Tiyatroya Gitmek İçin 10 Neden!

Tiyatroya Gitmek İçin 10 Neden!
25.11.201811:53

Günümüzde tiyatronun sinema kadar rağbet görmediği bilinen bir gerçek. İnsanların tiyatroya ve tiyatrocuya olan ilgisi eskisi kadar fazla değil. Bizde tiyatroya gitmek için 10 nedeni derledik. Tiyatroya biraz olsun teşvik edebildiysek ne mutlu...

Haber güncelleme tarihi 13.01.2020 10:44

İnsanların düşüncelerine ve toplumun bilinçlenmesine büyük katkıları olan gizli güçlerden bir tanesi tiyatrodur. Sanatsal etkiden tutun, toplumdaki farkındalığı, kenetlenmeyi, sorumluluk bilincini en etkili şekilde sunan bir araçtır. Tiyatroyu tercih etmeniz için birçok neden olabilir.

İşte tiyatroya gitmek için 10 neden;


1. Her Şey Canlıdır

Bir tiyatro oyununda başından sona kadar izleyeceğiniz her şey canlı ve de gerçektir. Sahne ortamında oyuncular, olaylar her biri samimi ve sıcaktır. Tamamı ile her şey gerçeği yansıtır ve yalnızca tiyatroda bulunan kişilerce görülür ve onlara özel hazırlanır.

hersey-canlidir-001.jpg


2. Estetik Algılama Gücü Geliştirir

Tiyatro insanın estetik algı yeteneğini geliştiren ve haz duygusu oluşturan bir sanat koludur. Tiyatro oyununda edineceğiniz estetik algısı zamanla gelişecektir ve güzele, iyiye karşı bakış açınız değişecektir.

tiyatro-002.jpg


3. Toplumun Bilincini Sağlar

Tiyatro sahnesinde sunulanlar izleyicilerin sorunları kavrayıp derinlere inebilmesini ve nesnel açıdan bakabilmesini öğreten en iyi seçenektir. Herhangi bir sorun üzerinde yargılamayı ve düşünmeyi teşvik eder. Toplumun duyarlı ve bilinçli olmasını sağlar. Toplumun sıradanlıktan uzaklaşmasını sağlayan ve kamu bilincini güçlendiren bir sanattır tiyatro.

toplum-bilinci.jpg


4. Ufkunuzu Açar

Yaşama karşı yeni perspektiflerden bakmayı öğrenebilirsiniz. Bir tiyatro oyununda anlatılmak istenen olaylardan kendinize ders çıkartabilirsiniz. Tekdüze bakmak yerine farklı açılardan bakabilmeyi öğrenirsiniz. Tiyatro'da sana verilen mesajı aldığında ufkun açılabilir ve toplumun bir parçası olduğunu hissedersin.

ufkunuzu-acar.jpg


5. Gördüğünüz Her Şey Gerçektir

Tiyatro'da oyuncular gerçektir, olaylar gerçektir. Hatta zaman zaman küçük kazalar dahi olması muhtemeldir ve tiyatro izleyicileri her şeyi görebilir. Efektler yoktur. Komedi, dram veya korku sunulan her bir görüntü, duygu, nesne, sahne gerçektir.

sinema-efekti-degildir.jpg


6. Kültürel Birikime Katkı Sağlar

Tiyatro, kültürel birikim açısından toplumun kültürünü yansıtır ve pekiştirir. Toplumun üyeleri olan bireyler tiyatronun geliştirici, bilinçlendirici ve değiştirici gücü kişinin kültürel anlamda birikim sağlamasına da katkıda bulunan bir araç görevindedir. Tiyatro bir kültür işidir ve tiyatro oyuncularından izleyicilere kadar molalarda kültürel sohbetlere katılma fırsatı bulabilirsiniz.

kulturel-katki-saglar.jpg


7. Toplum Duyarlılığını Güçlendirir

Tiyatro sahnesinde kazalar, unutulan replikler veya başka hatalar olsa da hiçbir sahne başa dönmez. Kötü de iyi de seyirci tarafından görülür. Bu yaklaşımla tiyatro bir açıdan toplum duyarlılığını güçlendiren bir oyundur. Sanatsal yolla mesajlar verilerek toplumun farkındalığı yaratılır.

toplum-duyarliligi-.jpg


8. Oyuna Seyirci Dahil Olabilir

Tiyatro oyunu esnasında bir seyirci de sahneye dahil edilebilir. Bu tamamen doğaldır ve hatta oyunun seyrini değiştirebilir.

dahil-olabilirsiniz.jpg


9. Beklenmedik Son Vardır

Tiyatro oyununa gidenler arasında hiç kimse tiyatro oyununun nasıl bir sonu olacağını bilemez. Son beklemediğiniz bir şekilde olabilir.

beklenmedik-bir-son.jpg


10. Eğitimli Oyuncularla Tanışabilirsiniz

Tiyatro oyununda molalarda ya da oyun bitiminde eğitimli tiyatro oyuncularıyla sohbet etme şansınız olabilir. Oyunu izlerken de oyuncuların kalitesini ve özelliğini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Hatta belki de imza bile alabilirsiniz.

imza-alabilirsiinz.jpg

Önerilen İçerik; Mutlaka Okunması Gereken Tiyatro Eserleri

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
200
2
200
4
0
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.