Televizyon Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Televizyon Sağlığınızı Nasıl Etkiler?
22.06.201515:44

Televizyon kitle iletişim araçlarının belki de en geniş kitleye ulaşan ve önemli aracıdır fakat televizyonun birçok zararı olduğu için özellikle çocuklara çok uzun süre televizyon seyrettirilmemesi tavsiye edilir.

Haber güncelleme tarihi 16.10.2019 11:29

Televizyon hayatımızın zorunlu ihtiyaçlarından biri haline geldi diyebiliriz. Artık her evde mutlaka bir hatta birkaç televizyon var. Televizyon için neredeyse buzdolabı gibi bir eşya oldu desek yeridir. Çoğu insan televizyon bağımlısıdır ve bunu fark etmez bile. Eve girdiklerinde, uyandıklarında vb. ilk yaptıkları televizyonu açmaktır. Televizyonun kimi zaman yararları olduğunu bilsek de zararlarını göz ardı etmemek gerekir.

televizyon

 

Televizyonun Zararları Nelerdir?

- Televizyon başında fazla vakit geçiren çocukların sosyalleşmesi yetersiz olacaktır.

- Televizyonda yayınlanan birçok yayın seviyesiz eğlence kültürüne göre oluşturulmuştur.

- 4-7 yaş arasındaki çocuklarda fazla televizyon izlemek dil ve sosyal gelişiminde sıkıntıların oluşmasına sebep olur.

- Televizyon programı insanları gerçeklerden uzaklaştırır.

- Televizyon izlemek enerji kayına neden olur ve insanı tembelleştirerek kilo problemi gibi sorunlara yol açar.

obezite

1960’lı yılların sonunda katot ışın tüplerinin kullanıldığı televizyon cihazları düşük seviyelerde ultraviyole radyasyon yayarken insanlara televizyonu 2 metreden yakından seyretmemeleri söylenirdi. Sağlık ve Güvenlik için Radyasyon Kontrolü Sözleşmesi, üreticilerin katot ışını tüpleri için kurşunlanmış cam kullanmalarını zorunlu hale getirerek televizyonları daha güvenli hale getirmiştir.

Televizyonun radyasyondan ziyade daha önemli sorunu yarattığı tembelleşmedir. Son araştırmalara göre çocuklarda obezite oranı artmıştır ve insanlar açık havada veya sporda vakit geçirdiğinden daha fazla televizyon seyrederek vakit geçirdiğinden sağlıklarını kötü yönde etkiliyorlar.

Günde 2-3 saat televizyon seyreden çocuklarda dikkat bozukluğu görülme ihtimalinin diğer çocuklara göre yüzde 30 daha fazla olduğu sonucuna varılan araştırma 2004’te Pediatrics dergisinde yayınlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre gün geçtikçe insanlar televizyon başında daha da vakit geçirmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
276
5
5
7
18
29
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.