Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılmalı?

Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılmalı?
26.05.201510:50

Pek çoğumuz topluluk önünde konuşmaktan korkarız, bu bazen grup arkadaşlarımızın arasında bazen ise büyük topluluk önünde söz konusu olur. Tutulur, kalır, bildiklerimizi unuturuz... Peki neden ?

Haber güncelleme tarihi 28.02.2019 11:38

Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek

Bir çok insanın topluluk önünde konuşma yaptığı sırada hissettiği duygular farklıdır. Konuşma yapan insanlar ayaklarımın bağı çözülüyor, sırtımdan aşağıya ter süzülüyor gibi ifadelerle duygularını anlatmaktadırlar. Bu cümleler aslında yaşadıkları korku ve heyecanı yansıtan göstergelerdir. Yaşadıkları duyguların en büyük nedeni ise hata yapma korkusundan kaynaklanmaktadır.  Örneğin topluluk önünde konuşurken en korkulan şeylerden biri dil sürçmesinin yaşanması ve insanların bu nedenle konuşan kişiye gülmesidir. Uzmanların bu konudaki tavsiyeleri hata yapan kişinin kendi ile barışık olması ve hatasını kabul edip ilk önce kendi kendisine gülmesi ve sonrada hatasını telafi etmesidir.

topluluk-onunde-konusmak.jpg


Konuşma Öncesinde Neler Yapılmalı?

Konuşmaya hazırlanmanın ve heyecanı bastırmanın farklı yolları mevcuttur. Örneğin, konuşmaya çıkmadan önce iyi konuşmacıları seyretmek, konuşmaya hazırlanmak için farklı bir yol izlemek için alternatif olabilmektedir. Nefes çalışmaları da heyecanı azaltmanın ve doğru konuşmanın önemli aşamalarından biridir.

Etkili İletişim


Konuşma Sırasında Neler Yapılmalı?

Dinleyicilerin arasında gezinirken mutlaka direkt göz kontağı kurmalı ve her seferinde farklı kişilere bakmaya dikkat edilmelidir.  Böylelikle dinleyiciler samimiyetinize inanacaklardır.
Enerjinizi  karşı tarafa doğru yansıtmakta önemlidir. Bu nedenle enerjinizi dinleyicilere sesinizle yansıtabilirsiniz. Konuşma sırasında es’ler, ses iniş çıkışları ve tonları kullanmak önem taşımaktadır.  Böylece dinleyiciler monoton bir ses dinledikleri için dikkatlerini başka tarafa yöneltmezler. İzleyiciler için sunum yapan kişinin jest ve mimikleri de önem kazanmaktadır. Bu nedenle konuşma sırasında ölçülü bir şekilde jest ve mimikler kullanılmalıdır.   Dinleyicilerle kişisel deneyimleri paylaşmak da onlar üzerinde daha kalıcı etkiler yaratmayı sağlayan konuşmaların yapılması için bir ipucu niteliği taşımaktadır. Birçok konuşmacının yaptığı hatalardan biri konuşmaya soru-cevap bölümüyle son vermektir. Bu davranışın, temposu gittikçe düşen bir kapanışa yol açacağı garantidir. Bu nedenle kendinize farklı bir kapanış yöntemi bulabilirsiniz. İnsanlara farklı konular hakkında ilham verebilir, onları bazı konular için cesaretlendirebilirsiniz. İşte topluluk önünde konuşma korkusunu yenmek için 10 yol;


1. Provalar Yapın

Toplum önünde akıcı bir şekilde konuşabilmek için öncelikle hazırlık yapın. Hiçbir şey iyi bir konuşma için yapacağınız hazırlıktan önemli değildir. Organize olun ve konuşmanızda değinmek istediğiniz anahtar kelimelerin tamamını bir kağıda yazın ve konuşma metninizi bu anahtar kelimelere göre hazırlayın. Konuşma esnasında ise anahtar kelimelerinize bakarak konuşmanızı yapın. Konuşmanızın tamamını bir metinden okumak hem daha çok stres yapmanıza hem de dinleyiciler açısından sıkıcı bir konuşma yapmanıza neden olmaktadır.

provalar.jpg


2. Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Konuşurken, "ıııı", "eee" gibi sesler çıkarmak, günlük hayatta yapılan en yaygın hatalar arasında yer almaktadır. Eğer konuşurken sürekli olarak bu tarz bir şeye ihtiyaç duyuyorsanız, daha yavaş konuşarak ve bolca pratik yaparak bu sorunu aşabilirsiniz. Burada önemli olan bir sonraki sözcüğün ne olacağını düşünmek için kendinize yeterli vakti tanımanızdır.

