Başarılı Sunum Nasıl Yapılır?

Başarılı Sunum Nasıl Yapılır?
01.06.201516:30

Sunumunuzun başarılı olması için nasıl bir yol izlemelisiniz biliyor musunuz ? Bu içeriğimizde başarılı bir sunum nasıl hazırlanır hakkında 10 önemli maddeyi sizler için araştırdık ve derledik.

Haber güncelleme tarihi 09.11.2018 10:09

Başarılı Sunum Yapmak İçin Ne Yapılmalı?

Sunum, okullarda, kurumlarda projenizi ya da ödevlerinizi anlatırken kullandığınız bir anlatma tekniğidir. Bazen anlatacağınız şeylerden daha önemlidir anlatacağınız yöntem. Anlatacaklarınızı iyi bir sunum tekniğiyle sunduğunuz taktirde başarıya ulaşmış olacaksınız. Etkili ve başarılı bir sunum yapmak için belli başlı sunum tekniklerine dikkat edilmesi gerekir.

sunum


Sunum Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 10 Önemli Unsur

Sunum yaparken dikkat edilmesi gereken püf nokta iyi bir plan hazırlamaktır. Planı özenle yapılmış bir sunu bilgilerin doğru bir şekilde verilmesini sağlayacaktır.İyi bir planlama bireyin kendine olan güvenini de artıracaktır. Sunumun konuşma ve konferanstan ayıran temel özelliği görsel ve işitsel araçlarla sunulmuş olmasıdır. Teknolojinin her nimetinden yararlanılarak yapılan sunular insanların anlamasını ve sıkılmamasına neden olur. Sunu yaparken ekranda gösterilen yazılar ve fotoğraflar açıklayıcı ve bir bütün içinde verilmelidir.

sunum


1. Anlatımınızı Güçlendirici Görsel Malzemeler

Diyagramlar

Ölçümler/ İstatistikler

Resimler

Filmlerden kesitler/ müzik

sunum


2. Sunum Yapacak Kişinin Taşıması Gereken Özellikler

Sunumda başarılı olmak için sadece sununun iyi bir şekilde hazırlanmasıyla olmuyor. Bunun başarılı olması için sunu yapacak kişinin özellikleri ve anlatımda kullanacağı yöntemlerde önemlidir.

sunum


3. Ruh Hali

Sunum başlarken heyecanlı olabilirsiniz. Bu durumda diyaframdan nefes alıp verin bu sizin heyecanınızı yenmenize yardımcı olacaktır. Heyecanlıysanız sunuma başlarken ilk dakika hızlı konuşmamaya dikkat edilmelidir. Yumuşak, kararlı bir ses tonuyla kendinize güvenerek ilk izlenimi veren bir açılış yapın.

sunum yapan kişinin ruh hali


4. Gözlerinizle Temasta Bulunun

İyi bir iletişim kurabilmek için gözlerinizle sık sık temas içinde bulunun. Böylelikle katılımcılarında sununuzun içine çekebileceksiniz.

sunum yaparken yapılması gerekenler


5. Ses Kullanımı

Sunum yaparken herkesin sizi net bir şekilde duyması gerekiyor bunun için ses tonunuzu iyi ayarlayın. Sesiniz cümle sonlarında alçalmasın ve sunum sonuna kadar da aynı ses tonuyla sesinizi yettirin.

sunum ses


6. Duru Dil Kullanın

Sunumlarda herkesin anlayabileceği duru ve yalın bir dil kullanılmalıdır. Abartılı ve yapay yapmacıklıklardan uzak durulmalıdır.

sunum duru dil


7. Beden Dili

Kendinize emin bir şekilde ayakta durun, bedeninizi doğru kullanarak hareketler yapın. Aşırı beden hareketlerinden kaçının. Bu nedenle de sunum yaparken beden dili çok büyük önem taşır.

sunum beden dili


8. Sunucunun Konumu

Sunucunun yeri, katılımcılara olan yakınlığı da önemlidir. Tüm katılımcılara eşit mesafelerde durmalıdır. Bir robot gibi yerinde durmamalı neredeyse sahnenin her alanını kullanmalıdır.

sunucunun konumu


9. Malzemeler Önceden Hazır Olmalı

Sunacağı görsel malzemeleri önceden hazır tutmalı böylelikle bir kopuşa sebebiyet verilmemiş olur.

sunum


10. Sıkıcı Olmaktan Kaçınılmalı

Sunum yapan kişi izleyicilerle iyi bir diyalog halinde bulunmalı, sunumunu dinamik ve tempolu bir şekilde sunmalıdır.

sıkıcı olmaktan kaçınmalı

Önerilen İçerik: Apple'ın Kurucusu Steve Jobs'un Hafızalara Kazınan Sözleri!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
364
271
132
151
646
323
298
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.