Toplumda Uymamız Gereken Görgü Kuralları

Toplumda Uymamız Gereken Görgü Kuralları
02.06.201510:19

Toplum içinde olumlu ilişkiler kurmak istiyorsanız görgü kurallarına uymanız gerekmektedir. Bu içeriğimizde toplumda uymanız gereken kuralları derledik...

Haber güncelleme tarihi 22.12.2021 11:42

Görgü Nedir ve Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları Nelerdir?

Görgü, bir toplumda uyulması gereken saygı ve incelik kurallarıdır. Toplum içinde olumlu düzeyli ilişkiler kurmak istiyorsanız görgü kurallarına dikkat etmelisiniz. Bayramlarda, iş yerinde ve düğünlerde nasıl davranacağınızı belirler. Yeme içme alışkanlarınız da topluluktan topluluğa değişir. Görgü kuralları ile hukuk ve ahlak kuralları arasında yakın bir ilişki vardır.

Toplumlar arası değişebilen bu kurallar her toplumun toplumsal yapısına göre şekillenir. Bizler Türkiye’yi esas alarak uyulması gereken görgü kurallarından bahsedeceğiz.

İşte toplum içerisinde dikkat edilmesi gereken görgü kuralları;

Toplumda Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Belli bir toplumda yaşayan kişiler, karşılıklı ilişkilerini kolaylaştırmak için zamanla belli kriterleri göze alarak görgü kurallarını oluşturmuştur. Bu kurallar, toplumdaki gelişmişlik düzeyini de belirler. Görgü kurallarının oluşmasında en temel etken insanın karşısındakine duyduğu saygıdır. Saygı kavramının bu denli önemli olduğu bu kurallara uyulması tamamen kişinin tutumuyla alâkalıdır. Saygılı insanlar; başkalarının mesajlarını okumaz, konuşmalarını dinlemez, izni olmadan şahsa ait olan eşyaları kullanmaz.

Giyinme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Giyinmek insanları aşırı sıcak ve soğuk havalarda korur. Giydiğimiz kıyafetlerimizin temizliğine dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda giyeceğimiz kıyafetlerin yeri ve zamanı vardır buna göre giyinmeliyiz. Kıyafetler ayrıca yaşımıza göre seçilmeli, yaşlı bir teyze genç işi gen bir kadında yaşlı işi kıyafetler giymekten kaçınılmalı. Ayrıca giydiğimiz kıyafetler fiziksel yapımıza, cinsiyetimize ve de mesleğimize uygun olmalıdır. Yani kıyafet seçerken bir çok etkeni göz önünde bulundurmalıyız.

Karşılaşma ve Selamlaşma Nasıl Yapılmalı

Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Selamlaşma kişilerin arasındaki iletişimin sağlanmasının başlangıç aşamasıdır. Bir birlerine selam veren insanlar aralarındaki ilişkileri de kuvvetlendirirler. Selam verirken kişi güler yüzlü olmalıdır. Böylece samimiyetini de karşısındaki insana hissettirir.

 • Selamlaşmada nelere dikkat etmeliyiz.
 • Selamlaşma sırasında abartılmış konuşma ve davranışlardan sakınmalıyız.
 • Toplantı ve davetlerde önce ev sahibi sonra diğer kişiler selamlamalıdır.
 • Selamlaşma baş eğmek, el sallamak olduğu gibi “Günaydın” gibi sözcüklerle de olur.
 • El sıkışmada üst makamda olanların veya yaşlıların önce el uzatmaları gerekir.
 • Gerek ilk tanışmada gerekse selamlaşmada bayan el uzatmadıkça erkeğin elini uzatmaması gerekir.

Tanışmalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyulması Gereken Görgü Kuralları

İnsan ilişkileri bir biriyle tanışmayla başlar. Bu sosyal hayatımız için en vazgeçilmez unsurdur. Bir yabancıyla tanıştığımızda ona önce kendimizi tanıtmalıyız sonrada ne amaçla görüşmek istediğimizi anlatmalıyız.

Hitap Etmede Uyulması Gereken Kurallar

Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Sosyal ilişkilerde bireyler, kişilere bulundukları statüye göre hitap biçimleri belirlerler. Bireyler yaşıtsa adlarıyla ve “Sen” diye çağırırlar. Akrabaları veya içli dışlı insanlarla senli benli bir ilişki kurabilirler. Aile kurumunda aile fertleri arasındaki ilişki bakımından, anne baba, ağabey gibi söylem biçimleri kullanırlar. Ayrıca unvanlarına göre de hitap edilir: Öğretmenim, Müdür Bey şeklinde.

Telefonla Konuşurken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Günümüzde yüz yüze görüşmekten çok telefon aracılığıyla görüşüyoruz. Peki telefonda konuşurken nelere dikkat etmeliyiz. Telefon eden bizsek kendimizi tanıtıp görüşeceğimiz kişinin adını vermeliyiz. Yanlış numarayı çevirme durumunda özür dilemeliyiz. Ölçülü ve nazik bir dil kullanmalıyız.

 • Sabah 10.00’dan önce ve akşam 22’00’den sonra telefon etmemeye özen gösterilmeli
 • Telefonlar gereksiz yere uzun meşgul edilmemeli
 • Cep telefonları uygun olmayan yerlerde sesleri açık bırakılmamalı (sinema, tiyatro gibi)
 • Telefonlarda bağırarak konuşulmamalı.
 • Görgü kurallarına dikkat ettiğimiz taktirde insanlarla aramızdaki ilişkiler daha sağlıklı ve olumlu olur.
Benzer İçerik Önerileri
Toplumsal Cinsiyet Rolleri Nelerdir?Etkili Beden Dili Kullanımı ve Sözsüz İletişim
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
618
666
217
176
175
326
313
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.