Facebook ve Twitter Arasındaki 10 Fark

Facebook ve Twitter Arasındaki 10 Fark
27.11.201810:32

Dünyanın en çok kullanılan 2 uygulaması Facebook ile Twitter arasındaki en belirgin farkları bu içerikte bir araya getirdik. İşte, Facebook ve Twitter arasında herkesin bilmediği ilginç ve şaşırtıcı farklılıklar…

Haber güncelleme tarihi 15.01.2020 09:29

Twitter ve Facebook Arasındaki Farklar

Herkesin yaşamında önemli bir yer edinen sosyal medya uygulamalarının ilki olan Facebook, kullanıcı sayısının bir milyarı aşmış olmasından dolayı hala en başarılı ve en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak birinciliği elinden bırakmıyor. Facebook’un ardından insanların yaşamına hızlı bir giriş yapmış olan Twitter da aynı şekilde ilk günkü popülerliğini sürdürüyor. Her iki programın da kullanıcı sayıları gün geçtikçe daha da artıyor.

İki program da mevcut özelliklerine yeni özellikler ekleyerek ellerindeki kullanıcıları kaybetmemek için kıyasıya yarışıyor. Facebook ve Twitter gibi programlar sayesinde dünyanın önde gelen insanları ile aynı ortamda imiş gibi sohbet edebilme imkanı sağlanıyor. Her iki programın da benzer özellikleri taşıdıkları bilinse de ikisini de birbirinden ayıran bazı özellikler bulunuyor. Bu özellikleri on başlık altında sıralayabiliriz.

Dünyada Facebook ve Twitter Kullanım Sayısı

twitter-facebook-arasindaki-fark.png

Dünyadaki tüm ülkelere bakıldığında Facebook uygulamasının kullanıcı sayısının hala en fazla kullanıcıya sahip olan uygulama olduğu görülmektedir. Dünyada yaşayan yedi milyar insanın yedi de biri yani yaklaşık bir milyar insanın Facebook hesabı bulunuyor ve bu kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artıyor. Twitter’a bakıldığında ise bu oran on dörtte bire düşüyor. Yani dünyada yaşayan yedi milyar kişiden beş yüz on yedi milyonu Twitter kullanıyor. Facebook kullanıcı sayısı bakımından Twitter’a fark atmış bulunuyor.


En Çok Kullanılan Uygulama

facebook ve twitter arasındaki fark

Onlarca hatta yüzlerce sosyal medya platformu yani uygulaması ya da sitesi bulunmasına rağmen dünyada gençlerin en çok kullandığı program hala Facebook’tur. Twitter’ın kullanıcı profiline bakıldığında ise orta yaş ve yaşlıların bu uygulamaya yöneldiği görülmektedir.


Kayıt Olma Amaçları

facebook ve twitter arasındaki fark

Dünyada Facebook’a üye olan kişilerin birçoğu Facebook’u eski dostlarını ve akrabalarını bulabilmek için kullanıyor. Twitter’da ise durum biraz daha farklı. Twitter kullanıcılarının amacı ünlü sanatçıların ya da siyasetçilerin özel yaşamlarını takip etmek oluyor.


Profil Bilgileri Bakımından Farklar

facebook ve twitter arasındaki fark

Facebook uygulamasına bakıldığında kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi edinilebilmektedir. Okuduğu ilkokul, lise, üniversite, tuttuğu takım, akrabaları, sevdiği kitap ve filmler ya da hobileri gibi birçok bilgi kullanıcı hesaplarında görülebiliyor. Twitter’da ise profil bilgileri daha kısa yer alıyor.


Arkadaş Ekle

facebook ve twitter arasındaki fark

Facebook uygulamasında arkadaş ekle adındaki özellik yer alırken, Twitter’da bu özelliğin adı takip ettir.


Zaman Farkları

facebook ve twitter arasındaki fark

Facebook’a bakıldığında insanların geçmişi, şu anı ve yarını ile ilgili paylaşımlar görülebilirken Twitter’da ise şu an işleniyor.


Gruplar

facebook ve twitter arasındaki fark

Facebook uygulamasında herkesin bir arada bulunabildiği gruplar var. Twitter’da ise tüm kullanıcılar tek başına yer alıyor.


Tanıdıklar ve Yabancılar

facebook ve twitter arasındaki fark

Facebook’ta genelde tanıdıklar ekleniyor. Twitter’da ise tanınmayan birçok insan takip edilebiliyor.


Video ve Resim

facebook ve twitter arasındaki fark

Facebook en fazla paylaşılan videolardır. Twitter'da ise resim ve haberler revaçtadır.


Oyunlar

facebook ve twitter arasındaki fark

Facebook kullanıcılarına oyun oynama imkanı veriyor. Twitter’da ise kullanıcıların böyle bir şansı bulunmuyor.


Önerilen İçerik: İnternet Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.