlama geliyor? Hemen açıklayayım. Seçeceğiniz kedi kumunun absorbe etme kapasitesi ne kadar yüksek olursa, hem koku ve dışkı tutulumu daha fazla olacağı gibi hem de uzun ömürlü kullanım imkanı sağlayacaktır.

5. Reflex

en-iyi-kedi-kumu-004.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Kedi maması çeşitleriyle de tanıdığımı Reflex kedi kumu, yüksek kalitede yapısı ve ucuz fiyat seçenekleriyle kedi sahiplerinin en çok tercih ettiği kedi kumu seçenekleri arasında yer alıyor. Öncelikle topaklanan kedi kumu: idrar ve dışkıların daha kolay temizlenmesine yardımcı olacağı gibi kedi kumunun tamamen değiştirilmesi yerine uzun ömürlü kullanım imkanı sağlamaktadır.

Reflex Topaklanan Bentonit Kedi Kumu, kalın taneli yapısı ve %100 doğal granüllerden elde edilmiş bentonit madeni ile son derece sağlıklı ve hesaplı kullanım imkanı sunmaktadır. Fiyat ve performans bakımından sektörün en iyi kedi kumu seçenekleri arasında yer alan bu ürün, kalın taneli yapısı sayesinde ortamdaki sıvıyı hızla emerek bakteri üremesini durdurmaktadır.

6. Perlinette

en-iyi-kedi-kumu-005.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Kediniz için kristal kedi kumu kullanmak istiyorsanız kesinlikle Perlinette markasına ait kristal yavru kedi kumu tercih etmenizi öneririm. Son derece kaliteli olan bu ürün, yüksek emiş gücü sayesinde kedinizin dışkısını kısa süre içerisinde hapsedebiliyor. Özellikle sık idrara çıkan kediler için tercih edilen Perlinette kristal kedi kumu, toksikasyona neden olmayan kristal tanecikli yapısıyla son derece sağlıklı ve kolay kullanıma sahip.

Genellikle kristal kedi kumu çeşitlerinin hem insanlar hem de hayvanlar için alerjik reaksiyonlar gösterdiği biliniyor ancak Perlinette kristal kedi kumu alerjik reaksiyonlara karşı hassas yapısı sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmayı başarmış. Kokuları kolay nötralize edebilme özelliği sayesinde bakteri üremesinin önüne geçen bu ürün, yüksek derecede absorbe edebilen şeffaf renkli taneciklerden meydana gelmektedir.

7. Vancat

en-iyi-kedi-kumu-009.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Tıpkı Perlinette kristal yavru kedi kumunda olduğu gibi Vancat kedi kumu ince taneli yapısı sayesinde yavru kediler için uygun kullanıma sahip. Diğer kaliteli kedi kumu seçeneklerinde olduğu gibi absorbe miktarı son derece yüksek olan bu ürün, ortamdaki nem ve sıvıyı hissetmesi durumunda yüksek emiş gücüyle beraberinde pudra kokusunu ön plana çıkartmaktadır.

Öte yandan kedi sahiplerinin olmazsa olmazları arasında yer alan kolay temizlik, Vancat ince taneli kedi kumu için son derece basit olacaktır. Listemizde yer alan ucuz kedi kumu seçeneklerinde olduğu gibi bakteri ve mikropların çoğalmasına karşın özel bir formüle sahip Vancat kedi kumu, dışkı ve idrarla temasa girmesinin ardından hızla sertleşerek kedinizin patilerinin sağlıklı kalmasına ve evinize mikrop yayılmasına engel olmaktadır.

8. Ever Clean

en-iyi-kedi-kumu-006.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Kokuya karşı duyarlı olan kediler ve sahipleri için üretilmiş Ever Clean Spring Garden, herhangi bir ek koku olmadan en güçlü kötü kokuları dahi yok etme özelliğine sahiptir. Doğal minerallerden ve saf killerden elde edilen bu karışım, sıvı atıkların kum kabının dibine ulaşmasını önleyerek yüksek emiş gücüne sahiptir.

Öte yandan maksimum topaklaşma gücü sayesinde hem idrar hem kakayı kolayca hapsedebilen Ever Clean Spring Garden Kedi Kumu, kedi sahiplerine kolay bir temizlik imkanı sunmaktadır. Diğer Ever Clean kedi kumu çeşitlerine göz atmak için buraya tıklayın.

9. Proline

en-iyi-kedi-kumu-007.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

En ucuz fiyata kaliteli kedi kumu seçenekleri listemizde 9.sırada yer alan Proline Slika Kedi Kumu, dışkılamadan sonra meydana gelen en güçlü kokuları dahi yok etme özelliğine sahiptir. Maksimum topaklanma gücü sayesinde idrar ve kakayı kolayca kapatan bu ürün, kediler için formilize edilmiş yapısı sayesinde mutlu bir tuvalet imkanı sunmaktadır.

Öte yandan nem ile temas etmesi halinde yayılmaya başlayan ferah kokusu, evinizin içerisinde oluşabilecek tüm kötü kokuları yok etmektedir. Ayrıca Proline Slika uzun ömürlü kullanımı sayesinde sık sık kum değişikliği yapmanızın önüne geçecektir.