ii-ee-sey.jpg


3. Nefes Almayı Unutmayın

Konuşurken ritmi yakalamak oldukça önemlidir. Konuşma metninizi oluştururken çok uzun cümleler kurmaktan kaçının. Kısa ve net cümleler kurun, etkileyici bir konuşma için de kilit noktaları arada tekrarlayın. Bir sonraki konu başlığına geçmeden önce bir es verin ve konuşmanıza devam edin. İyi bir konuşma için ayrıca nefes alıp verişinizi kontrol edin. Nefes alışınız konuşma ritminizle uyumlu olması konuşmanızın istediğiniz şekilde olmasına büyük yardım eder.

nefes-almak-001.gif


4. Ayna Karşısına Geçin

Konuşma pratiğini ayna karşısında yapmanız, yaptığınız hataları görmenize ve böylelikle de hatalarınızı düzeltmenizi sağlar. Aynanın karşısındayken yüz ifadenize, duruşunuza, el-kol hareketlerinize dikkat edin. Konuşurken sakin bir tavır takınmanız ve nazik ifadeler kullanmanız dinleyicilerin sizi daha iyi dinlemesini sağlayacaktır.

ayna-karsisinda.jpg


5. Ses Kaydı Yapın

Konuşmanıza kendinizi verin ve en başından en sonuna kadar konuşmanızı telefonunuza ya da kameranıza kaydedin. Sonrasında ise konuşmanızı izleyin ya ada dinleyin. Bu süreçte nasıl daha iyi olabilirim diye düşünün. Ve notlar alın. Ancak sesinizin tonuna veya kameradaki görüntünüze alışmak için daha iyi bir sunum yapmanıza ve daha iyi konuşma yapmanıza olanak sağlar.

ses-kaydi.jpg


6. Sevdiklerinizin Karşısına Geçin

Konuşmanızı eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız karşısında yapın. Konuşmalarınızı sevdiklerinizin karşısında yaptığınızda hem sakinleşecek hem de deneyim kazanmış olacaksınız. Ayrıca sevdiklerinizden alacağınız tüyolar da sizin daha iyi bir konuşma yapmanızı sağlayacaktır.

sevdiklerinizin-karsisina-gecin.jpg


7. Sunum Programlarından Faydalanın

Sunum programları bazen sizin en yakın arkadaşınız olabilir. İyi hazırlanmış, dikkat çekici öğelerin olduğu ve gereğinden fazla uzun olmayan bir sunum, konuşmanızın içeriğinde araştırmalardan, verilerden yararlanıyorsanız sunum programlarından faydalanabilirsiniz. Ancak, iyi hazırlanmamış ve gereğinden fazla uzunlukta olan bir sunumun da dinleyicilerin dikkatinin farklı yönlere dağılmasına neden olabileceğini de görmemezlikten gelmeyin. 

sunum-programlari.jpg


8. Enerjinizi Yönetin

Dinleyiciler karşısında beğenilmeme korkusu yaşamak ya da herhangi bir aksiliğin olacağını düşünmek toplum önünde konuşma yapacak olanların yaşadığı korkular arasında yer alır.

enerji-yonetimi.jpg


9. Meditasyon Yapın

Hem konuşma stresini hem de günün olağan stresini azaltmak için her gün beş dakikalık bir meditasyon yapın. Meditasyon negatif duygularınızı ve düşüncelerinizi boşaltmanıza ve sakinleşmenize yardımcı olur.

meditasyon-003.jpg


10. Dinleyici Kitlesine Odaklanmayın

Konuşmanızı yaparken dinleyicilere odaklanmayın. Sunum sırasında telefonuyla ilgilenen veya esneyen kişiler her etkinlikte olmaktadır. Bu durumun sizden kaynaklandığını düşünüp modunuzu düşürmeyin. Tamamen seyirciye bakmak yerine sizi dikkatle dinleyenlerle arada göz teması kurun. Bu durum heyecanınızı bastırmanızı sağlayacaktır. Ancak yoğun stres içerisindeyseniz, sunumunuza odaklanın ve izleyici reaksiyonlarını görmezden gelin. Dinleyiciye odaklanmak sizi daha çok strese sokabileceğini unutmayın.

seyircii.jpg

Önerilen İçerik; Beden Dili Kullanımı

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.