Tokalaşma Şekilleri ve Bilmediğiniz Anlamları

Tokalaşma(el sıkışma) her kültürde farklılık gösterse de evrensel olarak çeşitli anlamları da vardır. Bu içeriğimizde sizlere tokalaşma türlerini derledik.
Tokalaşma Şekilleri ve Bilmediğiniz Anlamları

Tokalaşma(El Sıkışma) Şekilleri ve Anlamları

Tokalaşma şekilleri ve anlamları, tokalaşmak ve networking üzerine. El sıkışmanın öneminden bahseden birçok makale, hatta kitap okumuş olabilirsiniz. Bizler de sizler için bu içeriğimizde el sıkışma şekillerini ve anlamlarını derledik.

İşte kültürden kültüre farklılık gösteren tokalaşma şekilleri ve anlamları

1. Eşit El Sıkışma

Tokalaşma Şekilleri

Karşı tarafın elinizi sıktığı sıklıkta elini sıkmak ve avuç içlerinin birbirlerine iyice temas etmesi tarzında yapılan el sıkışmasına eşit el sıkışma denilir. Eşit el sıkışma samimiyet ve sevgi göstergesidir.

2. El Üstte El Sıkışma

Tokalaşma Şekilleri

Elin üst tarafının yukarı avuç içinin aşağı doğru bakacak şekilde uzatılması ile yapılan tokalaşma şeklidir. Türk kültüründe bu tokalaşma şekli büyüklük simgesidir.

3. El Altta El Sıkışma

Tokalaşma Şekilleri

Elin üst kısmının aşağıya avuç içinin yukarıya doğru bakacak şekilde elin uzatılması ve bu şekilde tokalaşmanın yapılmasıdır. Bu şekilde tokalaşmak için elini uzatan birisi karşı taraftan bir beklenti içindedir.

4. Bir El Ensede El Sıkışması

Tokalaşma Şekilleri

Karşı taraf elinizi tutarak sizi kendisine doğru çeker ve sizin özel alanınıza izinsiz girer aynı zamanda bir elini de sizin ensenize veya omzunuza atabilir. Sıcak, samimi gibi görünen bu tokalaşma şekli, kaba bir el sıkışma şeklidir ve çok fazla tavsiye edilmemektedir.

5. Sonradan Görme Tokalaşması

Tokalaşma Şekilleri

Elinin ucuyla sanki pis bir şey tutar gibi karşısındakinin parmak uçlarını hafifçe tutarak yapılan tokalaşma şeklidir. Bu tokalaşma şekliyle kişi kendi güvensizliğini dile getirmiş olmaktadır.

6. Sandviç Tokalaşma

Tokalaşma Şekilleri

Kişi bir eliyle tokalaşırken diğer eliyle de karşı tarafın elinin üstünü kapatır yani karşı tarafın elini iki eli arasına alarak tokalaşır. Samimiyet belirten bir tokalaşma şeklidir.

Benzer İçerik Önerileri
Toplumda Uymamız Gereken Görgü KurallarıBeden Dili Kullanımı

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.