10. Çam Pelet

en-iyi-kedi-kumu-008.webp

Petzzshop
Fiyatını Gör
Petzzshop
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Hepsiburada
Fiyatını Gör

Yavru kediler için daha doğal kedi kumu isteyen ebeveynlerin tercihi çam peletti kedi kumu, tıpkı kalın taneli yapısında olduğu gibi ortamdaki sıvıyı ve nemi hızlı bir şekilde emerek bakteri çoğalmasını engellemektedir. Daha çok narin ayaklara sahip yavru kediler için sıklıkla tercih edilen bu ürün, içerisinde yer alan doğal maddeler sayesinde toz etkisini en aza indirgemektedir. Peki ya kedi kumu seçeneklerinde toz çok önemli mi? diyeceksiniz.

Elbette ki.. Toz miktarı yüksek olan kedi kumu çeşitlerinde hem siz hem de kediniz ciddi oranda zarar görmektedir. İdrar esnasında kedinizin toz yutması veya toz soluması, uzun süreçte farklı hastalıkların meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Tüm bunları dikkate alarak üretilen Çam Pelet kedi kumu, kedinizin tuvalet ihtiyacını giderirken toz yutmasını ve solumasını ortadan kaldırmaktadır. Öte yandan doğal tanecikleri sayesinde kötü kokuları ortadan kaldıran bu ürün, kedinizin mutlu bir tuvalet ihtiyacı gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır.

Benzer Tavsiye Önerileri
En İyi Kedi Maması MarkalarıEn İyi Kedi Tuvaleti Modelleri

2023'ün en iyi kedi kumu hangisi?

En iyi kedi kumu markaları ve çeşitlerine gelecek olursak: Sanicat, Paticat, Sandy, Proline, Reflex, Perlinette, Vancat, EverClean ve Proline markalarına ait ürünler doğal, bentonit, diatomit, sepiyolit, çam pelet, organik ve slika kedi kumu çeşitleri ile hızlı topaklanan, koku emici, kimyasal içermeyen doğal bileşenlerden üretilmiş ucuz kaliteli kedi kumu markaları arasında yer alıyor. 

Kedi kumu nasıl olmalı?

Kediniz için en doğru tuvalete karar vermek için ilk etapta birkaç farklı kedi kumu seçeneği tercih etmeniz gerekecek. Bunlar başlıca bentonit kedi kumu, sepiolit kedi kumu, ditomit kedi kumu, ağaç talaşı kedi kumu ve slika (kristal) kedi kumu olacaktır. Hemen ardından kedinizin dışkı ihtiyacındaki davranışlarını ve sonrasında sergilediği hareketleri izlemenizde fayda var. Öte yandan piyasada satışa sunulan birbirinden farklı fiyat ve özelliğe sahip kedi kumu seçenekleri arasında doğru seçimi yapmanız zor olabilir. Endişelenmeyin.. Bu konuda son derece şanslısınız! Kediniz için en doğru kedi kumu seçeneğini bulmanıza yardımcı olacak farklı kedi kumu türlerini yukarıda listeledik.

Kedi kumu çeşitleri neler?

Kedinizin tuvalet ihtiyacı söz konusu olduğunda seçim yapabileceğiniz birçok farklı kedi kumu seçeneği bulunmaktadır ancak her kedinin kendine özgü doku, koku ve emicilik konusunda tercihleri olduğunu bilmenizi isterim. Peki ya kedim için hangi kedi kumu seçeneğinin doğru olduğunu bileceğim diye sorar gibisiniz. Açıkçası uzunca bir süredir farklı kedi cinsleri sahibi olarak piyasada satışa sunulan kedi kumu seçeneklerinden denemediğim kalmadı diyebilirim. Bu süreç ilk etapta deneme yanılma yoluyla gidiyor gibi görünebilir ancak her daim kediniz için sağlıklı ve konforlu kedi kumu markaları seçmeniz gerektiğini dikkate almalısınız.

Kedi kumu nasıl kullanılır?

Kedi kumu kullanımı oldukça basit ve pratiktir. Doğru kedi kumu seçimi yaptıktan sonra kediniz için uygun bir kedi tuvaleti satın almalısınız. Kedi kumunu uygun kedi kum kabı içerisine dökün ve dışkılama sonrası kürekle temizleyin. Belli bir sürenin ardından kedi kumunu tamamen boşaltarak yerine yeni ve temiz kedi kumu koyun.

Kedi kumu ne zaman değiştirilir?

Kedi kumunu düzenli olarak her gün temizlemeniz gerekmektedir. Ayrıca kedi kumunu haftada 1 ya da iki hafta 1 olacak şekilde kedi tuvaletinden boşaltarak yenilemeniz gerekecektir. Kumu tamamen değiştirdikten sonra hijyeniklik için kedi tuvaletini yıkamanız önerilmektedir. Öte yandan tüm bu işlemler kötü kokuların oluşumunu engelleyeceği gibi aynı zamanda kedi sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Benim yorumum

Bu yazımda kediniz için doğru kedi kumunu nasıl bulacağınızı ve süslü ambalajlara sahip pahalı kedi kumlarından nasıl uzak duracağınıza karar vereceğinizden eminim. Dönemsel olarak bazı kedi sahiplerinin yaşadığı kedi kumu dışına kaka veya idrar yapma alışkanlığı da kediniz için doğru kedi kumunu seçmenizin ardından ortadan kalkacak! Bunu yapmak yalnızca sizi ve kedinizi mutlu etmekle kalmayacak; kedinizin dışkı ihtiyacını daha kolay ve sağlıklı olarak gerçekleştirmesine olanak sağlayacak! Artık lafı daha fazla uzatmadan küçük dostunuz için en iyi kedi kumu seçeneğine karar vermenin vakti gelmiş olmalı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
425
107
112
103
100
103
102
120
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 29
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.